Dolny Śląsk: Będzie kolejna fabryka LG Chem Energy pod Wrocławiem. Tym razem za 325 mln euro!fot. bista

Dolny Śląsk: Będzie kolejna fabryka LG Chem Energy pod Wrocławiem. Tym razem za 325 mln euro!

REKLAMA
Nie ma już przeszkód, żeby LG Chem Energy mógł wybudować kolejną fabrykę baterii do e-aut w Polsce. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska poinformowała, że nie ma żadnych zastrzeżeń do pomocy publicznej udzielonej spółce przez polskie władze w wysokości 36 mln euro.
Tym razem Koreańczycy zainwestują 325 mln euro i utworzą minimum 700 bezpośrednich, nowych miejsc pracy. Inwestycja polegać będzie na budowie nowego zakładu produkującego baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które wykorzystywane są w samochodach elektrycznych. Nowa fabryka ma dostarczać baterie do ponad 80 tys. pojazdów rocznie w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obecne moce produkcyjne wynoszą ok. 30 tys. szt. miesięcznie. Budowa ma się rozpocząć w czerwcu bieżącego roku.
Komisja Europejska podkreśla, że ta inwestycja wpisuje się w forsowaną przez nią inicjatywę o nazwie European Battery Alliance, której celem jest budowa w Unii Europejskiej przemysłu produkującego baterie dla samochodów elektrycznych i stacjonarnych magazynów energii. Komisja Europejska planuje przeznaczenie na rozwój europejskiej technologii baterii w sumie 2,2 mld euro. Komisja postrzega produkcję baterii w Europie jako cel strategiczny.
Ponadto Komisja stwierdza, że bez przyznania tej pomocy publicznej taka inwestycja nie zostałaby zrealizowana nie tylko w Polsce, ale także w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, a wysokość pomocy określa się jako ograniczoną do minimum koniecznego wsparcia.
Przypomnijmy: na początku LG Chem ogłosił, że zainwestuje w fabrykę baterii pod Wrocławiem 1,3 mld zł, tworząc 729 miejsc pracy. Później firma poinformowała, że w drugim etapie inwestycje sięgną nawet 4,5 mld zł, a zatrudnienie znajdzie dodatkowo 1666 pracowników. Na te dwa etapy inwestor otrzymał od rządu grant w wysokości 242,6 mln zł – i była to największa pomoc przyznana inwestorowi w Polsce od 2007 roku.
Pod koniec listopada ubiegłego roku Koreańczycy zapowiedzieli budowę jeszcze jednej fabryki w Polsce. Decyzja spowodowana była wielką ilością zamówień od producentów samochodów z całej Europy.
Plany zwiększenia zdolności produkcyjnych przez LG Chem w Polsce są bezpośrednio związane z kontraktem na dostawę ogniw do EV podpisanego przez koreański koncern z niemieckim Volkswagenem. Decyzja miała zapaść jeszcze w 2018 roku, jednak czekano z zatwierdzeniem pomocy publicznej przez Komisję Europejską. Teraz, kiedy to nastąpiło, budowa nowej fabryki może już ruszać.
Polski zakład LG Chem Energy w Biskupicach Podgórnych już produkuje na pierwszych liniach baterie, które trafiają m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara. Fabryka pod Wrocławiem może obecnie produkować w skali miesiąca baterie do około 30 tys. samochodów, a trwa już budowa hal, które pomieszczą kolejne linie produkcyjne.
Ponadto w ciągu 2-3 lat koreańska firma ma zwiększyć potencjał produkcji podwrocławskiej fabryki z około 10 do 70 GWh, a w 2021 roku LG Chem Energy planuje produkować w naszym kraju baterie do około 1 mln e-aut rocznie. Wtedy podwrocławska fabryka stanie się największym kompleksem produkującym baterie do aut elektrycznych w Europie.
Fabryka zajmie obszar ok. 40 hektarów. Docelowe zatrudnienie w 2021 roku szacowane jest na 6 tys. osób. W firmach-kooperantach znajdzie docelowo pracę kolejne około 5 tys. osób. W tej chwili pewne są już inwestycje 8 kooperantów LG Chem Energy (za blisko 700 mln zł i minimum 1500 miejsc pracy). LG planuje też stworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego przy fabryce LG Chem Energy Wrocław-Kobierzyce. Aktualnie w zakładzie zatrudnionych jest około 2000 osób.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Po Polsce jeździ już 60 nowoczesnych wagonów PKP Intercity
Flotę PKP Intercity wzmocniły ostatnie z 60 wagonów, które zmodernizowała PESA Bydgoszcz w konsorcju...
W Warszawie trwa rewitalizacja Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
W Krakowie powstaje pierwszy biurowiec wielkiego kompleksu The Park Cracow [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Krakowie, przy ulicy Saskiej 25 trwa budowa nowego, dużego kompleksu biurowego. Inwestorem The Par...
Osiedle Koncept powstanie w Gdańsku
Deweloper Inpro S.A. rozpoczął sprzedaż osiedla Koncept. Kompleks powstaje w gdańskim Zakoniczynie....
Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?
Trwa remont jednej z największych atrakcji turystycznych Wrocławia – Panoramy Racławickiej. Pierwotn...
WSSE Invest-Park liderem wśród 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce
2500 nowych miejsc pracy oraz 770 mln złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy w...
Biurowy Wrocław powiększy się w tym roku tylko o 50,4 tys. mkw. [RAPORT]
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
W Warszawie rusza budowa osiedla Fabrica Ursus [WIZUALIZACJE]
W warszawskiej dzielnicy Ursus rusza budowa nowego osiedla, które będzie wkomponowane w legendarną z...
Biurowiec Central Point w Warszawie coraz bliżej ukończenia [FILM]
Powoli zbliża się do końca budowa biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją d...
Shell zwiększy zatrudnienie w swoim centrum w Krakowie o kolejne 400 osób
Holendersko-brytyjski Shell po raz kolejny stawia na stolicę Małopolski. Ten wielki, międzynarodowy...