Była kopalnia Centrum – będzie centrum biznesu KSSENON w BytomiuFot. UM Bytom

Była kopalnia Centrum – będzie centrum biznesu KSSENON w Bytomiu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Miasto Bytom przejęło od SRK tereny po dawnej KWK Centrum. Powstanie tam centrum biznesu. To kolejny krok do budowy akceleratora biznesu KSSENON na terenach po byłej KWK Centrum w Bytomiu. W piątek 4 października gmina przejęła nieodpłatnie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA działki przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej o powierzchni 12,3 ha.

– Dzięki temu aktowi notarialnemu, świetnie zlokalizowane, poprzemysłowe tereny po kopalni Centrum mają szansę na nowe życie. Wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną planujemy tu budowę centrum innowacyjności i przedsiębiorczości –akceleratora biznesowego KSSENON – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Bytom ma ogromny potencjał gospodarczy, który dostrzegają liczni przedsiębiorcy. Teraz, realizując projekt akceleratora, chcemy przyciągnąć kolejnych – dodaje Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

– Stwarzamy realne możliwości dla transformacji regionu. Dążymy do tego, aby nasze tereny, tam, gdzie to możliwe, stały się prorozwojowe. Przyczynimy się w ten sposób także do tworzenia nowych miejsc pracy. Darowizna dla Bytomia to kolejny krok w realizacji nowej polityki spółki. Finalizujemy w ten sposób złożone deklaracje – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Była kopalnia Centrum – będzie centrum biznesu

Nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości, czyli projekt Akcelerator biznesowy KSSENON powstanie na terenach po byłej KWK „Centrum” przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki podpisanemu 3 lipca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu porozumieniu trójstronnemu, regulującego warunki współpracy gminy Bytom, Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warunkiem realizacji projektu było przekazanie przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń działek na ten cel. 4 października Spółka Restrukturyzacji Kopalń za zgodą Ministerstwa Aktywów Państwowych aktem notarialnym przekazała nieodpłatnie 12,3 ha terenu. Szacowana wartość działek to 10,7 mln zł netto. Dzięki temu projekt, który będzie realizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Miasto Bytom powstanie na terenach zlikwidowanej KWK Centrum.

Szacunkowa wartość projektu dotycząca bytomskiej inwestycji to ponad 80 mln zł, a środki pochodzić będą z funduszy unijnych. Projekt pozostaje przedsięwzięciem strategicznym finansowanym w ramach Programu Regionalnego.

Fot. UM Bytom
Fot. UM Bytom
REKLAMA

KSSENON dla biznesu

Podobny akcelerator biznesowy powstał już w Żorach. KSSENON to centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. Tworzy on kompleks czterech hal wraz z zagospodarowaniem terenu. Każdy obiekt składa się z niewielkich modularnych hal przemysłowych z komplementarną częścią o charakterze pozaprzemysłowym.

Historia KWK Centrum

Kopalnia Węgla Kamiennego „Centrum” należała do jednej z najdłużej fedrujących kopalń w naszym mieście. Pierwsze tony węgla z pokładu na głębokości 226 m wydobyto w 1878 roku i tę datę uznaje się za początek KWK „Karsten-Centrum”. Ostatecznego kształtu kopalnia nabrała dopiero w 1881 roku, gdy doszło do połączenia kilku pól górniczych i kopalń: „Karsten”, „Centrum”, „Beuthener Gruben” oraz „Kaiser Wilhelm”.

W 1999 roku powstał Zakład Górniczy „Centrum” Sp. z o. o, który w 2003 roku włączono do Kompanii Węglowej SA. Już dwa lata później, w 2005 roku ZG „Centrum” połączono z Zakładem Górniczym „Bytom III” Sp. z o.o., tworząc Kopalnię Węgla Kamiennego „Bobrek-Centrum”, która przetrwała do 2015 roku, kiedy rozdzielono ją na dwa zakłady, z którego KWK „Centrum” została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i postawiona w stan likwidacji.

Fot. UM Bytom
Fot. UM Bytom

Źródło: UM Bytom

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA