Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zamontowanie lub wymianę systemu nawilżania powietrza. Skuteczną i ekonomiczną metodą w tym zakresie jest tzw. chłodzenie adiabatyczne. O czym dokładnie mowa? Jak i gdzie zastosować to rozwiązanie, aby było jak najbardziej wydajne? Przyjrzyjmy się temu bliżej!
Zakłady pracy, w tym te przemysłowe, mają to do siebie, że poprzez licznie zachodzące procesy w obiektach wytwarza się nadprogramowa temperatura. Zbyt duża ilość ciepła sprawia z kolei, że powietrze w pomieszczeniach zaczyna robić się suche. To natomiast niekorzystne zjawisko, które wpływa zarówno na pracę maszyn, jakość produktów, jak i komfort samych pracowników.
Poziom nawilżenia – o czym warto wiedzieć?
Zachowanie optymalnego poziomu wilgoci w obiektach firmowych to podstawa, jeśli chcemy myśleć o wysokiej wydajności produkcji oraz samopoczucie osób zatrudnionych. Wszystko to wpływa później na wyniki firmy i jakość procesów oraz samych produktów, które się wytwarza. Na szczęście, istnieją sprawdzone i skuteczne metody na to, aby w odpowiedni sposób zadbać o stopień wilgotności powietrza w pracy. Z pomocą przychodzi wówczas takie zjawisko jak chłodzenie adiabatyczne, dzięki któremu można pozbyć się nadmiarowego ciepła i to w naturalny sposób.
Czym jest chłodzenie adiabatyczne?
Proces chłodzenia adiabatycznego opiera się na zasadzie, że energia zamknięta w danym układzie nie znika, lecz jest przekazywana dalej. Za prawidłowy efekt w tym przypadku odpowiadają specjalistyczne nawilżacze powietrza, które zapewniają rozpylenie oraz odparowanie wody w ciepłym otoczeniu. Uzyskanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w obiekcie niweluje wiele negatywnych konsekwencji takich jak choćby powstanie wyładować elektrostatycznych, wysuszenie produktów czy pogorszenie samopoczucia pracowników. Korzystając z rozwiązań sprawdzonych i cieszących się dobrą opinią firm takich jak np. Airtec można mieć pewność, że cała procedura przebiegnie bezpiecznie i będzie w pełni wydajna.
Przemysłowe nawilżacze powietrza – jak wybrać?
Proces adiabatyczny zachodzi w sposób naturalny, przy minimalnym zużyciu energetycznym, co pozwala na osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu i to niewielkim kosztem. Firma Airtec zapewnia fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy, a przed podjęciem jakichkolwiek działań, oferuje bezpłatną ocenę projektu przez wykwalifikowanych i doświadczonych inżynierów. Eksperci szczegółowo przeanalizują możliwości i potrzeby samego przedsiębiorcy, sprawdzą rozkład i powierzchnie pomieszczeń, aktualne warunki produkcji i środowiska pracy itp. Na tej podstawie wybiera się rodzaj oraz dokładną specyfikację instalacji. Wśród najpopularniejszych typów można wyróżnić nawilżacze do montażu w pomieszczeniach, które stosuje się np. w zakładach, gdzie generowana jest wysoka energia cieplna albo nawilżacze w systemie wentylacyjnym. Nawilżacze zapewniają efekt chłodzenia na dwa różne sposoby: wprowadzając parę wodną do strumienia powietrza lub poprzez jej odparowanie. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z przedstawicielem Airtec i indywidualne uzgodnienie szczegółów współpracy.