Po dwóch latach ukończona została modernizacja Pawilonu ,,Antylop". Uroczystego otwarcia dokonał 6 kwietnia marszałek Adam Matusiewicz.
,,Bardzo się cieszę, że w tak trudnej sytuacji budżetowej województwa znalazły się jednak środki na tę inwestycję. Wiadomo, że bez pieniędzy ciężko jest cokolwiek zdziałać, ale chciałbym w pierwszym rzędzie podziękować dyrekcji i pracownikom Śląskiego ZOO za ogromne zaangażowanie przy realizacji tego przedsięwzięcia. Wiem, że moje dzieci będą zachwycone, bo ogród zoologiczny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji mojej rodziny" - powiedział marszałek Matusiewicz.
Dyrektor ogrodu zoologicznego Jolanta Kopiec podziękowała Zarządowi Województwa za przekazane środki: ,,Dziękuję za sfinansowanie rekonstrukcji pawilonu antylop. To ważne wsparcie. W tym roku chcemy jeszcze sfinalizować trzy kolejne inwestycje, staramy się o dotacje unijne na ten cel. Dzięki prowadzonym pracom coraz lepsze warunki zyskują przede wszystkim zwierzęta, ale i także odwiedzający z pewnością zauważą wyraźną poprawę jakości ekspozycji."
Przed modernizacją w budynku prezentowane były 2 gatunki antylop - niale grzywiaste i koby defassa oraz zebry bezgrzywe. Ekspozycję uzupełniały terraria zamieszkiwane m.in. przez krokodyle, legwany zielone i pancerniki włochate. Z tamtej obsady w odnowionym pawilonie pozostaną tylko niale grzywiaste i koby defassa.
Śląskie ZOO jako jedyne w Polsce uczestniczy z sukcesem w europejskim programie hodowli niali grzywiastej. Co roku można tu podziwiać młode osobniki tych pięknych zwierząt. Zebry bezgrzywe zamieszkały na wybiegu w sąsiedztwie osłów, a ich miejsce zajęte zostanie przez trzeci gatunek antylop - addaksy lub oryksy szablorogie.
Poza boksami dla antylop, w centralnej części pawilonu stworzona została zupełnie nowa ekspozycja pazurkowców. Prezentowanych będzie łącznie sześć gatunków tych niewielkich, południowoamerykańskich małpek. Oprócz już wcześniej obecnych w zoo tamaryn białoczubych i czerwononogich oraz uistiti białouchych, w wolierach mieszkają tamaryny cesarskie, które przyjechały z zoo w czeskim Ołomuńcu, a także marmozety białoczelne pochodzące z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Po otrzymaniu oficjalnej zgody koordynatora gatunku do Chorzowa dojadą także miko czarne z opolskiego zoo. Gatunkiem prezentowanym w pawilonie są także surykatki, których stadko już zaaklimatyzowało się w nowym komfortowym domu, a w niedługim czasie doczeka się także przyległego do pawilonu wybiegu zewnętrznego.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego