Robotnicy w pocie czoła budują Afrykarium we wrocławskim ZOO

Robotnicy w pocie czoła budują Afrykarium we wrocławskim ZOO

Wrocław
REKLAMA

Trwa budowa Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Powstał już ogromny wykop na głębokość 7 metrów, w którym prowadzone są prace. Na przełomie 2014 i 2015 roku unikatowe w skali całego świata oceanarium mają odwiedzić pierwsi zwiedzający.

Na terenie wrocławskiego ZOO od trzech miesięcy powstaje Afrykarium. Na ponad dwóch hektarach trwają zaawansowane prace ziemne. W ciągu ostatnich miesięcy usunięto budynki, rośliny i uzbrojenia co pozwoliło na wbijanie ścianki szczelnej, a także prowadzenie wykopu zasadniczego z wywozem i odwadniania terenu.

- Wywieziono około 5 tysięcy ciężarówek gruntu, a gdyby ustawiono wszystkie wbite grodzice jedna za drugą, ich łączna długość wyniosłaby prawie 20 km – mówi prezes wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak.

Prace obecnie odbywają się na poziomie -7 metrów.

- Jest to najtrudniejsza budowa wykonywana obecnie w Polsce. Występują tutaj praktycznie wszystkie trudności, z jakimi mogą się spotkać architekci i budowlańcy w czasie pracy – mówi Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryka Projektowa.

W oceanarium zamieszkają zwierzęta afrykańskie. Zobaczymy tam m.in. ryby żyjące w rafach koralowych, rekiny, płaszczki, meduzy, a także jedne z największych na świecie koników morskich. Podziwiać będzie można też krokodyle, hipopotamy, pingwiny i uchatki.

O tym, że na świecie nie ma obiektu podobnego do Afrykarium mówił nam w kwietniu Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ZOO.

- Przede wszystkim jest to spójna koncepcja. Oceanariów w Europie i na świecie jest bardzo dużo – większość z nich składa się z jednego dużego basenu z rekinami i kilku lub kilkunastu mniejszych akwariów. Nam nie zależało na budowie kolejnego tego typu obiektu. Chcieliśmy pokazać rolę wody w ekosystemie jakiegoś kontynentu – wybraliśmy Afrykę, bo jest tam bardzo wiele ciekawych gatunków, które żyją w środowisku wodnym – podkreśla Radosław Ratajszczak.

Wrocławskie ZOO w czasie budowy Afrykarium funkcjonuje bez zmian. Cały obszar jest dostępny dla zwiedzających poza placem, na którym powstaje oceanarium. Pomimo zamknięcia tego terenu wszystkie gatunki zwierząt można podziwiać bez ograniczeń.

By ułatwić spacer po ZOO uruchomiona została kasa tymczasowa przy wybiegu tygrysów (wejście przy przystanku autobusowym). Jest ona czynna w weekendy i pomaga rozładować kolejki przy wejściu głównym. Niedługo zamontowana zostanie specjalna platforma, aby każdy mógł podziwiać powstające oceanarium.

Afrykarium zgodnie z umową ma być gotowe pod koniec 2014.

- To jest tak zaawansowany obiekt, wymagający też dojrzewania biologicznego, że może to się nam przesunąć na początek 2015 roku. Wszystko zależy od tempa przystosowywania się wody morskiej, którą trzeba zaszczepić odpowiednimi bakteriami. To są procesy, których nie da się przyśpieszyć i nie da się przewidzieć. Pośpiech zdecydowanie nie jest tu wskazany – tłumaczy Radosław Ratajszczak.

Budowa Afrykarium pochłonie 250 mln zł brutto.

REKLAMA








Autor: tm, wroclaw.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA