Co się aktualnie dzieje w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce?Polskie Elektrownie Jądrowe

Co się aktualnie dzieje w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Mamy połowę kwietnia 2024 roku. Sprawdzamy co się aktualnie dzieje w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce? Inwestorem i operatorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w województwie pomorskim będzie należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

W drugim tygodniu maja planowane jest rozpoczęcie prac geologicznych, związanych z identyfikacją ujęcia wody dla budowy elektrowni jądrowej. Wcześniej zrealizowane zostanie punktowe usuwanie roślinności. Droga na plażę z miejscowości Słajszewo pozostanie otwarta dla mieszkańców i turystów. W maju rozpoczną się także pogłębione badania geotechniczne, za które odpowiedzialna jest firma „Bechtel”.

W dniach 15-19 kwietnia Nadleśnictwo Choczewo przeprowadza punktowe usuwanie roślinności w pobliżu obszaru lokalizacji elektrowni jądrowej. Wycinka obejmie sumarycznie obszar 5-6 hektarów i jest kontynuacją prac rozpoczętych w grudniu 2023 r. Uprzątnięcie terenu po zrealizowanych pracach potrwa do końca kwietnia br.

W tym czasie droga na plażę z miejscowości Słajszewo pozostanie otwarta dla mieszkańców i turystów.

Od 8 maja planowane jest rozpoczęcie prac geologicznych w związku z koniecznością przeprowadzenia rozpoznania ujęcia wody na potrzeby budowy elektrowni jądrowej. Ich celem jest m.in. rozpoznanie warunków hydrogeologicznych. Prace potrwają do końca lipca br. i będą polegać na wykonaniu 4 otworów wiertniczych na terenie działki nr 363, obręb Słajszewo należącej do Skarbu Państwa, którą zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Choczewo. Prace będą realizowane punktowo na powierzchni ok. 30 ha, a pojedyncze otwory studzienne będą oddalone od siebie o ok. 150 m.

Za przeprowadzenie prac będzie odpowiadać wykonawca wyłoniony przez Polskie Elektrownie Jądrowe – firma Biprowod Sp. z o.o.

REKLAMA
Polskie Elektrownie Jądrowe

W najbliższych miesiącach będą również trwały prace, które posłużą do wykonania mapy do celów projektowych. W związku z tym rozpoczną się m.in. prace geodezyjne oraz inwentaryzacja obszaru inwestycji, czyli pomiary mające na celu zebranie aktualnych danych przestrzennych terenu. Prace geologiczne oraz działania związane z przygotowaniem mapy do celów projektowych nie będą generować hałasu, ani wzmożonego ruchu ludzi czy pojazdów.

Zapowiadane już wcześniej pogłębione badania geotechniczne rozpoczną się w maju. Wcześniej, w drugiej połowie kwietnia, odpowiedzialna za ich realizację spółka „Bechtel” planuje rozpocząć działania przygotowujące. Ich zakres i harmonogram będą przekazywane bezpośrednio przez spółkę Bechtel Polska.

Polskie Elektrownie Jądrowe

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA