Tempo przyrostu nowej podaży powierzchni biurowej w Trójmieście widocznie zwolniło. W I półroczu na rynek trafił zaledwie jeden obiekt o powierzchni 5 tys. mkw. Przyszłość nie wygląda lepiej, ponieważ realizowana powierzchnia jest najmniejsza od dwóch dekad, informują w swoim raporcie eksperci firmy Knight Frank.
Na koniec II kwartału 2024 roku całkowite zasoby biurowe w Trójmieście szacowane były na 1,05 mln mkw. Zdecydowana większość (76 proc.) zlokalizowana jest w Gdańsku, głównie wzdłuż Alei Grunwaldzkiej oraz wokół historycznego centrum miasta. Około 21 proc. trójmiejskiej powierzchni znajduje się w Gdyni, a pozostałe 3 proc. w Sopocie.
– Od 2021 roku notujemy systematyczny spadek aktywności deweloperów. W I połowie roku oddano do użytku zaledwie jeden obiekt biurowy o powierzchni 5 tys. mkw., który powstał jako siedziba firmy LPP. Na etapie realizacji znajduje się rekordowo niska liczba powierzchni biurowej – jedynie 29 tys. mkw. Jeżeli deweloperzy dotrzymają założonych harmonogramów, to 17 tys. mkw. zostanie ukończona do końca tego roku – wyjaśnia Dorota Lachowska, head of research, Knight Frank.
Aktywność trójmiejskich najemców, po rekordowym 2023 roku, w I połowie 2024 roku również zanotowała spadek.
– Podpisane przez najemców umowy na niemal 56 tys. mkw. oznaczały 19 proc. spadek względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Firmy najchętniej decydowały się na biura w Gdańsku, gdzie wynajęto niemal 47 tys. mkw. Sektorem, który wygenerował największy popyt był niezmiennie IT. W pierwszych sześciu miesiącach odpowiadał za 32 proc. całkowitych zasobów wynajętej powierzchni – dodaje Joanna Gomułkiewicz, associate director, Knight Frank.
Struktura umów najmu
W strukturze umów najmu zwiększył się udział nowych umów, które odpowiadały za 44 proc. wolumenu. W analogicznym okresie 2023 roku udział ten wynosił 36 proc. Niewiele mniej, bo 42 proc. stanowiły renegocjacje. W dalszym ciągu niewielu najemców decyduje się na ekspansję, której udział wyniósł 3 proc. Pozostała część stanowił wynajem na własne potrzeby.
Pustostany
Ograniczona nowa podaż spowodowała spadek współczynnika pustostanów, który na koniec czerwca 2024 roku wynosił 12,5 proc. (na koniec I kwartału był na poziomie 13,4 proc.). To trzeci najniższy wynik wśród miast regionalnych, a Trójmiasto wyprzedzają jedynie Szczecin i Lublin.
Czynsze
Czynsze wywoławcze w Trójmieście na koniec I połowy 2024 roku pozostały stabilne i wahały się od 11,00 do 15,50 euro/mkw./miesiąc. Jednak, ze względu m.in. na wysokie koszty budowy oraz utrzymujące się wysokie koszty obsługi kredytów budowalnych, czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą przekraczać ten poziom. Stawki opłat eksploatacyjnych ustabilizowały się natomiast na poziomie wynoszącym zwykle od 17,00 do 30,00 zł/mkw./miesiąc.