Cudzoziemcy kupili w Polsce rekordową liczbę mieszkań Foto: Jakub Zazula

Cudzoziemcy kupili w Polsce rekordową liczbę mieszkań

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska atrakcyjna dla inwestorów? Do silnego wzrostu liczby mieszkań kupionych w Polsce przez cudzoziemców w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. najsilniej przyczynili się Ukraińcy i Niemcy, którzy od lat są zdecydowanie najbardziej aktywnymi kupującymi, ale także Szwedzi, Luksemburczycy, Cypryjczycy, Belgowie i Austriacy, a więc przedstawiciele zamożnych krajów, których aktywność na polskim rynku transakcyjnym w poprzednich latach była umiarkowana. To właśnie wśród obywateli Szwecji, Luksemburga i Cypru wzrost zakupów względem poprzedniego roku był największy.

Takie zachowanie może świadczyć o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu polskim rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie.

Można przypuszczać, że inwestorzy zagraniczni wykorzystali rok większych możliwości negocjacyjnych w warunkach słabnącej koniunktury na rynku mieszkaniowym oraz silnego osłabienia złotego na zwiększenie swojego zaangażowania kapitałowego w Polsce. Walorem polskiego rynku mieszkaniowego jest wysoka rentowność wynajmu brutto, zwłaszcza na tle krajów Europy Zachodniej, przy relatywnie niskim opodatkowaniu dochodów z wynajmu. Co więcej, o wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej rynku mieszkaniowego w Polsce stanowią solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki, w szczególności mocny rynek pracy, który implikuje szybkie tempo napływu imigrantów zarobkowych przy jednocześnie wciąż dość płytkiej ofercie najmu.

REKLAMA

Poza wzrostem zainteresowania inwestycyjnego, coraz większy popyt na mieszkania ze strony cudzoziemców związany jest z planami zamieszkania w Polsce na dłuższy czas przez imigrantów zarobkowych, głównie z Ukrainy i Białorusi. Analizując zainteresowanie poszczególnych narodowości rynkiem mieszkaniowym w Polsce w ostatnich kilku latach wyraźnie widać wzrost udziału Ukraińców i Białorusinów w wolumenie transakcji – w 2022 r. ich udział wzrósł do 29% z 17% w 2016 r. Od dwóch lat Ukraińcy są najbardziej aktywną grupą kupujących, wyprzedzając Niemców, których udział w wolumenie transakcji dokonanych przez obcokrajowców systematycznie spada. Zmniejsza się także udział Brytyjczyków, co jest naturalną konsekwencją Brexitu.

Źródło: Materiał pochodzi z raportu Banku PKO BP: Puls Nieruchomości – Analizy Nieruchomości

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Ben(gość)
Hahahaha - obywatele Cypru. Czyli krótko mówiąc - Rosjanie
Pablo(gość)
@
Greg
(gość)
Brawo, Polacy muszą się zadłużać na kilkadziesci lat a cudzoziemiec sobie kupi
Brawo ty,napewno to nie są przeciętni obywatele tych państw tylko ludzie co mają gotówkę a w Polsce takich również nie brakuje.
Greg(gość)
Brawo, Polacy muszą się zadłużać na kilkadziesci lat a cudzoziemiec sobie kupi
REKLAMA