Jak będzie wyglądał stary rynek po rewitalizacji?

Jak będzie wyglądał stary rynek po rewitalizacji?

Częstochowa
graviteo
REKLAMA

namy już laureata I nagrodykonkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii.

 

Czeka na niego nagroda w wysokości 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej obiektów objętych konkursem. Zdobywca drugiego miejsca Piotr Szcześniak (Bygg Architecture - Eindhoven)otrzyma 10 tys. zł, a trzeciego - ENONE Architektura i Design - Rafał Sokołowski (Pabianice) - 5 tys. zł. Sąd konkursowy przyznał także cztery honorowe wyróżnienia, które przyznano architektom z Wrocławia, Krakowa, Bytomia i Gliwic (pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych w załączeniu).

 

Wyniki ogłoszono 26 lutego podczas jawnego posiedzenia sądu konkursowego, które odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej.

 

Zainteresowanie ,,Konkursem na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku w Częstochowie wraz z odcinkiem ulic: Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek" ogłoszonym przez częstochowski oddział SARP było bardzo duże. Złożono 49 prac, a wstępnych zgłoszeń do konkursu było w sumie ponad 120.

 

Dla Częstochowy centrum miasta są Aleje Najświętszej Maryi Panny. Ich naturalnym przedłużeniem, czy też początkiem jest Stary Rynek i jego okolice. To historycznie ważny, a estetycznie - jeden z ładniejszych fragmentów Częstochowy, choć przez dekady zaniedbywany i w wielu miejscach zdegradowany. Jednocześnie świetnie skomunikowany ze wszystkimi dzielnicami, z unikatowym, średniowiecznym układem urbanistycznym, z ciekawą architekturą budynków, położony nad zagospodarowanym już częściowo nabrzeżem Warty.


Potencjał miejsca podkreślał - tuż przed przedstawieniem werdyktu - przewodniczący Sądu Konkursowego Ryszard Jurkowski z katowickiego Oddziału SARP, znany architekt i urbanista.

 

- Mam nadzieję, że już niedługo Stary Rynek będzie dobrym miejscem do życia, do prowadzenia biznesu, działalności handlowej, gastronomicznej, kulturalnej i że stanie się, jak na to zasługuje, jedną z najatrakcyjniejszych części naszego miasta - mówił, dziękując osobom zaangażowanym w organizację konkursu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

 

Ogłoszeniu wyników konkursu SARP towarzyszyła prezentacja nadesłanych prac w foyer Filharmonii Częstochowskiej. Można będzie ją jeszcze tam oglądać przez kilka dni, później zostanie przeniesiona do Miejskiej Galerii Sztuki.

 

KRÓTKA HISTORIA POSZUKIWAŃ ROZWIĄZAŃ DLA STAREGO RYNKU

Pierwsze koncepcje pojawiły się już w marcu 2012 roku po kilkudniowych, szeroko nagłaśnianych warsztatach Charette, w których udział wzięli mieszkańcy. Potem podpisano porozumienie z Politechniką Śląską na opracowanie projektowe studentów "Stare Miasto - Nowe Pomysły". Wybór obszaru Starego Rynku i zawężenie granic opracowania było odpowiedzią na postulaty częstochowian (spotkanie z Radą Dzielnicy z 17.01.2013 r.), aby pilnie zająć się tym terenem. W listopadzie 2013 prace studentów zaprezentowano publicznie w OPK Gaude Mater; tam także odbyła się dyskusja na ich temat.

REKLAMA

 

Kolejnym impulsem zmian na Starym Rynku były wnioski radnych - Jerzego Zająca, a także Łukasza Kota i Zbigniewa Niesmacznego w sprawie lokalizacji w przestrzeni miasta rzeźb Jerzego Kędziory.

 

8.10.2014 r. podpisano umowę z SARP o zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu architektonicznego jako optymalnego rozwiązania dla poszukiwań najlepszego zagospodarowania Starego Rynku.

 

,,Konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku w Częstochowie wraz z odcinkiem ulic: Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek" ogłoszono 23.10. 2014. Jego uczestnicy mieli czas do 12.02.2015 r. na złożenie prac; a 26.02.2015 ogłoszono rozstrzygnięcia konkursu.

 

W trakcie przygotowań do konkursu zaangażowanych w sformułowanie wytycznych dla projektantów było wiele osób i instytucji: m.in. artysta rzeźbiarz Jerzy Kędziora, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Miejski Zarząd Dróg i Transportu, Miejska Pracownia Urbanistyczno-Planistyczna, a także inne wydziały Urzędu Miasta.

 

W ubiegłym roku z miejskiego budżetu wydano 30 tys. zł na organizację konkursu, a w tym roku 30 tys. zł na nagrody dla jego laureatów.

 

W tegorocznym budżecie zapisano 613 tys. zł brutto na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej obiektów objętych konkursem.

 

Na realizację zadania, którego centralnym punktem ma być Teatr Rzeźb Jerzego Kędziory miasto ma pozyskać środki Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wysokość dofinansowania do prac rewitalizacyjnych na Starym Rynku może wynieść do 12 mln zł (możliwe jest także refinansowanie kosztów wcześniejszych prac koncepcyjno-projektowych).

 

Źródło: UM Częstochowa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA