Wrocław: Nowe życie Młyna Maria. Rusza rewitalizacja zabytkowego obiektufot. Tomasz Matejuk

Wrocław: Nowe życie Młyna Maria. Rusza rewitalizacja zabytkowego obiektu

REKLAMA
Zabytkowy zespół Młyna Maria zostanie poddany gruntownej rewitalizacji. Inwestor właśnie otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę i rozpoczyna prace. Nową odsłonę Młyna Maria poznamy już w 2020 roku. 
planowanej przebudowie Młyna Maria informowaliśmy już dwa lata temu. W marcu 2016 roku kupiła go spółka RealCo Property Investment and Development, czyli firma deweloperska należąca do polskiej grupy kapitałowej Warsaw Equity.
Przebudowa zabytkowych obiektów stanowi niszę na rynku nieruchomości, niszę w której działa nasza firma. Większość deweloperów nie chce się zajmować historycznymi budynkami ze względu na duże ryzyko i koszty. Zburzenie budynku i postawienie nowego jest tańsze o około 40 procent. Dla nas obiekty te stanowią integralną część miast i wiele mówią o ich historii – tłumaczył Maciej Gotkiewicz, członek zarządu RealCo Property Investment and Development.
REKLAMA
W kwietniu zeszłego roku inwestor złożył wniosek o pozwolenie na rozbudowę wpisanych do rejestru zabytków budynków przy ulicy Staromłyńskiej 2aZa projekt rewitalizacji odpowiada wrocławski architekt Zbigniew Maćków.


Jak będzie wyglądał nowy Młyn Maria?

Jak podkreśla inwestor, to ostatni młyn spośród wielu, które niegdyś znajdowały się na wyspach odrzańskich. 

– Dlatego działania związane z jego reanimacją wykona firma, posiadająca doświadczenie w pracy nad zabytkową materią. W trakcie rewitalizacji zostanie zachowany przemysłowy klimat budynku wraz z charakterystycznymi dla niego detalami architektonicznymi oraz układem, obejmującym młyńskie kanały i łączniki – zapowiadają przedstawiciele RealCo.

W odnowionym Młynie Maria znajdą się zarówno lokale mieszkalne, jak i usługowe, które zostaną usytuowane na dolnych kondygnacjach. W inwestycji znajdzie się także kilka apartamentów z rozległymi tarasami położonymi między innymi na dachach poszczególnych budynków. 

– Wynika to ze zróżnicowanej wysokości ich kondygnacji. Dodajmy, że Młyn Maria jest jedynym obiektem postindustrialnym w tej części miasta – zaznacza inwestor.


Kiedy ruszy sprzedaż mieszkań?

Inwestor nie zdradza na razie dokładnego terminu rozpoczęcia sprzedaży mieszkań. Jak zapowiadają jego przedstawiciele, poznamy go w chwili, gdy prace na terenie tego zabytkowego obiektu będą bardziej zaawansowane. 

Wiemy już jednak, że do wyboru będą mieszkania 1-pokojowe, 2-pokojowe oraz 3-pokojowe, a także apartamenty z przestronnymi tarasami. Na razie nie ma jednak jeszcze wizualizacji zrewitalizowanego Młyna Maria.

Przypomnijmy, że Młyn Maria to jedyny budynek we Wrocławiu stojący na dwóch wyspach (Młyńskiej i Piasek), przez którego środek płynie woda. Pierwsze młyny w tym miejscu powstały już w XIII wieku. Na przestrzeni setek lat obiekty wielokrotnie były przebudowywane i zmieniały nazwę.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA