Czy polski rynek mieszkaniowy jest atrakcyjny na tle Europy?

Czy polski rynek mieszkaniowy jest atrakcyjny na tle Europy?

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej polskie nieruchomości mieszkaniowe stały się dobrem pożądanym przez inwestorów zagranicznych, głównie europejskich. Wchodząc ze swoim kapitałem na polski rynek oczekiwali oni wysokich stóp zwrotu ze swoich inwestycji spodziewając się, że rynek zachowa się podobnie jak w innych krajach po wejściu do Unii Europejskiej. Inwestowali oni w najlepsze lokalizacje podbijając ceny i wpływając pośrednio na ich wzrost także w gorszych lokalizacjach. Warto się zastanowić czy polski rynek mieszkaniowy jest nadal atrakcyjny na tle Europy?

 

Podstawowym kryterium atrakcyjności danego rynku nieruchomości są osiągane na nim stopy zysku z inwestycji. Biorąc pod uwagę ten czynnik wydaje się, że obecnie polski rynek nieruchomości jest umiarkowanie atrakcyjny dla zagranicznego kapitału. Renomowany branżowy portal internetowy Global Property Guide ocenia atrakcyjność rynków nieruchomości za pomocą porównania średniej ceny apartamentu o powierzchni 120 mkw. zlokalizowanego w centrum stolicy. Polska plasuje się na 15 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości cen nieruchomości, będąc droższą od krajów znacznie bardziej rozwiniętych jak np. Niemcy czy Belgia. Stopa zwrotu, na jaką może liczyć właściciel takiego apartamentu to 4,89%.


Porównanie atrakcyjności inwestycji polegającej
na wynajmie apartamentów, UE 27


KrajStopa zwrotu brutto z wynajmu 120-metrowego apartamentu w centrum stolicyKrajStopa zwrotu brutto z wynajmu 120-metrowego apartamentu w centrum stolicyWęgry7,18%Litwa4,01%Słowacja5,71%Estonia3,99%Rumunia5,57%Finlandia3,80%Dania5,33%Malta3,72%Portugalia5,24%Luxemburg3,71%Holandia5,11%Austria3,67%Polska4,89%Czechy3,51%Słowenia4,49%Hiszpania3,41%Belgia4,48%Francja3,26%Wielka Brytania4,31%Łotwa3,23%Bułgaria4,19%Grecja2,48%Niemcy4,12%Irlandia*Cypr4,10%Szwecja*Włochy4,06%


   

* - brak danych

Źródło: Global Property Guide

 

Global Property Guide ocenia atrakcyjność inwestycyjną rynków nieruchomości poszczególnych krajów przydzielając im rating w pięciostopniowej skali. Rating tworzony jest w oparciu wysokość osiąganych na rynku stóp zwrotu, ocenę systemu podatkowego i prawnego oraz relację popytu i podaży na rynku nieruchomości. W przypadku Polski aktualna ocena to trzy punkty, co plasuje nasz kraj w czołówce stawki w UE 27, wśród siedmiu innych krajów o tej samej ocenie. Zdaniem Global Property Guide lepszymi lokalizacjami na inwestycje nieruchomościowe są obecnie Węgry oraz Holandia.

REKLAMA

Długoterminowy rating atrakcyjności inwestycyjnej rynku nieruchomości krajów Unii Europejskiej, UE 27


KrajDługoterminowy rating inwestycyjnyKrajDługoterminowy rating inwestycyjnyHolandia4/5Finlandia2/5Węgry4/5Francja2/5Estonia3/5Litwa2/5Łotwa3/5Portugalia2/5Niemcy3/5Wielka Brytania2/5Polska3/5Cypr1/5Rumunia3/5Grecja1/5Słowacja3/5Hiszpania1/5Słowenia3/5Luxemburg1/5Włochy3/5Malta1/5Austria2/5Dania*Belgia2/5Irlandia*Bułgaria2/5Szwecja*Czechy2/5


   

* - brak danych

Źródło: Global Property Guide

 

Spekulacyjny kapitał zagraniczny ulokowany w Polsce po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej był jednym z czynników, który wywołał wzrost cen polskich mieszkań. Światowy kryzys na rynku nieruchomości zmniejszył skłonność światowych inwestorów do zagranicznych spekulacji na tym rynku. Wydaje się jednak, że polski rynek nieruchomości ma przed sobą dobre perspektywy i racjonalne inwestycje uwzględniające charakterystyczny dla rynku nieruchomości długi horyzont czasowy są nadal jak najbardziej uprawnione.

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA