źródło: rafin.pl

Czy warto inwestować w mieszkania z rynku pierwotnego?

Rafin Developer Sp. z o.o.
W 2017 roku Polacy na potęgę inwestowali w mieszkania na rynku pierwotnym. Wcześniej głównie umieszczali oszczędności na lokatach i w portfelach inwestycyjnych. W ubiegłym roku wolnych mieszkań na rynku było mniej niż chętnych na ich zakup. Popyt przerósł podaż – prognozy deweloperów zawiodły. Mimo spadków na rynku, okazuje się, że zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Czy warto więc inwestować w mieszkania z rynku pierwotnego?
Zakup mieszkania pod inwestycję najczęściej wiąże się z jego późniejszym wynajmem. Jeśli zostało zakupione za gotówkę, mieszkanie zacznie zarabiać już momentu wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie kredytują mieszkań pod wynajem. Około 54% nabywców deklaruje, że źródłem finansowania nowego M jest kredyt. Najbardziej atrakcyjną finansowo opcją, jest pobieranie opłaty za wynajem do własnej kieszeni, "przepisanie" liczników na wynajmującego. Dzięki temu właściciel mieszkania nie będzie obciążony konsekwencjami wynikającymi z nieterminowego płacenia rachunków.
Warto poszukać chętnych do wynajęcia mieszkania, jeszcze zanim zdecydujemy się je urządzać. Sprzęty kuchenne i łazienkowe to standard, bez którego raczej się nie obędzie, ale meble do sypialni czy wyposażenie salonu, niektórzy wnoszą do mieszkania na własny koszt, podobnie jak naczynia czy garnki do kuchni. Warto więc dowiedzieć się wcześniej jakie oczekiwania mają wynajmujący. Pozwoli to zmniejszyć wydatki na przygotowanie mieszkania pod wynajem. 
Warto również zauważyć, że zakup mieszkania pod wynajem nawet na kredyt jest opłacalny, ponieważ w pewnym sensie to najemca zostaje obciążony ratami, a w momencie jego całkowitego spłacenia, właściciel dostaje co miesiąc pieniądze do własnej kieszeni. Po latach można takie mieszkanie sprzedać, przekazać dzieciom czy innym członkom rodziny lub dalej czerpać korzyści z wynajmu.
Coraz więcej mieszkań do wynajęcia działa na zasadach hotelu, lecz bez kompleksowej obsługi. Aranżuje się też mieszkania na studia fotograficzne lub filmowe. Każda z tych form wynajmu zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych wynajmujących.
Zakup mieszkania jako inwestycji, jest więc pewnym sposobem na zabezpieczenie swojej przyszłości, niezależnie od tego, jaką formę przyjmie.
Artykuł przygotowany przez Rafin Developer. Źródłem danych są raporty kwartalne i raporty preferencji REAS, www.reas.pl/publikacje.