Od czego zależy cena mieszkania? – Najważniejsze czynnikifot. Hania Kowalczyk

Od czego zależy cena mieszkania? – Najważniejsze czynniki

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Ceny mieszkań mogą być bardzo zróżnicowane. Niekiedy za podobną inwestycję zapłacimy o kilka procent więcej. Co się składa na ten katalog cech i które inwestycje będą najbardziej opłacalne?
1. Wielkość ma znaczenie 2. Rynek wtórny czy pierwotny? 3. Koniunktura na rynku 4. Pozostałe czynniki

Wielkość ma znaczenie

Liderami na rynku pośród nieruchomości są przede wszystkim mieszkania o powierzchni 35 i 55 metrów kwadratowych. Inwestycje dwu oraz trzypokojowe są najbardziej pożądane przez polskich inwestorów. Jak się jednak okazuje, im lokal większy, tym mniej zapłacimy. Różnica pomiędzy powyższymi mieszkaniami może wynieść nawet 500 zł różnicy za metr kwadratowy.
Pamiętajmy jednak, że nie ma odgórnie ustalonych zasad i także małe mieszkania mogą okazać się bardziej opłacalne. Bardzo często różnice pomiędzy lokalami wynoszą tylko kilka procent. Na ich ostateczną ceną ma także wpływ lokalizacja, kondygnacja, a także okolica i widok za oknem. Nie bez znaczenia jest również rozkład powierzchni lokalu oraz jego stan techniczny.

Rynek wtórny czy pierwotny?

REKLAMA
Na cenę mieszkania ma oczywiście także wpływ to, czy jest to inwestycja z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W wielu przypadkach nowe mieszkania w Warszawie będą droższe, aniżeli w starszych blokach itp. Jest oczywiście kilka wyjątków. Jednym z nich są inwestycje w zabytkowych i rewitalizowanych kamienicach. Budynki tego rodzaju są najczęściej usytuowane w dobrej lokalizacji, w centrum lub w jego pobliżu, co również dyktuje cenę.
Mieszkanie z rynku pierwotnego podlega wycenie nie tylko ze względu na położenie, ale także rozkład, czy ekspozycję. Jeśli chcemy zapłacić za nową inwestycję mniej, warto korzystać z wcześniejszych etapów realizacji. Mieszkania oferowane przez deweloperów w przedsprzedaży są tańsze aniżeli ich cena rynkowa.

Koniunktura na rynku

Nie możemy także zapominać o koniunkturze, która jest zewnętrznym czynnikiem, kształtującym wszystkie ceny na rynku nieruchomości. W zależności od tego, czy segment nieruchomości przeżywa spadek lub górkę, różnice mogą być nawet dwucyfrowe. Na wahania może wpłynąć wiele czynników. Niekiedy nie są one do przewidzenia i stanowią kwestię przypadku, który niestety możemy dotkliwie odczuć, kupując lub sprzedając mieszkanie.

Pozostałe czynniki

Nie tylko kwestia rynku pierwotnego i wtórnego może spowodować, że za mieszkanie zapłacimy mniej lub bardziej. Warto być świadomym także pozostałych czynników. Do najbardziej istotnych zaliczamy:
  • stan mieszkania – wygląd oraz stan techniczny lokalu jest jedną z pierwszych rzeczy, na którą konsument zwraca uwagę. Jeśli mieszkanie jest odnowione i po remoncie z wymienioną instalacją itp. cena jest wyższa, ponieważ nie jest już wymagany dodatkowy remont.
  • stan techniczny budynku – o stanie budynku świadczy o tym, jak działa administracja i czy mieszkanie będzie uciążliwe dla nabywcy
  • kondygnacja – wysokie piętra cieszą się dużą popularnością, co jest zauważalne zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji. Wysoka kondygnacja zapewnia lepszy widok z okna, niekiedy z panoramą na miasto.
  • lokalizacja – im bliżej centrum, tym lokalizacja jest bardziej pożądana. Jednakże na ten czynnik wpływa także ilość połączeń komunikacyjnych, bogactwo infrastruktury, a także okolica. Nowa dzielnica wokół zieleni w zacisznym miejscu, przy jednoczesnym dobrym skomunikowaniu z centrum – to jedne z najlepszych ofert na rynku.
Inwestycja w mieszkanie jest jedną z najpewniejszych lokat naszego kapitału. Lokale z czasem zyskują na wartości i stwarzają nam kolejne perspektywy. Z tego powodu inwestycje mieszkaniowe Warszawa cieszą się niestygnącą popularnością.
REKLAMA