Od czego zależy cena mieszkania? – Najważniejsze czynniki

Od czego zależy cena mieszkania? – Najważniejsze czynniki

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Ceny mieszkań mogą być bardzo zróżnicowane. Niekiedy za podobną inwestycję zapłacimy o kilka procent więcej. Co się składa na ten katalog cech i które inwestycje będą najbardziej opłacalne?
1. Wielkość ma znaczenie 2. Rynek wtórny czy pierwotny? 3. Koniunktura na rynku 4. Pozostałe czynniki
Wielkość ma znaczenie
Liderami na rynku pośród nieruchomości są przede wszystkim mieszkania o powierzchni 35 i 55 metrów kwadratowych. Inwestycje dwu oraz trzypokojowe są najbardziej pożądane przez polskich inwestorów. Jak się jednak okazuje, im lokal większy, tym mniej zapłacimy. Różnica pomiędzy powyższymi mieszkaniami może wynieść nawet 500 zł różnicy za metr kwadratowy.
Pamiętajmy jednak, że nie ma odgórnie ustalonych zasad i także małe mieszkania mogą okazać się bardziej opłacalne. Bardzo często różnice pomiędzy lokalami wynoszą tylko kilka procent. Na ich ostateczną ceną ma także wpływ lokalizacja, kondygnacja, a także okolica i widok za oknem. Nie bez znaczenia jest również rozkład powierzchni lokalu oraz jego stan techniczny.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Na cenę mieszkania ma oczywiście także wpływ to, czy jest to inwestycja z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W wielu przypadkach nowe mieszkania będą droższe, aniżeli w starszych blokach itp. Jest oczywiście kilka wyjątków. Jednym z nich są inwestycje w zabytkowych i rewitalizowanych kamienicach. Budynki tego rodzaju są najczęściej usytuowane w dobrej lokalizacji, w centrum lub w jego pobliżu, co również dyktuje cenę.
Mieszkanie z rynku pierwotnego podlega wycenie nie tylko ze względu na położenie, ale także rozkład, czy ekspozycję. Jeśli chcemy zapłacić za nową inwestycję mniej, warto korzystać z wcześniejszych etapów realizacji. Mieszkania oferowane przez deweloperów w przedsprzedaży są tańsze aniżeli ich cena rynkowa.
Koniunktura na rynku
Nie możemy także zapominać o koniunkturze, która jest zewnętrznym czynnikiem, kształtującym wszystkie ceny na rynku nieruchomości. W zależności od tego, czy segment nieruchomości przeżywa spadek lub górkę, różnice mogą być nawet dwucyfrowe. Na wahania może wpłynąć wiele czynników. Niekiedy nie są one do przewidzenia i stanowią kwestię przypadku, który niestety możemy dotkliwie odczuć, kupując lub sprzedając mieszkanie.
Pozostałe czynniki
Nie tylko kwestia rynku pierwotnego i wtórnego może spowodować, że za mieszkanie zapłacimy mniej lub bardziej. Warto być świadomym także pozostałych czynników. Do najbardziej istotnych zaliczamy:
  • stan mieszkania – wygląd oraz stan techniczny lokalu jest jedną z pierwszych rzeczy, na którą konsument zwraca uwagę. Jeśli mieszkanie jest odnowione i po remoncie z wymienioną instalacją itp. cena jest wyższa, ponieważ nie jest już wymagany dodatkowy remont.
  • stan techniczny budynku – o stanie budynku świadczy o tym, jak działa administracja i czy mieszkanie będzie uciążliwe dla nabywcy
  • kondygnacja – wysokie piętra cieszą się dużą popularnością, co jest zauważalne zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji. Wysoka kondygnacja zapewnia lepszy widok z okna, niekiedy z panoramą na miasto.
  • lokalizacja – im bliżej centrum, tym lokalizacja jest bardziej pożądana. Jednakże na ten czynnik wpływa także ilość połączeń komunikacyjnych, bogactwo infrastruktury, a także okolica. Nowa dzielnica wokół zieleni w zacisznym miejscu, przy jednoczesnym dobrym skomunikowaniu z centrum – to jedne z najlepszych ofert na rynku.
Inwestycja w mieszkanie jest jedną z najpewniejszych lokat naszego kapitału. Lokale z czasem zyskują na wartości i stwarzają nam kolejne perspektywy. Z tego powodu inwestycje mieszkaniowe Warszawa cieszą się niestygnącą popularnością.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Marek(gość)
Wiadomo, większy metraż to większa kasa, ale ważna jest też lokalizacja. Dlatego jak kupowałem mieszkanie w stolicy to wolałem postawić na Wawer i osiedle wwwconstruction. Tutaj za mieszkanie z poddaszem zapłaciłem tyle co za nieduże mieszkanko w centrum.

Najnowsze artykuły

Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....
Kraków: Spółdzielnia mieszkaniowa buduje nowe mieszkania w Mistrzejowicach [WIZUALIZACJA]
Na osiedlu Piastów przybędzie kilkadziesiąt lokali mieszkalnych za sprawą inwestycji przy ulicy Popi...
Faktoria – Geo znów stawia na zachodnią część Wrocławia. W planach niemal sto mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowe osiedle powstanie blisko zbiegu ulic Głównej i Łomnickiej, tuż przy szkole na Praczach Odrzańsk...
Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania
Już w kwietniu 2022 roku podróżujący drogą wojewódzką nr 431 przejadą przez Wartę w Rogalinku koło P...
Wrocław: Plac Nowy targ zamieni się w strefę spotkań i wypoczynku. Znamy operatora [WIZUALIZACJE]
Magistrat zdecydował, która firma zagospodaruje na kilka lat wschodnią część placu przy urzędzie mia...
Wrocław: Jest nowy termin renowacji zabytkowej wieży ciśnień na Karłowicach
Firma budowlana Wrocławskie Centrum Inwestycyjne wylicytowała nieruchomość przy ulicy Wacława Berent...
Wrocław: Nowe mieszkania inwestycyjne blisko centrum. Vantage Development finiszuje z Legnicką 33
Wrocławski deweloper realizuje przy placu Strzegomskim, naprzeciwko Muzeum Współczesnego, ok. 250 lo...
Wrocław: Jak będzie wyglądał park na Kępie Mieszczańskiej? Ruszyły konsultacje
Miasto ma odkupić od Agencji Mienia Wojskowego niemal czterohektarowy teren na nadodrzańskiej wyspie...
Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich [NOWE WIZUALIZACJE]
Start realizacji inwestycji wartej 70 milionów, przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim,...
Nowoczesny park magazynowy powstaje w Gorzowie Wielkopolskim
Accolade – międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych, wkracza do Gorzowa Wielkopol...