Dobiegła końca budowa Laboratorium Aerodynamiki Politechniki Krakowskiej fot. Damian Daraż

Dobiegła końca budowa Laboratorium Aerodynamiki Politechniki Krakowskiej

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W laboratorium prowadzone będą m.in. badania dotyczące walki ze smogiem w aglomeracjach mocno zurbanizowanych, w tym wpływ zabudowy miejskiej na przewietrzanie miast. Inwestycja realizowana jest na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Polbau Sp. z o.o. Całkowita wartość projektu to ponad 24,6 ml zł, z czego 17,7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Nowe Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej powstaje na terenie kampusu Politechniki w Czyżynach przy al. Jana Pawła II 37. Będą tu prowadzone badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na rozwiązania inżynierskie. Wśród najważniejszych realizowanych tematów badawczych, oprócz tych związanych z oddziaływaniem wiatru w miastach, transportem zanieczyszczeń i sposobami dynamicznego wpływania na redukcję smogu, będą także problemy inżynierii wiatrowej, energetyki wiatrowej, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi, aerodynamiki i dynamiki budynków, w tym badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem.

REKLAMA
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

W budynku laboratorium na powierzchni 1665,32 mkw. zaprojektowano m.in. dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast planowane wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m x 24 m długości dla większego oraz 8 m x 21 m dla mniejszego tunelu. To zapewni naukowcom Politechniki Krakowskiej znaczącą poprawę warunków i możliwości badawczych w porównaniu do tych, którymi dysponuje teraz Laboratorium Inżynierii Wiatrowej (LIW) PK z obecnym tunelem wiatrowym.

Całkowita wartość projektu Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej to ponad 24,6 ml zł, z czego 17,7 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, przekazane Politechnice przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Pozostała część to środki własne uczelni.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA