Doceniono najlepszą architekturę i wnętrza – nagrody Property Design Awards 2024 oraz RenOwacja 2024 przyznaneMateriały prasowe

Doceniono najlepszą architekturę i wnętrza – nagrody Property Design Awards 2024 oraz RenOwacja 2024 przyznane

REKLAMA

Jak co roku, podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień 4 Design Days, przyznano nagrody Property Design Awards honorujące najlepszą architekturę, wyjątkowe wnętrza oraz ich twórców. Statuetki wręczono 25 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym wKatowicach. Po raz pierwszy rozdano także nagrody w ramach plebiscytu RenOwacja, wyróżniającego inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków.

Finał konkursu Property Design Awards to nieodłączna część 4 Design Days, która towarzyszy wydarzeniu od pierwszej edycji. Podczas tegorocznej odsłony pod uwagę wzięto projekty, które zostały oddane do użytku w 2023 r. Doceniono budynki z najlepszą architekturą oraz wnętrza z najlepszym designem, a także ich projektantów.

– Dzisiejsza gala to podsumowanie tego, co działo się w architekturze i designie w 2023. Nasze spotkanie to także okazja do ogłoszenia zwycięzców pierwszej edycji konkursu RenOwacja – mówił Marcin Sawicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN.

Tegoroczne nagrody Property Design Awards 2024 zostały przyznane w 9. kategoriach. Z nadesłanych zgłoszeń wybrano finałową piątkę z nominacji ogłoszonych w każdej grupie. W głosowaniu wzięli udział zarówno czytelnicy portali Propertydesign.pl i Propertynews.pl, jak i grono jury składające się z ekspertów branżowych. Wyjątkowo, w jednym z obszarów wyróżniono nie jeden, a dwa obiekty.

W składzie kapituły konkursowej znaleźli się: Małgorzata Burzec-Lewandowska, redaktor naczelna PropertyDesign.pl, zastępca redaktora naczelnego PropertyNews.pl; Piotr Fokczyński, prezes IARP; Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej; Agnieszka Kaczmarska, architektka ARSIS Atelier Projektowe; Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, architektka, partnerka, członkini zarządu APA Wojciechowski; Pete Kercher, ambasador Design for All Europe; Robert Konieczny, architekt, założyciel KWK Promes; Tomasz Konior, architekt, właściciel Konior Studio; Krzysztof Koszewski, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; Ewa Kuryłowicz, generalna projektantka, wiceprezeska Kuryłowicz & Associates; Zbigniew Maćków, założyciel, główny projektant Maćków Pracownia Projektowa; Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki Architects; Robert Posytek, redaktor naczelny PropertyNews.pl, zastępca redaktora naczelnego PropertyDesign.pl; Łukasz Smolarczyk, członek zarządu Oddziału SARP Katowice.

Laureaci konkursu Property Design Awards 2024:

Kategoria: „Bryła: Hotel”

Hotel Barceló w Warszawie

Czterogwiazdkowy Barceló zlokalizowany na terenie Elektrowni Powiśle łączy industrialny klimat ponad stuletniego zakładu z efektownym wzornictwem przemysłowym. Dopełnia także obraz intensywnie rozwijającej się dzielnicy Warszawy.

Kategoria: „Bryła: Biurowiec”

Biurowiec Lakeside w Warszawie

Zbudowano go na warszawskim Mokotowie, przy ul. Szturmowej. Doskonale spełnia swą użytkową funkcję i równie dobrze wpisuje się w otoczenie. Jego proste, geometrycznie wykreślone linie, kontrastują z naturalnym krajobrazem, tworząc wraz z nim harmonijną, unikatową kompozycję.

Kategoria: „Bryła: Obiekty publiczne”

Dworzec w Lublinie

Nowy, lubelski dworzec to jądro Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Mimo swej oczywistej, utylitarnej funkcji, jest ciekawym obiektem architektonicznym.

Kategoria: „Bryła: Centrum handlowe”

Fabryka Park w Katowicach

To pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate. Nazwą nawiązuje do dawnych zakładów firmy FAMUR, które funkcjonowały w tym miejscu. Obiekt ma 9 tys. mkw. powierzchni.

Kategoria: „Design – wnętrza: Hotel”

Grand Hotel Łódź

Funkcjonuje nieprzerwanie od roku 1888. Po metamorfozie zachwyca indywidualnie zaprojektowanymi pokojami, apartamentami i wyjątkowymi przestrzeniami eventowymi. W budynku znajduje się Wellness&SPA z basenem, są dwie restauracje, Grand Café, Cigar Room oraz teatr.

Kategoria: „Design – wnętrza: Biuro”

Rewitalizacja biura przedsiębiorstwa energetycznego we Wrocławiu

Przedsięwzięcie jest przykładem realizacji projektu nowoczesnego i zrównoważonego. Inwestorowi i architektom chodziło o stworzenie przestrzeni elastycznej, przyjaznej dla pracowników i uwzględniającej rozwiązania ekologiczne.

REKLAMA

Kategoria: „Design – wnętrza: Obiekty publiczne”

Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku

Jej projektanci podjęli się stworzenia pierwszej w Polsce, a może i w Europie, biblioteki publicznej w pełni inspirowanej ideą „trzeciego miejsca”. Dzięki tej wizji powstała przestrzeń, w której można czytać książki, pracować i odpoczywać.

Budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni

Ogród ma na celu zbliżenie do świata dzikiej przyrody i stanowi miejsce, w którym dzieci poznają zasady zrównoważonego rozwoju, dowiadują się, jak ważna jest rola fauny i flory. Zadbano o to, by budynek nie zaburzył naturalnego środowiska.

Kategoria: „Design – wnętrza: Przestrzeń handlowo-usługowa”

Cocktail bar ToyStore w Katowicach

Na pierwszy rzut oka to zwykły sklep z zabawkami. Ale wtajemniczeni wiedzą, że za ukrytymi drzwiami znajduje się coctailbar – pierwszy taki na Śląsku, wpisujący się w koncept speakeasy, przywodzący na myśl czasy amerykańskiej prohibicji.

Kategoria: „Przestrzeń publiczna”

Zagospodarowanie nabrzeży Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce

Istotą przedsięwzięcia była minimalistyczna i ostrożna interwencja projektantów w naturalną przestrzeń. Drewniane pomosty dobrze wpisują się w istniejący tu wcześniej kontekst krajobrazowy. Dzięki inwestycji zaniedbana okolica została przywrócona mieszkańcom.

Tegoroczna gala była również okazją do przyznania nagród w pierwszej edycji konkursu RenOwacja, organizowanego przez Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz Grupę PTWP. W plebiscycie wyróżniono inwestycje polegające na modernizacji energetycznej budynków. Oceniono projekty, które zostały zrealizowane na terenie Polski i ukończone w ciągu ostatnich pięciu lat, do końca 2023 roku. Nagrody przyznano w 4. kategoriach.

Laureaci konkursu RenOwacja 2024:

Kategoria: „Budynki mieszkalne wielorodzinne”

Nagrodzono budynek przy ul. Bogusza w Zwoleniu zarządzany przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Zwoleniu.

Kategoria: „Budynki użyteczności publicznej”

W tej kategorii zwycięzcą został Ratusz Oruński.

Kategoria: „Budynki komercyjne”

Nagroda w tej kategorii powędrowała do Plantonia Aparthotel Kraków.

Kategoria: „Budynki mieszkalne jednorodzinne”

Nagrodzono dom jednorodzinny w Podwilku.

W ramach konkursu RenOwacja 2024 przyznano także Nagrodę Publiczności oraz jedno wyróżnienie. Laureata pierwszej nagrody wyłoniono na podstawie głosów użytkowników portalu Propertynews.pl i PropertyDesign.pl. Publiczność, podobnie jak wcześniej jury, doceniła Ratusz Oruński.

4 Design Days odbył się w dniach 25-28 stycznia 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem 4 Design Days jest Grupa PTWP.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA