Dworzec kolejowy dla podróżnych w Świdnicy – budowa Centrum Przesiadkowego trwa

Dworzec kolejowy dla podróżnych w Świdnicy – budowa Centrum Przesiadkowego trwa

dolnośląskie
REKLAMA

Secesyjny budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto po generalnym remoncie. Cieszy oko, a od niedzieli, 15 grudnia służy podróżnym. Podczas pierwszej części symbolicznego otwarcia w niedzielne popołudnie przez obiekt przewinęło się ponad tysiąc osób, a atrakcje zaplanowano do wieczora.


Dworzec to jeden z elementów wielkiego projektu – budowy Centrum Przesiadkowego –  realizowanego przez miasto ze wsparciem funduszy unijnych. Od 15 grudnia władze województwa wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi reaktywowały bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Świdnica-Wrocław. Codziennie w obu kierunkach przewidziano po cztery kursy komfortowych szynobusów.


Remont  budynku dworca i reaktywacja połączenia kolejowego to bardzo duże i ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców o czym świadczy i cieszy tak liczna obecność świdniczan – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


Nowe, bezpośrednie połączenie to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Świdnicy, ale całego subregionu wałbrzyskiego. Kolej przybliża – dodaje Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.


***

Budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto to historia miasta. Pierwszy budynek wzniesiono w 1861 r. Na jego miejscu w latach 1903-1905 wybudowano dużo większy obiekt o dł. 80 m, który zachował się do dziś. Miasto Świdnica włada obiektem od 2008 r., po kilkuletnich zabiegach o przejęcie dworca od PKP. Na bazie tego zabytkowego obiektu w centrum miasta tworzone jest centrum przesiadkowe. Przebudowa obiektu rozpoczęła się na jesieni 2010 r. W związku z upadłością wykonawcy finalne zakończenie prac było możliwe dopiero latem 2013 r. Projekt doprowadziła do końca firma Architekton.

 

W ramach generalnego remontu i przebudowy budynku dworca wyremontowana została konstrukcja dachu oraz wymieniono całe pokrycie, na parterze urządzono przestronne pomieszczenia dla podróżnych wraz z ławkami i toaletami. Pomieszczenia nie pełniące funkcji Centrum Przesiadkowego przeznaczone są pod działalność usługową m. in. do obiektu przeprowadziło się Biuro Strefy Płatnego Parkowania, swoje miejsce znalazła wojewódzka sieć szkieletowa oraz infrastruktura telekomunikacyjna PKP, przewidziano również lokale użytkowe.


Budynek zyskał nową elewację, ogrzewanie (w okazałym holu wspomagane przez sufitowe nagrzewnice) oraz podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Do świetności przywrócono również historyczne wnętrza dawnej kolejowej restauracji, dziś czekają one na nowego najemcę.

 

Koszt przebudowy budynku dworca to ok. 7 mln zł. Całość prac związana z budową centrum przesiadkowego opiewa na 21,3 mln zł, z czego aż ok. 14 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych. Projekt ten realizowany jest w ramach działania 3.3 Transport miejski i podmiejski priorytetu 3. Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku programu operacyjnego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

REKLAMA

 

Po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego, planowanej na jesień 2014 r., podróżni zyskają komfortowe warunki do korzystania z komunikacji kolejowej i autobusowej. Centrum przesiadkowe ma znaczenie nie tylko lokalne, ale też regionalne. Będzie spinać połączenia kolejowe, autobusowe i realizowane przez prywatnych przewoźników. Według szacunków z centrum przesiadkowego w Świdnicy może korzystać nawet 460 tysięcy podróżnych rocznie.


Budowę centrum przesiadkowego kontynuuje firma Skanska, która realizuje drugą część I etapu, a także II i III etap projektu. Obejmują one przebudowę ul. Dworcowej i Kolejowej, zagospodarowanie terenu wokół budynku dworca, budowę dworca autobusowego oraz przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, które ma łączyć dworzec kolejowy z autobusowym.

 

Centrum Przesiadkowe – co się zmieni?

 

    * I etap – przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca PKP (Integer i Architekton) i ul. Dworcowej (Skanska). W ramach realizacji ul. Dworcowej i placu dworcowego przewidziano przebudowę jezdni, chodników, miejsc postojowych. Przebudowę ogrodzenia istniejącego od strony ul. Dworcowej i budowę nowego ogrodzenia od strony torów kolejowych, tereny zielone w tym ogródek letni przy budynku dworca.

 

    * II etap – budowa dworca autobusowego na bazie istniejącego dwupiętrowego budynku. Perony, z których jeszcze niedawno odjeżdżały autobusy przy ul. Kolejowej zostaną przeniesione pod nowe wiaty przy dworcu autobusowym. W ramach tego etapu wykonana zostanie droga wewnętrzna wraz z placem manewrowym i peronami dla autobusów, miejscami postojowymi dla autobusów oraz samochodów osobowych i zatoki dla TAXI. Przebudowany zostanie również spory fragment ulicy Kolejowej wraz z chodnikami i włączeniem w ul. Wałbrzyską. W rejonie dworca autobusowego przewidziano również zieleń, ławki, kosze.

 

    * III etap – budowa przejścia podziemnego i remont obecnego przejścia pod torami kolejowymi dworca PKP. Przejście podziemne umożliwi połączenie ul. Kolejowej i dworca autobusowego z dworcem PKP, co będzie stanowiło dogodne, a przede wszystkim bezpieczne przejście dla podróżnych. Przejście podziemne zostanie wydłużone i będzie się kończyło schodami, przy każdym zejściu zamontowane będą windy dla osób niepełnosprawnych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA