[dolnośląskie] Skanska rozpoczyna przebudowę legnickiej ulicy

RynekInfrastruktury

Za niemal 42 mln zł netto Skanska przebuduje ulicę Jaworzyńską w Legnicy. Na drodze pojawi się nowa nawierzchnia, kilka kilometrów chodników i ścieżek rowerowych, zatoki autobusowe, a odnowioną ulicę oświetli 180 latarni.

 

Będą zmiany w organizacji ruchu

Prace ruszają 24 marca i będą prowadzone etapami. – Rozpoczynamy od fragmentu ulicy Grabskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Jaworzyńska do Wojska Polskiego. Na tym odcinku, od 24 marca do 1 kwietnia, ulica Grabskiego będzie w pełni przejezdna, ale kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu – zwężenie jezdni, zakaz wyprzedzania i ograniczenie prędkości. Piesi będą mieli do dyspozycji jeden chodnik – wyjaśnia Mariusz Szczepaniak, kierownik budowy firmy Skanska.

 

Prace, które będą prowadzone w tym pierwszym tygodniu inwestycji, obejmą roboty przygotowawcze, wycinkę drzew, rozbiórki, geodezyjne tyczenie trasy oraz wdrożenie tymczasowej organizacji ruchu. 2 kwietnia nastąpi całkowite zamknięcie ulicy Grabskiego na odcinku od Jaworzyńskiej do ulicy Wojska Polskiego. Wprowadzone zostaną objazdy, które będą obowiązywały do końca listopada tego roku.

 

W drugim tygodniu kwietnia rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ulicy Jaworzyńskiej z Muzealną, Skarbka, Gwarną do wysokości ulicy Szkolnej. Obecnie inżynierowie ruchu, policja i służby miejskie pracują nad zatwierdzeniem projektu organizacji ruchu w tym rejonie. Musi on być spójny z projektem organizacji związanym z inną inwestycją, jaką będzie przebudowa ulicy Witelona.

 

Zadania wykonawcy
Zakres całej inwestycji obejmuje przebudowę 2,5-kilometrowego odcinka ulicy Jaworzyńskiej od ulicy Skarbka do Borsuczej, czyli do obwodnicy zachodniej, wraz z fragmentem ulicy Grabskiego. W wyniku przebudowy powstaną dwa ronda na skrzyżowaniu ulicy Jaworzyńskiej z ulicami Andersa, Chłapowskiego i Traugutta oraz na skrzyżowaniu z ulicami Rataja i Oświęcimską.

 

Planowane jest też wykonanie 6 km chodników, 5 km ścieżek rowerowych, 3,5 km kanalizacji deszczowej, ośmiu zatok autobusowych. W 180 latarniach, które oświetlą przebudowaną ulicę zostaną zastosowane oprawy energooszczędne typu LED, co wpłynie na obniżenie opłat za prąd o połowę.

 

Rozpoczynająca się inwestycja przyniesie miastu wiele korzyści. Konstrukcja nawierzchni o odpowiedniej nośności i trwałości oraz ronda, przebudowane skrzyżowania i chodniki zapewnią płynność, komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Dojazd z centrum miasta do obwodnicy w ciągu DK-3 będzie zdecydowanie dogodniejszy.