W pięciu dolnośląskich miastach powstaną kryte baseny w ramach programu

W pięciu dolnośląskich miastach powstaną kryte baseny w ramach programu

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach programu budowy małych przyszkolnych krytych pływalni „Dolnośląski Delfinek”. Nowe obiekty powstaną w następujących miastach: w Chocianowie, Górze, Strzegomiu, Głuszycy i Twardogórze.
Program "Dolnośląski Delfinek" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 13 wniosków. Na Dolnym Śląsku ciągle jeszcze są powiaty, w których nie ma krytych ogólnodostępnych pływalni, dlatego podstawowym kryterium wyboru samorządów było to, czy w najbliższej okolicy znajduje się ogólnodostępny basen.
Wnioski złożyły gminy: Chocianów, Kąty Wrocławskie, Pieńsk, Świdnica, Głuszyca, powiat lwówecki oraz gminy: Strzegom, Twardogóra, Góra, Miękinia, Szczawno-Zdrój, miasto Jelenia Góra i gmina Oława. Podstawowymi kryteriami wyboru pierwszych pięciu lokalizacji były: odległość do najbliższej krytej pływalni, liczba uczniów, wskaźnik dochodu gminy. 
  • Pływalnię w Chocianowie buduje firma MTM Budownictwo Sp. z o.o. z Tarnowa (wartość umowy: 6  447 180 zł).
  • Pływalnię w Górze buduje firma SWIMMINGPOOLS-BASENY Aftanas Grażyna z Bielawy (wartość umowy: 4 784 000 zł).
  • Pływalnię w Strzegomiu buduje Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM Sp. z o.o. z Wrocławia (wartość umowy: 7 900 000 zł).
  • Gmina Głuszyca jest w trakcie rozstrzygania drugiego przetargu na na budowę pływalni w Głuszycy.
  • Gmina Twardogóra wyłoniła w drodze konkursu wykonawcę projektu, który zostanie wykonany do końca listopada br. Pod koniec listopada br. zostanie ogłoszony przetarg na budowę pływalni w Twardogórze.
Pływalnie powstaną w następujących miejscach:
  • Chocianów – przy Szkole Podstawowej, ul. Wesoła 16,
  • Głuszyca – przy Szkole Podstawowej nr 3, ul. Kolejowa 8,
  • Góra – przy Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szkolna 2,
  • Lwówek Śląski – przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, ul. Parkowa 9,
  • Strzegom – przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II.
Pierwsze delfinki powinny zostać oddane do użytku na przełomie sierpnia i września 2017 r.
Program jest współfinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego, pieniędzy ministerialnych oraz wkładu własnego gminy, na terenie której powstanie pływalnia. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz prowadzenia przez szkoły rehabilitacji osób niepełnosprawnych istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z WFOŚiGW oraz PFRON.
Nowe, kryte baseny będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu zajęć szkolnych, np. w godz. 16-22, a także w weekendy, ferie i wakacje będą mogły być udostępnione społeczności lokalnej dla celów rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Na krytych pływalniach będzie także realizowany program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”.
Z danych resortu sportu wynika, że na około 380 powiatów zaledwie 64 mają na swoim terenie przyszkolne pływalnie. Jako pierwszy na pomysł resortu budowy takich obiektów odpowiedział w ubiegłym roku marszałek województwa dolnośląskiego. Dlatego też pilotażem zostaną objęte samorządy z tego regionu.
Jeśli pilotaż się powiedzie, programem zostaną objęte nie tylko inne gminy z Dolnego Śląska, ale całego kraju. Inni marszałkowie też zgłosili chęć udziału w programie.
Poniżej wizualizacje pływalni w Twardogórze, Chocianowie, Głuszycy, Strzegomiu i Górze.

Wizualizacja krytej pływalni w Twardogórze:

Wizualizacja krytej pływalni w Chocianowie:

REKLAMA

Wizualizacja krytej pływalni w Głuszycy:

Wizualizacja krytej pływalni w w Strzegomiu:

Wizualizacja krytej pływalni w Górze:

Źródło: materiały UMWD (umwd.dolnyslask.pl)

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA