Nowa firma zainwestuje w porcie w Malczycach

Nowa firma zainwestuje w porcie w Malczycach

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Polska firma Eco-Polcon Sp. z o.o. z Wrocławia zainwestuje w porcie nad Odrą w Malczycach. Gmina Malczyce zdecydowała się wydzierżawić teren portu z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.
Eco-Polcon specjalizuje się w przewozach masowych i drobnicowych, w tym materiałów budowlanych, złomu, węgla. Firma obsługuje budowy hydrotechniczne, przeholunki kadłubów oraz przewozy ponadgabarytowe.
 Umowa dzierżawy portu z firmą Eco-Polcon Sp. z o.o. daje nam pewność i nadzieję na rozwój i powrót do Malczyc inwestycji związanych z żeglugą śródlądową – mówi Bartosz Fabiańczyk reprezentuje grupę FABICO – największego armatora polskiego, którego barki pływają po wodach rzek całej Europy. –  Jestem bardzo zadowolony z tego, że zgodnie z toczonymi rozmowami mamy podobne zdanie na temat malczyckiego portu i nabrzeży, którym należy przywrócić pierwotny charakter ściśle związany z Odrą. Oczywiście rozwój tych inwestycji uzależniony jest od programu rządowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakładającego budowę lub modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej do parametrów Va klasy żeglowności na lata 2014-2020 – komentuje wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski na stronie urzędu tej gminy.
Dlaczego firma Eco-Polcon wybrała Malczyce na swoją kolejną siedzibę?  Malczyce historycznie wpisane są w pejzaż rzeki Odry. Port rzeczny, rzeka Odra odgrywają tu dużą rolę. Port w Malczycach jest pierwszym w kolejności portem od Wrocławia. Jest to doskonała lokalizacja. Rzeka Odra, istniejący port to duży potencjał, a co najważniejsze jest w pełni gotowy do eksploatacji. Teraz pozostaje nam tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na realizację programu rządowego Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, do przystosowania parametrów rzeki do żeglowności. Mam nadzieję, że to nastąpi jak najszybciej. Działamy dla wspólnego dobra, bo przecież głównym założeniem jest przywrócenie świetności portu w Malczycach, poprawa warunków życia mieszkańców, za tym też idą nowe miejsca pracy. Jestem również zadowolony ze współpracy z Urzędem Gminy Malczyce, załatwienie spraw formalnych przebiegło bez żadnych komplikacji, jako firma zostaliśmy życzliwie i otwarcie przyjęci ze strony władz jak i pracowników – podsumował Bartosz Fabiańczyk na stronie malczyce.pl.
REKLAMA
Port Malczyce tworzą dwa baseny portowe, z których północny powstał w wyniku poszerzenia koryta Średzkiej Wody, a południowy został wykopany.
W porcie u ujścia Średzkiej Wody znajduje się stocznia rzeczna, remontująca i produkująca barki i statków floty śródlądowej.
Samorząd wydzierżawił przejętą w 1997 r. Remontową Stocznię Rzeczną wrocławskiej spółce Malbo, która wykorzystuje obiekty do budowy barek kontenerowych i chemikaliowców, głównie dla armatorów belgijskich i holenderskich. Stocznię opuszcza średnio jeden statek na miesiąc.
Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i Okolic, w oparciu o wypożyczone od gminy pamiątki, przekazane samorządowi przez rodzinę Antoszewskich, utworzyło w 2006 r. na terenie stoczni izbę pamięci stoczni, portu i rodu Antoszewskich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA