Dolny Śląsk: Kolejka chętnych do inwestycji w Okmianachźródło: chojnow.pl

Dolny Śląsk: Kolejka chętnych do inwestycji w Okmianach

Orzech
Orzech
REKLAMA
Okmiański "Grunt na medal" przyciąga kolejnych inwestorów. W tym roku udało się sprzedać około 10 hektarów terenów inwestycyjnych - w przyszłym roku liczba ta można być dużo większa. Oznacza to spore pieniądze dla budżetu gminy i kolejne inwestycje w Okmianach.
Prace nad strefą ekonomiczną w Okmianach prowadzone są od wielu lat, jednak w ostatnim czasie nabrały one zdecydowanie szybszego tempa. Kilka lat temu uruchomione zostało dodatkowe ujęcie wody, doszło do rozbudowy miejscowej oczyszczalni ścieków oraz rozbudowy dróg na terenach inwestycyjnych. To jednak nie koniec planów związanych z tym miejsce. 
– W ramach rządowego programu Polski Ład otrzymaliśmy ponad siedem milionów złotych na rozbudowę sieci kanalizacyjnej na tych 89 hektarach w Okmianach – tłumaczy wójt Andrzej Pyrz. – Przetarg wystartuje w ciągu tygodnia, chcemy to zadanie jak najszybciej wykonać bowiem pojawiają się inwestorzy – dodaje.
Starania władz gminy Chojnów zostały docenione przez kapitułę IX edycji konkursu "Grunt na Medal", którego gmina Chojnów została zwycięzcą. Do konkursu zgłoszone zostały 164 tereny inwestycyjne z całej Polski.

Atrakcyjne grunty przyciągają nowych inwestorów

W 2021 roku gminie Chojnów udało się sprzedać inwestorom grunty o powierzchni około 10 hektarów. Najpierw sprzedana została działka 3,5 ha, natomiast już 8 grudnia podpisany ma zostać akt notarialny na sprzedaż kolejnych 7 hektarów.
https://img.investmap.pl/gallery/253/125/535037_840x.jpg"/>

To jednak nie koniec chętnych na inwestycję w gminie Chojnów 

– Wpłynęło do nas pismo od dużego inwestora - funduszu z kapitałem amerykańskim. Firma jest zainteresowana 28 hektarami na których powstaną trzy hale – tłumaczy włodarz gminy. – Ta potężna inwestycja może oznaczać wpływy do budżetu gminy w granicach miliona euro. - Prowadzimy również zaawansowane rozmowy przedstawicielem kapitału szwajcarskiego na zakup 16 hektarów w strefie. Dodatkowo jest jeszcze jedna firma, która chce w przyszłym kwartale kupić 3,5 hektara  dodaje Wójt.  Wszystkich zainteresowanych inwestorów zapraszam, gdyż niedługo mogą się tereny inwestycyjne w Okmianach skończyć.
Spore zainteresowanie terenami inwestycyjnymi w gminie Chojnów dla władz gminy jest impulsem do tworzenia kolejnych tego typu miejsc. Śmiałe koncepcje mają być wcielane w życie w ramach współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną
REKLAMA
– Mamy na terenie gminy 100 hektarów, które są przeznaczone pod inwestycje - brakuje tam jeszcze infrastruktury – komentuje Wójt. – Myślę, że w najbliższym czasie pojawią się pieniądze z których będziemy mogli skorzystać, pozwolą one na wykup tych ziemi i wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę. Myślimy o przyszłości – dodaje.
Wnioski o środki finansowe składane będą w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Rozbudowa oczyszczalni i sieci drogowej. Boom mieszkaniowy w Okmianach

Zainteresowanie gruntami w Okmianach powoduje konieczność poprawy lokalnej infrastruktury, m.in. związanej z wodą.
– Staramy się pozyskać grunty od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na rozbudowę naszej kontenerowej oczyszczalni ścieków  – zaznacza Zastępca Wójta Grzegorz Styrkowiec. – Rozmowy i procedury są zaawansowane. Na tę chwilę chcemy rozbudować oczyszczalnię tak by miała wydajność około 400 m3 na dobę.
Władze gminy, przy spotkaniach z inwestorem chcącym zakupić 28 hektarów, zobowiązały się również do rozbudowy sieci drogowej na terenach inwestycyjnych, w przypadku gdy inwestycja dojdzie do skutku. Równocześnie trwają również rozmowy z Tauronem - celem jest zwiększenie dostępnej energii na tym terenie.
Rozwój gospodarczy niesie za sobą rozwój całej wsi. Jak tłumaczy Wójt Andrzej Pyrz, w planach jest budowa siedmiu wielorodzinnych budynków w Okmianach. Sporym zainteresowaniem cieszą się również działki budowlane, które sprzedają się w granicach 80 złotych za mkw.

Źródło: chojnow.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA