Eko trendy w budownictwie, zrównoważone osiedla mieszkaniowe są już realizowane w Polsce!Materiały prasowe

Eko trendy w budownictwie, zrównoważone osiedla mieszkaniowe są już realizowane w Polsce!

Orzech
Orzech
REKLAMA

Zrównoważone osiedla, spełniające wymagania w zakresie ekologicznych rozwiązań systemowych wchodzą na rynek deweloperski stając się wyznacznikiem jakości. Deweloperzy prowadzący projekty inwestycyjne przystępują do certyfikacji międzynarodowych m.in. BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) udowadniając, że nowoczesne systemy technologiczne spełniają wysokie kryteria certyfikacji obiektów.

Zieloność przyspiesza wpływając zarówno na finansowanie projektów jak i na sam sposób podejścia do zagadnień projektowania osiedli mieszkaniowych. Nowoczesna infrastruktura, bioróżnorodność nasadzeń roślinnych, wykorzystanie wód opadowych, sensoryczne parki na terenach wspólnych wpływają na poziom życia mieszkańców. Założenie deweloperskie to cała filozofia precyzyjnie opracowana już na etapie koncepcji projektowej w biurze architektonicznym. Uwzględnia ona nie tylko układy poszczególnych lokali, ale również sposób komunikacji wewnątrz osiedla, współistnienie z otaczającą naturą i dostosowanie rozwiązań tak, aby jak najmniej oddziaływać na środowisko naturalne. Wykorzystanie odnawialnych zasobów naturalnych.

Grzegorz Kawecki Prezes Pekabex Development oraz Dorota Dymyt-Holko prawnik ds. prowadzenia projektów deweloperskich przybliżają zagadnienia projektowania zrównoważonych osiedli mieszkaniowych.

– Certyfikacja energetyczna obiektów nie jest tożsama z certyfikacją międzynarodową BREEAM i standardami ocenianymi przez niezależne jednostki weryfikujące nie tylko zapotrzebowanie energetyczne obiektów ale również m.in. szerokie spektrum wpływu budynku na środowisko naturalne. Stosując opatentowany System Pekabex Budynki Mieszkalne posiadamy certyfikaty międzynarodowe, potwierdzające, że nasze projekty spełniają najwyższe kryteria związane z ESG. Modelowym osiedlem tworzonym w myśl zrównoważonego rozwoju i spełniającym kryteria BREEAM jest inwestycja Neonowe w Częstochowie. Nasze projekty są tworzone od podstaw, już na etapie koncepcji wykonania obiektów, poprzez produkcję poszczególnych elementów w fabryce po proces montażu na terenie budowy, posiadamy własne centra badawcze i wewnętrzny system weryfikacji jakości. Nabywcy oczekują wysokiego poziomu komfortu użytkowania lokali, które mają spełniać normy międzynarodowe i znacząco wyprzedzać technologicznie obiekty, jakie powstają w tradycyjnej technologii – komentuje Grzegorz Kawecki, Prezes Pekabex Development.

– Zrównoważone osiedla to również sposób zarządzania obiektami, nowoczesne technologie potrzebują wyspecjalizowanych firm, które muszą również uwzględniać kryteria w zakresie ESG. Projektowanie inwestycji to nie tylko obecnie obowiązujące przepisy, ale również opieranie się o istniejące wytyczne międzynarodowe. Weryfikując założenia projektów zwracamy szczególną uwagę na bioróżnorodność roślinności, retencję wód opadowych i jej wykorzystanie do podlewania terenów zielonych na inwestycji. Obniżamy koszty obsługi obiektów poprzez zastosowanie świateł z czujkami ruchu/ natężenia świtała czy też zastosowania „wspomagania” przez zamontowanie paneli solarnych na dachu. Uwzględniamy aspekt ekonomiczny, co bezpośrednio przekłada się również na ekologię. Nowością wprowadzaną przez deweloperów są parki sensoryczne, gdzie wykorzystujemy naturalne rozwiązania wpływające na dobrostan mieszkańców – dodaje Dorota Dymyt-Holko prawnik ds. projektów deweloperskich.

REKLAMA

– Zarządzanie procesem inwestycyjnym uwzględniającym czynnik ESG jest złożone. Musimy weryfikować każdy element jaki jest dostarczany na inwestycję, czy firma która go wytworzyła spełnia również wymogi certyfikacji. Proces budowy również jest poddawany szczegółowej kontroli, prefabrykacja pozwala maksymalnie ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów budowlanych, precyzyjnie określamy zapotrzebowanie na surowce naturalne, mamy zatem pełną kontrolę nad procedurami i efektem finalnym. Osiedla posiadają infrastrukturę pozwalającą na komfortowe korzystanie zarówno z części wspólnych jak i przynależnych części indywidualnych. Stawiamy na zielone strefy, w każdej naszej obecnej inwestycji nabywcy mają możliwość zakupu lokalu z ogrodem na parterze budynku. Nie tworzymy barier, projekty muszą uwzględniać potrzeby mieszkańców w każdym wieku. Jakość jest dla nas najwyższym kryterium wyznaczającym kierunek rozwoju – komentuje Grzegorz Kawecki.

– Problemem wspólnot mieszkaniowych są rosnące koszty ogrzewania obiektów, ich modernizacji pod certyfikację energetyczną, co ma wpływ na dalszą ekonomię prowadzenia zarządzania obiektami. Starsze obiekty mieszkalne będą zderzać się z rosnącym problemem certyfikacji energetycznej, tutaj nie ma złotego środka, obiekty będą musiały zostać zmodernizowane w innym wypadku, właścicielom ciężko będzie utrzymać wartość rynkową. To już się dzieje w obiektach biurowych, które są modernizowane uwzględniając czynnik ESG i „zielone wytyczne”. Deweloperzy stosują wysokie kryteria energetyczne począwszy od stolarki okiennej, poprzez stosowanie zróżnicowanych źródeł ogrzewania na izolacyjności kończąc. Nowoczesne obiekty realnie obniżają koszty utrzymania lokali, dodatkowym zagadnieniem jest sposób budowy, użyte materiały czy sama technologia powstawania budynków. Planując nabycie nieruchomości należy zwrócić uwagę na każdy aspekt inwestycji, weryfikujemy już umowy z „zielonymi kryteriami” kredyty inwestycyjne już opierają się na tych zagadnieniach – podsumowuje Dorota Dymyt-Holko.

– Budujemy osiedla przyszłości, które mają być w swoim założeniu niskoemisyjne, a co za tym idzie ich utrzymanie powinno być również zrównoważone ekonomicznie. Systemy jakie stosujemy zapewniają odpowiednią energooszczędność ogrzewania obiektów, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka spoczywa na branży deweloperskiej w zakresie ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów. System prefabrykacji pozwala na pełne przygotowanie elementów i ich ocieplenie oraz położenie elewacji podczas prac w fabryce, wykluczając przy tym w stopniu maksymalnym potencjalne źródło utraty ciepła na obiektach. Zapraszam do zobaczenia na żywo naszych inwestycji – dodaje Grzegorz Kawecki.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

ESG wchodzi na salony deweloperskie, wyznacza trendy i kreuje nowe rozwiązania technologiczne. Nabywcy oczekują rozwiązań pozwalających na pełne wykorzystanie możliwości jakie oferują poszczególne inwestycje, budowanie wspólnot w oparciu na filozofię zrównoważonych osiedli mieszkaniowych. Czynnikiem wpływającym nie tylko na wartość ekonomiczną projektu ale i wzrost jego wartości w kolejnych latach będzie zatem nie tylko lokalizacja ale równie ważnym aspektem będzie jakość oddawanych inwestycji w odniesieniu do ESG.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA