Kinga napisała w wątku Newsy
Czy na Dolnym Śląsku powstanie wielka elektrownia wodna?
W Młotach koło Bystrzycy Kłodzkiej planowana jest największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Budowę rozpoczęto już prawie 30 lat temu, ale przerwano w latach 90. Teraz może znowu ruszyć Planowana moc elektryczna ESP Młoty to 750 MW. To trzy razy więcej niż wrocławska elektrociepłownia, która dostarcza energię dla większości mieszkańców miasta. Największa teraz polska elektrownia szczytowo-pompowa w miejscowości Czymanowo na Pomorzu ma 716 MW mocy.
Prace nad budową w Młotach rozpoczęły się już pod koniec lat 60. Na początku lat 80. wydrążono sztolnie, którymi miała płynąć woda poruszająca turbiny elektrowni, ale prace przerwano. Od 1990 roku nic się w Młotach nie dzieje.
Teraz jednak Kogeneracja SA poważnie rozważa dokończenie prac, choć decyzja o wznowieniu inwestycji nie jest pewna. Na to jednak potrzeba aż 2 mld zł. Dlatego trwają analizy dotyczące opłacalności inwestycji i rozmowy o przyłączeniu Młotów do sieci elektroenergetycznej.
- Nie został jednak wyznaczony konkretny termin rozpoczęcia prac - tłumaczy Jacek Wardaszko, rzecznik prasowy Kogeneracji. - Samo przygotowanie tej inwestycji i tak zajmie nam przynajmniej dwa lata. Kolejne cztery potrwa budowa.
Za kontynuowaniem inwestycji są władze samorządowe Bystrzycy. - Dla gminy oznacza to spore zyski. Nie tylko z podatków od inwestycji, ale i od osób fizycznych, które mogłyby być zatrudnione przy budowie elektrowni - mówi burmistrz Renata Surma. - U nas bezrobocie sięga 27 proc. Jeżeli przy inwestycji, czy późniejszej jej ochronie, zatrudnienie znalazłoby nawet 200 osób to i tak bardzo nam się to opłaca.
Młoty mają być elektrownią szczytowo-pompową, która zwykle pracuje w cyklu dobowym. Projekt zakłada więc utworzenie dwóch zbiorników wodnych o pojemności ponad 6 mln m. szesc. każdy. W nocy, gdy energii jest nadmiar, a przez to jest ona tania, woda byłaby przepompowywana do zbiornika położonego wyżej. W dzień, gdy energia jest dużo droższa, woda przepływałaby do niższego zbiornika i elektrownia produkowałaby prąd. Kogeneracja zarabiałaby na różnicy między zyskiem z wyprodukowanej energii, a kosztami prądu potrzebnego do przepompowania wody.
- Opłacalność inwestycji zależy między innymi od różnicy cen energii w dzień i w nocy - mówi Michael Kowalik, dyrektor ds. handlu w Kogeneracji. - Musi być ona znaczna.
Elektrownia, dzięki dużej pojemności zbiorników, może też służyć jako wielki akumulator na dłuższe okresy, który pochłaniałby energię w okresach jej nadmiaru (gromadzenie wody), a oddawał, gdy jej brakuje i cena jest wysoka. Dzięki temu, może np. współpracować z farmami wiatrowymi.
Jacek Wardaszko: - W czasie wiatrów nadmiar energii z farm wiatrowych może być używany do przepompowywania wody do górnego zbiornika elektrowni. Gdy nie wieje, rolę źródła energii przejmowałaby elektrownia szczytowo-pompowa. Zapewniłoby to ciągłość dostaw energii elektrycznej do sieci energetycznej. Zastosowanie elektrowni szczytowo-pompowych jako stabilizatorów dostaw energii z elektrowni i farm wiatrowych jest więc bardzo obiecujące.
Tej współpracy z wiatrakami obawiają się jednak mieszkańcy gminy, którym dopiero co udało się zapobiec postawieniu w ich regionie kilkunastu turbin wiatrakowych. - Jesteśmy za budową elektrowni wodnej, głównie dlatego, że nie wpłynie ona na walory turystyczne regionu, ale nie zgodzimy się na farmy wiatrakowe - deklaruje Ewa Grochowska, mieszkanka gminy Bystrzyca Kłodzka.
Jak jednak tłumaczy burmistrz, już samo uruchomienie hydroelektrowni w Młotach mogłoby przysłużyć się turystyce w regionie: - Zbiorniki na pewno pełniłyby też cele rekreacyjne. Przyciągnęłyby więc do naszej gminy więcej turystów - mówi Renata Surma.
Budowa elektrowni oznaczałaby też zmiany w samych Młotach. Trzeba będzie wyburzyć budynki, które stoją blisko zbiorników. Burmistrz obiecuje jednak, że lokatorzy dostaną nowe mieszkania we wsi lub w Bystrzycy: - Organizowaliśmy spotkania z mieszkańcami i wiem, że nie są oni przeciwni inwestycji.
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... ownia.html