Europa Środkowa nadal atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów

Europa Środkowa nadal atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów

Europa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wartość transakcji inwestycyjnych w I kw. 2015 r. wyniosła 1,3 mld euro, przy ożywieniu aktywności inwestycyjnej w Czechach.

 

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. W pierwszym kwartale 2015 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,3 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej. Zważywszy na skalę zainteresowania i aktywność inwestorów wartość transakcji inwestycyjnych w bieżącym roku może przekroczyć ubiegłoroczny poziom.

 

James Chapman, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Naszym zdaniem utrzyma się zainteresowanie głównymi rynkami regionu oferującymi wzrost i stabilny popyt, a zwłaszcza Polską. W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych inwestorzy decydują się na aktywa wysokiej jakości w mniejszych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji, a także w Budapeszcie i Bukareszcie. Zyskają na tym wszystkie sektory, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej zyska sektor nieruchomości handlowych dzięki wzrostowi popytu konsumpcyjnego w wyniku rosnącej siły nabywczej”.

 

Pierwszy kwartał bieżącego roku był wyjątkowo udany dla rynku czeskiego, na którym sfinalizowano transakcje o wartości 800 mln euro (głównie w sektorze nieruchomości handlowych i magazynowych), co oznacza wzrost obrotów rok do roku aż o 228%. W tym czasie została zawarta największa w historii Czech transakcja na rynku nieruchomości, jaką było nabycie udziałów większościowych w praskim centrum handlowym Palladium przez Union Investment za ok. 570 mln euro. Z kolei drugą największą transakcją pierwszego kwartału w Europie Środkowej był zakup parku logistycznego w Pradze przez fundusz LOGISTIS zarządzany przez AEW Europe za 150 mln euro. Nieruchomość ta obejmuje wolno stojący magazyn dystrybucyjny, które obecnie jest w budowie i został już w całości wynajęty przez koncern Amazon. Po ukończeniu prac obiekt zostanie włączony do europejskiej sieci realizacji zamówień przez Amazon.

 

W pierwszym kwartale br. największą aktywność inwestycyjną w skali całego regionu odnotowano w Polsce, gdzie zawarto łącznie 12 transakcji, ale ze względu na ich niedużą średnią wielkość wolumen obrotów na polskim rynku inwestycyjnym zmniejszył się rok do roku o 52% do 430 mln euro. Wartość ta nie obejmuje jednak nabycia udziału większościowego w wielosektorowej platformie ECHO Investment. Największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup kompleksu Green Horizon w Łodzi przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro. Na Węgrzech w pierwszym kwartale zainwestowano łącznie 44 mln euro przy powrocie zainteresowania inwestorów Budapesztem. W bieżącym roku przewiduje się wzrost aktywności inwestycyjnej we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych węgierskiego rynku. Z kolei wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech miesiącach roku w Rumunii wyniósł 29 mln euro.

REKLAMA

 

W pierwszym kwartale 2015 r. w regionie Europy Środkowej najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości handlowych – 762 mln euro, co oznacza wzrost o 66% rok do roku. Natomiast największy wzrost obrotów rok do roku, bo aż o 200%, odnotowano w sektorze magazynowym (382 mln euro). Wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych zmniejszyła się o 80% do zaledwie 147 mln euro.

 

James Chapman powiedział: „Przewidujemy, że w bieżącym roku wolumen transakcji inwestycyjnych w regionie wyniesie 7,5 mld euro. Na pierwszy kwartał przypadło zaledwie 18% prognozowanego wolumenu obrotów za cały rok, ale na nadchodzące miesiące zaplanowano wiele kolejnych transakcji. W ciągu najbliższych pięciu lat wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej może przekroczyć 10 mld euro, z czego prawie połowa przypadnie na Polskę, 25% na Czechy i reszta na pozostałe kraje, czyli Węgry, Rumunię i Słowację”.

 

Wyraźnym trendem w Europie jest odpływ kapitału z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w kierunku Europy Środkowej. Mają w tym udział zarówno czynniki odpychające takie jak bardzo wysokie ceny, ograniczona podaż atrakcyjnych aktywów i niekiedy niewielka aktywność najemców, jak i czynniki przyciągające, w tym wyjątkowo wysoki wzrost PKB i wydatków konsumpcyjnych, rekordowe wolumeny transakcji najmu oraz możliwości nabycia najlepszych w swojej klasie aktywów za niższą cenę w porównaniu z Europą Zachodnią. Istotnym nowym elementem kształtującym popyt najemców jest także fakt, że Europa Środkowa staje się centrum firm technologicznych.

 

Zainteresowanie kapitału Europą Środkową jest obecnie najwyższe od 7 lat. Inwestorów z Ameryki Północnej, którzy w ostatnim czasie dominowali w tym regionie, zaczynają zastępować nowi gracze reprezentujący kapitał niespekulacyjny z terenu całej Europy. Skutkuje to utrzymującą się presją zniżkową na stopy kapitalizacji w Pradze, Warszawie i innych miastach Polski. W poszukiwaniu zysków inwestorzy oportunistyczni i zainteresowani podnoszeniem wartości nieruchomości obecnie chętniej spoglądają na inwestycje deweloperskie i obiekty już istniejące na Węgrzech i w Rumunii. Trend ten utrzyma się zarówno w tym, jak w przyszłym roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA