Czy to w dużych inwestycjach publicznych, czy w przydomowym ogrodzie gabiony sprawdzają się doskonale. Poznaj ich właściwości i zastosowania.
Przez wiele lat w wyobrażeniach zarówno architektów, jak i klientów indywidualnych, gabiony uchodziły za materiał, po który sięga się, by zabezpieczyć czy wyregulować newralgiczne punkty terenu, takie jak rzeki czy skarpy. Jednak ich mocna konstrukcja i oryginalny wygląd sprawiły, że od jakiegoś czasu wykorzystywane są także w przestrzeni miejskiej oraz w budownictwie jednorodzinnym.
Budowa gabionu
Aby lepiej zrozumieć rosnącą popularność gabionów, warto najpierw poznać ich budowę. Głównym elementem tej konstrukcji są prostopadłościenne kosze wykonane z arkuszy stalowej siatki zgrzewanej, łączone na krawędziach za pomocą spiral. Dla dodatkowej ochrony pokrywa się je powłokami antykorozyjnymi, np. Zincalu oraz proszkiem poliestrowym.
Wnętrze kosza wypełnia się zgodnie z charakterystyką projektu i wymaganiami zamawiającego. Najczęściej stosuje się kamienie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć drewno, a nawet materiały pochodzące z recyklingu, takie jak szkło.
Pomoc w trudnym terenie
Taka konstrukcja wyróżnia się sztywnością, trwałością i odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy korozji. To właśnie te cechy sprawiają, że po gabiony sięga się podczas realizacji niektórych wymagających projektów publicznych.
Najbardziej znanym zastosowaniem konstrukcji gabionowych jest zabezpieczanie skarp i osuwisk. Wzmacniają one teren, który grozi osunięciem, np. w czasie ulewnych deszczy czy za sprawą pracy korzeni drzew. Innym miejscem, w którym umieszcza się gabiony, są koryta rzek. Doskonale nadają się do regulowania koryt, a także wzmacniania brzegów.
W mieście i w ogrodzie
Możliwości gabionów wykraczają jednak poza ich pierwotne zastosowanie, dlatego coraz częściej stosuje się je w przestrzeni miejskiej i w przydomowych ogrodach. Tworzy się z nich efektowne konstrukcje, które można dodatkowo obsadzić roślinnością. Można je także wykorzystać do budowy ławeczek w parkach czy zabezpieczenia klombów i rabatek.
Podobne funkcje gabiony mogą spełnić w ogrodzie, gdzie stanowią efektowny element dekoracyjny, wzbogacający aranżację. Używa się ich również jako ochronę grilla czy innych sprzętów umiejscowionych na posesji.
Gabiony sprawdzą się jako element ogrodzenia, zarówno domów jednorodzinnych, jak i osiedli mieszkaniowych. Używa się ich jako swego rodzaju podmurówki, jak i słupy ogrodzeniowe.
Cicho i przyjemnie
Konstrukcje zbudowane z gabionów mają jeszcze dwie ciekawe właściwości, z powodu których używa się ich do "obudowania" domów. Po pierwsze – skutecznie wygłuszają hałas dobiegający z zewnątrz. Po drugie – izolują budynek: w lecie zapewnią przyjemny chłód, zimą zatrzymają ciepłe powietrze, a co za tym idzie – wpłyną na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu.
Mnogość zastosowań gabionów czyni z nich niezwykle uniwersalny i interesujący materiał, który spełni oczekiwania każdego Klienta.