Gdańszczanie kupują pod wynajem

Gdańszczanie kupują pod wynajem

Gdańsk
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak pokazuje raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, coraz więcej gdańszczan decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem. Największą popularnością cieszą się te stosunkowo małe, nie przekraczające 55 mkw. powierzchni. Kupującym z pewnością sprzyjają warunki kredytowe. Rata kredytu zaciągniętego na zakup sześćdziesięciometrowego mieszkania w Gdańsku, od września 2012 roku, spadła aż o 481 zł.

 

Rosnący popyt na mieszkania pod wynajem

Trójmiasto jest doskonałą lokalizacją do inwestowania w mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Szczególnie na początku sezonu urlopowego widoczny jest tu wzrost ilości zakupionych nieruchomości. – W Gdańsku w dalszym ciągu najlepiej sprzedają się mieszkania o metrażu mieszczącym się w przedziale od 35 do 55 mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Biorąc pod uwagę powierzchnie mieszkań, które cieszą się największą popularnością, warto zauważyć, że wyjątkowo pozytywnie na tle innych miast wypada Gdynia. To tam bowiem, w pierwszym półroczu zostały sprzedane największe mieszkania. Średnia sprzedawanego lokalu wyniosła bowiem 56,2 mkw.

 

REKLAMA

Ceny ofertowe i transakcyjne na tym samym poziomie

Autorzy lipcowego raportu zauważają, że w Gdańsku na targowaniu się niewiele zyskamy. – W II kwartale tego roku ceny transakcyjne praktycznie zrównały się z cenami ofertowymi, które są aktualnie już tylko o 3 zł wyższe – zauważa Marcin Jańczuk, Metrohouse. – Taki stan rzeczy wynika z faktu, że w ostatnim czasie odnotowany został dwukrotny wzrost stawek transakcyjnych, podczas gdy ceny wystawianych mieszkań nie zmieniły się znacząco. Aktualna cena ofertowa plasuje się na poziomie 5180 zł za mkw. Jednak jak zauważają eksperci, wiele lokali sprzedawanych jest po niższej kwocie. – W Gdańsku ponad 36% mieszkań, które zostały kupione w minionym miesiącu, nie przekroczyła kwoty 5 tys. zł za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańsza czerwcowa oferta dotyczyła 26 metrowej kawalerki, zlokalizowanej w dzielnicy Nowy Port, która została wystawiona na sprzedaż za 75 tys. zł.

 

Niższe raty kredytów

Wraz z kolejnym cięciem stóp procentowych spadają raty kredytów hipotecznych. Obniżki oprocentowania kredytów powodują także, że wzrasta ich dostępność. Obecnie można więc uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od września 2012 roku aż o 481 zł – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA