Innowacyjne i tanie – warszawskie TBS-yUM Warszawa

Innowacyjne i tanie – warszawskie TBS-y

SAD
SAD
REKLAMA

Energooszczędny, zbudowany szybko i za mniej niż 29 mln zł – blok przy ul. Derkaczy w Warszawie ma już lokatorów. Trwa budowa kolejnego budynku.

Wkrótce zasiedlony zostanie kolejny nowy budynek budownictwa społecznego w Warszawie. TBS Warszawa Południe oddał właśnie do użytku nieruchomość przy ul. Derkaczy. Trwa budowa drugiego domu w Wawrze – przy ul. Agrestowej. Wykonawcy podkreślają energooszczędność inwestycji w Falenicy, ale też odniesienie do miejscowej architektury.

– To niezwykle miły moment - przed chwilą wręczyłam klucze nowym mieszkańcom tego bloku przy ul. Derkaczy. Jest on niezwykle innowacyjnym budynkiem nie tylko na skalę polski, ale nawet Europy jeżeli chodzi o energooszczędność. Ma wszystkie możliwe rozwiązania – fotowoltaika, pompy ciepła i rekuperacja czyli odzysk ciepła z wentylacji oraz magazyny energii. Te mieszkania zostały zbudowane bardzo szybko i za cenę mniejszą niż 29 milionów złotych. Świadczy to o tym, że samorząd może budować dobrze, szybko, ale też tanio - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Na budowę zostały pozyskane środki z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i z KPO.

Jak zawsze staramy się także dbać o finanse miasta i nie tylko budować tanio, ale też pozyskiwać wszystkie środki jakie są dzisiaj dostępne na rynku, żeby wzmocnić nasz program mieszkaniowy - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. – Ten budynek jest przykładem jak miasto stołeczne Warszawa skutecznie korzysta ze środków dostępnych na rynku – dodaje Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

Nowoczesność w duchu tradycji

Czterokondygnacyjny budynek oferuje 66 lokali mieszkalnych (w tym 6 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami) o powierzchni od 25 do 80 m². Znajduje się w nim 67 miejsc postojowych w garażu podziemnym.

Architektura budynku nawiązuje do stylu „świdermajer”, charakterystycznego dla okolicy, poprzez ozdobne balkony z ażurowymi balustradami, a elewację utrzymano w delikatnym brązie imitującym drewno.

Na skrzyżowaniu ul. Derkaczy i Jagienki zaaranżowano ogólnodostępną przestrzeń sąsiedzką z tężnią – miejsce spotkań mieszkańców budynku i dzielnicy.

Z nowych mieszkańców dzielnicy i przestrzeni wzmacniających sąsiedzkie więzi cieszy się burmistrz Wawra Paweł Michalec:

REKLAMA

- Miasto przywiązuje wagę do rozwoju budownictwa dostępnego dla wszystkich mieszkańców. Usłyszałem od jednej z nowych mieszkanek, że pierwsze wrażenie jest wspaniałe. Myślę, że to dopiero początek tych odkryć. I dostrzega nasza lokatorka, że to jest naprawdę obiekt dostępny i bez barier – podkreślał burmistrz Michalec.

Dzisiaj swoje nowe mieszkania oglądali państwo Marzena i Dariusz z wnuczkami i pani Agnieszka poruszająca się na wózku, która dotąd mieszkała na Białołęce.

UM Warszawa
UM Warszawa

Oszczędność i ekologia – standard w Wawrze

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przyszli lokatorzy nawet przez 9 miesięcy w roku nie będą ponosić kosztów za energię. W budynku przy ul. Derkaczy zastosowano hybrydowy system pomp ciepła – gruntowych (22 odwierty po 100 metrów) oraz powietrznych, a także instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. W efekcie przez 2/3 roku budynek będzie miał zerowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Wspólna przestrzeń

W narożu nieruchomości na skrzyżowaniu ul. Derkaczy/Jagienki powstało miejsce spotkań służące mieszkańcom budynku i mieszkańcom Wawra, w jego centralnej części działa tężnia solankowa.

Projektując ten budynek chcieliśmy zrobić oczywiście dobre miejsce do życia dla mieszkańców, ale też budynek, który nie będzie tylko sypialnią. Tężnia ma charakter integracyjny. Mamy nadzieję, że jak najwięcej mieszkańców bloku, jak i pozostałych mieszkańców Wawra będzie na tych ławeczkach siadać i z tej tężni korzystać. Jest to element architektury dla wszystkich – powiedział Adam Godusławki, prezes zarządu TBS Warszawa Południe.

Inf. prasowa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA