Inwestycja w kliniki medyczne w Polsce, jak i biznes online

Inwestycja w kliniki medyczne w Polsce, jak i biznes online

Jan Hawełko
Jan Hawełko
REKLAMA

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że pieniądze mają duży wpływ na naszą codzienność. Tyczy się to również oczywiście placówek medycznych. Nie tylko tych państwowych, ale również i prywatnych. Dlatego dziś zastanowimy się nad tym, czy warto inwestować w kliniki medyczne.

Państwowa służba zdrowia nie daje rady

Zacznijmy może od tego, że poziom państwowej opieki zdrowotnej stoi na niskim poziomie. Nie jest to winą samych lekarzy, ponieważ ci również chcieliby móc lepiej pomagać pacjentom. Często brakuje jednak ludzi, wyposażenia oraz odpowiednich technologii.

Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w naprawdę ciężkich sytuacjach mogą nie otrzymać odpowiedniego wsparcia na czas. Do niektórych specjalistów trzeba miesiącami czekać w kolejce, a wówczas na udzielenie pomocy może być już za późno. Z tego powodu często posiłkujemy się prywatnymi usługodawcami, którzy przeważnie są w stanie przyjąć nas na konsultacje szybciej. A następnie mogą zaoferować nam wykonanie zabiegu, również w zauważalnie krótszym terminie.

Nie bez powodu prywatny biznes kwitnie. Gdy NFZ nie daje sobie rady z taką liczbą pacjentów, potrzebna jest interwencja sektora prywatnego. A ten w ostatnich latach rozwija się prężnie, między innymi dlatego, że wciąż znajdują się kolejni inwestorzy, którzy widzą w tym potencjał do zarobku, ale i realną pomoc osobom, które zawiodły się na państwowej opiece.

Zarabianie na medycynie

W ciągu ostatnich lat rynek medyczny rozwijał się naprawdę dynamicznie. I to pod różnymi względami. Niezależnie od tego, czy mówimy o nowych technologiach, lekach czy pracach nad szczepionkami. Progres jest zauważalny gołym okiem. A skoro tak, to znajdują się również osoby, które chcą na tym zarobić, czemu absolutnie nie można się dziwić.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi branża biotechnologiczna. Co prawda niektóre spółki nie osiągają nadal żadnych zysków, jednak wynika to z tego, że nie wprowadziły na rynek żadnego leku. To zawsze trzeba mieć na uwadze, czasem badania potrafią trwać latami, a projekty trzeba utrzymywać. Jednak, gdy produkt w końcu trafia na rynek, wówczas często przynosi on zawrotne zyski. Choć oczywiście wiąże się z tym również ryzyko. W końcu badania mogą skończyć się fiaskiem, co doprowadzi do ogromnych strat. Na to także należy być przygotowanym.

Zanim w coś zainwestujemy, musimy więc dobrze oszacować dany rynek. Zastanowić się nad tym, jak wygląda konkurencja oraz nad tym, jaki jest rzeczywisty popyt na dany produkt bądź usługę. Ważna jest również innowacyjność, bez niej bowiem ciężko myśleć o ostatecznym sukcesie.

Drobne zmiany też niosą rewolucję

REKLAMA

Czasem również w sektorze państwowym dzieją się rzeczy, które należy nazwać małą rewolucją. Ot, choćby e-recepta, dzięki której jesteśmy w stanie zdobyć potrzebny nam dokument bez fizycznej wizyty u lekarza. Takie rozwiązanie jest szybkie, bezpieczne, a w dodatku również generuje pole do kolejnych usprawnień.

Na przykład w tym przypadku wiele zyskuje teleporada. Teraz możemy się w mniej ważnej sprawie skonsultować z lekarzem telefonicznie, aby otrzymać receptę elektroniczną i móc udać się do apteki po potrzebne leki. Pamiętajmy natomiast, że jeśli czujemy się od dłuższego czasu źle, to wskazana jest wizyta stacjonarna, która umożliwi lepszą diagnozę.

Na takim rozwiązaniu korzystają również strony, które umożliwiają szybkie i w pełni legalne zdobycie e-recepty. Jeśli na przykład potrzebujemy zwolnienia lekarskiego, możemy odwiedzić stronę https://e-recepta.net/ i skonsultować się z lekarzem. Po chwili otrzymamy L4, a nasz pracodawca zostanie o tym poinformowany.

Właśnie dlatego potrzebujemy ciągłych zmian w medycynie. Czasem nawet drobne zmiany potrafią przynieść nam tak potrzebną wygodę. W dodatku odciążają one również lekarzy. Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały, że tamtejsi medycy często poświęcają ponad połowę swojego czasu jedynie na wykonywaniu czynności administracyjnych. Jeśli dzięki cyfryzacji biurokracja będzie mniejsza, to lekarze będą mogli więcej czasu poświęcać pacjentom.

Zyski w sektorze prywatnym

Inwestowanie w kliniki jest też po prostu opłacalnym biznesem. Zwłaszcza w czasach tak dużego rozwoju usług online. Dziś pacjenci coraz częściej za pomocą internetu szukają rozwiązań, które byłyby dla nich pomocne. Często nie chodzi nawet o wsparcie związane z chorobą. W końcu nie bez powodu rozwija się również branża medycyny estetycznej.

Czasem chcielibyśmy coś w sobie poprawić, aby po prostu czuć się lepiej we własnym ciele. Kiedyś obawialiśmy się operacji plastycznych, dziś często nie potrzebujemy aż tak daleko idących środków, aby nasze policzki czy usta lepiej się prezentowały.

To pokazuje, że miejsc do inwestowania jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego, na której gałęzi branży medycznej zależy nam najbardziej. Są również inwestorzy, którzy dywersyfikują swoje inwestycje poprzez szukanie okazji w różnych sektorach. W ten sposób nie tylko minimalizują ryzyko, ale również sprawiają, że cała branża medyczna się rozwija.

Wszystko to przekłada się zaś na zyski, które z roku na rok są coraz większe. Nawet pandemia nie sprawiła, że przestaliśmy inwestować w medycynę. Ta bowiem ciągle ma wiele do zaoferowania, tym bardziej w dobie tak prężnie rozwijających się technologii. Zmiany widać nawet w Polsce, zachód Europy czy też Stany Zjednoczone mają do zaoferowania jeszcze więcej.

Warto wspomnieć również o tym, że dziś usługowy sektor medyczny staje się globalny. Ludzie coraz częściej podróżują, aby dany zabieg wykonać w konkretnym kraju, ponieważ ten słynie z wysokiej jakości specjalistów. Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim to, w jaki sposób podchodzimy do naszych potrzeb. Widzą to również inwestorzy, którzy nie boją się poszukiwać kolejnych innowacji. A na tym korzystamy my wszyscy, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy możemy potrzebować technologii, nad którą właśnie teraz trwają prace.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA