[Jelenia Góra] Obowodnica - Trasa Średnicowa

[Jelenia Góra] Obowodnica - Trasa Średnicowa

Jelenia Góra/Paulinów
REKLAMA

O inwestycji [Jelenia Góra] Obowodnica - Trasa Średnicowa

Polsko-chorwackie konsorcjum Hydrogeo Polska z Warszawy wygrało przetarg na budowę południowej obwodnicy Jeleniej Góry.

To była najtańsza oferta spośród 12 firm, które stanęły do przetargu. Budowę 2,1 km drogi w przedstawionym kosztorysie wycenili na około 83 mln zł. To o 31 mln zł mniej niż najwyższa złożona w przetargu oferta. 

- Przekazanie placu budowy nastąpi po podpisaniu umowy - mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Załatwienie formalności potrwa około miesiąca. To oznacza, że budowa ruszy w połowie kwietnia. 

Projekt zakłada budowę 2,1 kilometra drogi z wielopoziomowym węzłem drogowym w Grabarowie, estakadą i dwoma mostami nad Bobrem. Inwestycja połączy węzeł grabarowski przez dawny poligon wojskowy z ulicą Sudecką. Takie rozwiązanie odciąży z ruchu m.in. ulicę Wojska Polskiego oraz znacznie poprawi przejezdność ul. Jana Pawła II. 

- Cały ruch w stronę Szklarskiej Poręby, Karpacza czy Niemiec będzie się mógł odbywać przez obwodnicę - mówi Jerzy Bigus. 

Zaprojektowana obwodnica swój początek będzie miała na węźle Grabarów, który powstawał w latach 70., ale nie został ukończony. Potem będzie przebiegać istniejącą ul. Wincentego Pola. Następnie aż do ul. Sudeckiej trzeba wybudować całkiem nowy odcinek, który będzie się kończył skrzyżowaniem. 

To inwestycja, na którą od bardzo wielu lat czekają jeleniogórzanie. - W końcu nie będzie takich korków i hałasu - nie kryje zadowolenia Jan Kurowski, mieszkaniec ul. Wojska Polskiego.

Gotowa jest koncepcja dalszej części obwodnicy południowej miasta. Chodzi o trzykilometrowy odcinek - od Sudeckiej do ul. Trasa Czeska. Ma przebiegać między granicą miasta od strony Staniszowa i ul. Wolności. 

Ten etap najeżony jest obiektami inżynierskimi. Trzeba między innymi wybudować tunel na osiedlu Głowackiego i estakadę drogową. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na około 400 mln zł. Dlatego to melodia przyszłości. Jak zauważa Jerzy Bigus, być może uda się ten etap zrealizować w ciągu najbliższych 10 lat. 

Co i kiedy 
Harmonogram prac może być jeszcze weryfikowany przez drogowców. Jak zaznacza Jerzy Bigus, zastępca dyrektora MZDiM, póki co są to wstępne założenia. 

Węzeł Grabarów: część drogowa - od połowy kwietnia do listopada oraz II i III kwartał 2011 roku, wiadukt i mosty na rzece Bóbr - od maja do III kwartału 2011 roku. 

Obwodnica: część drogowa - od maja do listopada tego roku, estakada - od połowy maja do II kwartału 2011 roku, wiadukt - od maja do III kwartału 2011 roku, oświetlenie i kanalizacja - od czerwca do III kwartału 2011 roku.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl
Napisz komentarz
Orzech
Droga nowa a tablice stare

Obwodnica południowa miała odciążyć ruch w centrum miasta. - Co z tego, skoro wszystkie znaki i tak kierują auta dotychczasową trasą – pyta internauta. – Racja, wkrótce to zmienimy – przyznaje Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Więcej: http://nj24.pl/article/droga-nowa-tablice-stare
Orzech
Ruch na obwodnicy niewielki

Samorząd Jeleniej Góry zlecił badanie natężenia ruchu na obwodnicy południowej. Ta nowa, czteropasmowa droga, oddana do użytku latem ubiegłego roku, miała odciążyć ulice w centrum. Czy tak się stało?

Więcej: http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artyk ... ,id,t.html
Orzech
Od wczoraj (11.07), już oficjalnie, otwarta jest obwodnica południowa Jeleniej Góry. Kierowcy mogą się nią swobodnie poruszać nie czekając na przecinanie wstęg czy fajerwerki… których nie będzie. – Dokonaliśmy wszelkich odbiorów i od dzisiaj możemy już oficjalnie puścić ruch obwodnicą. Nie planujemy żadnych spektakularnych otwarć z przecinaniem wstęgi czy szampanem – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,40996
Orzech
Bez fanfar i wielkiego zadęcia została otwarta obwodnica południowa Jeleniej Góry. Ze względu na Tour de Pologne, wczoraj i dzisiaj mieszkańcy mogą już z niej korzystać, ale jest już decyzja dotycząca warunkowego odbioru tej inwestycji w związku z czym obwodnica nie zostanie jutro zamknięta, ale będzie już normalnie działać - powiedział nam z-ca prezydenta Jeleniej Góry Hubert Papaj.

POSŁUCHAJ: http://muzyczneradio.com.pl/7274,wiadom ... zytku.html
Orzech
30 czerwca oficjalnie zakończą się prace budowlane przy południowej obwodnicy Jeleniej Góry. Budowa trwała 21 miesięcy. Jeleniogórzanie będą musieli jednak poczekać by przejechać nową drogą.

pokaz-artykul.png
Orzech
30 czerwca br. mają być podpisane protokoły odbioru prac I etapu budowy obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry, a w połowie lipca br. obwodnica zostanie oficjalnie otwarta dla zmotoryzowanych. Pierwsze auta na nowej drodze można zobaczyć już teraz.

ZOBACZ:


pokaz-artykul.png
REKLAMA