[Niemcza] Ślężański Park Przemysłowy

REKLAMA

O inwestycji [Niemcza] Ślężański Park Przemysłowy

W gminach Łagiewniki i Niemcza powstał Ślężański Park Przemysłowy.
Napisz komentarz
Orzech
Wizualki inwestycji:

Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvd3lkYXJ6ZW5pYS9sYWdpZXduaWtpLmpwZyZhbXA7dz05MDAmYW1wO2g9JmFtcDtxPTEwMA==.jpg

Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvd3lkYXJ6ZW5pYS9sYWdpZXduaWtpMi5qcGcmYW1wO3c9OTAwJmFtcDtoPSZhbXA7cT0xMDA=.jpg

Żródło: http://www.td-24.pl
Orzech
W Łagiewnikach prawdopodobnie jeszcze w tym kwartale zostanie wkopana pierwsza łopata pod budowę Parku Przemysłowego. Szacuje się, że w firmach, które będą tam funkcjonować, znajdzie pracę nawet 500 osób.

Inwestycję zrealizuje łagiewnicka firma Intakt będąca w grupie kapitałowej Intakus. Zadanie uzyskało 17,5 mln zł netto dofinansowania z UE.


pokaz-artykul.png
Orzech
Spółka Intakus przeprowadziła przygotowania do rozbudowy kompleksu Parku Przemysłowego w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie).

Inwestycja obejmie zagospodarowanie nieruchomości o powierzchni około 4,3 ha przy ulicy Kłodzkiej. W ramach przedsięwzięcia powstaną obiekty o łącznej powierzchni zabudowy ponad 15,6 tys. mkw.


pokaz-artykul.png
Orzech
Biznes pod Ślężą

Autor: Ryszard Mulek

Niemcza i Łagiewniki powołały Ślężańską Agencję Rozwoju Regionalnego sp. z o.o., która podejmie się utworzenia Ślężańskiego Parku Przemysłowego. Nowo powołana spółka będzie również pozyskiwać inwestorów oraz unijne środki na inwestycje gminne, a także dla indywidualnych podmiotów

Obie gminy dla ŚARR przekazały już grunty położone przy drodze krajowej nr 8, na których za kilka lat będą mogły powstać zakłady produkcyjne oraz centra logistyczne. Niemcza na ten cel przeznaczyła trzy działki o łącznej powierzchni ośmiu hektarów. Dziesięciohektarowy teren aportem wniosła do spółki również łagiewnicka gmina.

- Grunty, które przekazaliśmy agencji, mają doskonałą lokalizację - zachwala Janusz Szpot, wójt gminy Łagiewniki. - Położone są zaledwie 30 kilometrów od Węzła Bielańskiego. Polecałby je szczególnie firmom, które zainteresowane są budową zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego. W sąsiedztwie inwestycyjnych terenów znajduje się bowiem gminna oczyszczalnia ścieków, której możliwości przerobowe obecnie wykorzystywane są zaledwie w siedmiu procentach.

Atrakcyjne tereny ma również Niemcza. Grzegorz Kosowski, burmistrz niemczańskiego Urzędu Miasta i Gminy nie ukrywa, że na swoim terenie najchętniej widziałby jednak firmy logistyczne lub takie, które nie będą zagrażały środowisku naturalnemu.

Zadbają o rozwój kapitału ludzkiego

Grunty pod inwestycje w Łagiewnikach i Niemczy są już odrolnione. Część przyszłych terenów inwestycyjnych ma także opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a kolejne są przygotowywane. Najpóźniej w kwietniu miejscowy plan będzie miała jedna z trzech niemczańskich działek. Aby firmy mogły rozpocząć inwestycje, tereny pod budowę muszą być uzbrojone. Pozyskaniem funduszy na ten cel również zajmuje się Ślężańska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Stanisława Zabłocka, prezes Ślężańskiej Agencji Rozwoju Regionalnego sp. z o.o.: -Przed nami trudne i odpowiedzialne zadanie, ale wierzę, że odniesiemy sukces i przyczynimy się do rozwoju gospodarczego obu gmin. Naszą działalność formalnie rozpoczęliśmy wprawdzie zaledwie trzy miesiące temu, ale już udało się nam pozyskać środki na szkolenie przyszłych pracowników Ślężańskiego Parku Przemysłowego. Objęte nim zostaną głównie osoby zagrożone bezrobociem i niepełnosprawne, a także kobiety oraz osoby chcące się przekwalifikować.

Pierwszy kurs rozpocznie się już w marcu. Weźmie w nim udział 40 osób. W maju kolejnych 35 osób rozpocznie edukację. W programie kursu będą między innymi zagadnienia z ekonomii oraz nauka języka angielskiego i niemieckiego, obsługi komputera, a także warsztaty z psychologiem i prawnikiem. Agencja w planach ma również organizację kursów specjalistycznych, które będą prowadzone na zlecenie konkretnych pracodawców, a zwłaszcza firm działających na terenie Ślężańskiego Parku Przemysłowego.
- Chcemy, aby kursy miały charakter kształcenia ustawicznego. Jeżeli na ich realizację uda się zdobyć środki, wówczas uczestnicy takiego kursu objęci zostaną długofalowym szkoleniem. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych dwóch lat w każdym kwartale z tej formy szkolenia skorzysta 150 osób - dodaje prezes ŚARR.

Nadzieja w agencji

Niemcza i Łagiewniki do tej pory nie miały tyle szczęścia, co pobliskie Kobierzyce. W ostatnich dziesięciu latach na terenach obu gmin nie pojawił się żaden większy inwestor. Upadłość ogłosiło za to kilka miejscowych firm. W Łagiewnikach padła między innymi cukrownia, która w sezonie kampanii buraczanej zatrudniała około 100 osób. Natomiast w Niemczy od kilku lat straszą zdewastowane obiekty byłego browaru i zapewne dalej będą popadały w jeszcze większą ruinę. Ich obecny właściciel przebywa bowiem poza granicami kraju i nie interesuje się swoją posiadłością. Nie odpowiada także na żadne listy niemczańskiego ratusza.
Kazimierz Figzał, zastępca burmistrza Niemczy: - Jestem przekonany, że dzięki działaniom agencji nasza gmina zostanie wypromowana, a to z kolei może zaowocować ściągnięciem inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy i przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia, sięgającego obecnie około 20 procent. Nowe zakłady zasilą również gminną kasę.

- Nasz tegoroczny budżet wynosi 14 milionów złotych - dodaje burmistrz Kosowski. - Jest wprawdzie o 30 procent większy od budżetu ubiegłorocznego, ale i tak nie będziemy w stanie zrealizować wszystkich gminnych inwestycji. Najwięcej pieniędzy przeznaczyliśmy na oświatę, w tym około czterech milionów złotych na remont miejscowego Zespołu Szkół. Kolejne 1,5 miliona złotych pochłonie remont kilometrowego odcinka drogi powiatowej Dzierżoniów-Niemcza. Jest jednak szansa, że za kilka lat i nasza gmina będzie przeżywała swój rozkwit. Inwestowaniem na naszym terenie zainteresowane są już trzy duże firmy logistyczne i nie będę ukrywał, że tacy inwestorzy najbardziej nam odpowiadają. Ich firmy nie będą bowiem zatruwały miasteczka i pobliskiego Uzdrowiska w Przerzeczynie Zdroju.

Stawiają na przetwórstwo owocowo-warzywne

Na większe wpływy do gminnej kasy liczy również wójt Łagiewnik, gminy typowo rolniczej. Na jej terenie mieszka ponad pięć tysięcy ludzi, w tym ponad 880 rodzin żyje z rolnictwa lub pracuje w instytucjach związanych z rolnictwem.

- Mamy najlepsze gleby w powiecie dzierżoniowskim, większość I i II klasy - twierdzi Janusz Szpot.

- Do upadku miejscowej cukrowni wielu rolników uprawiało buraki cukrowe. Teraz zajmują się głównie produkcją warzyw, w tym groszku, fasoli, kukurydzy i cebuli, a swoje produkty odstawiają najczęściej do Zakładu Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Ziębicach. Zabiegamy, aby podobny zakład powstał również w Łagiewnikach, na terenie Ślężańskiego Parku Przemysłowego. Dzięki temu rolnicy na miejscu będą mogli sprzedawać swoje zbiory. Wielu miejscowych znajdzie także pracę i nie będzie już musiało dojeżdżać do Wrocławia, Dzierżoniowa czy do firm na terenie podstrefy ekonomicznej Kobierzyce-Wrocław w Biskupicach Podgórnych.

Łagiewnicki wójt liczy, że szybko znajdzie się firma, która zainwestuje także na 25-hektarowej działce po byłej cukrowni. Dziś jej właścicielem jest prywatny biznesmen, który jeszcze w ubiegłym roku płacił gminie około 400 tysięcy złotych podatku od nieruchomości. W tym roku zapłaci zaledwie 100 tysięcy złotych, bowiem większość budynków została już wyburzona.

- Trzysta tysięcy złotych mniej w gminnej kasie, przy 14-milionowym budżecie, jakim w tym roku dysponuje nasza gmina, to bardzo duża kwota, której może zabraknąć na zrealizowanie wszystkich zaplanowanych inwestycji - twierdzi Szpot. - Dlatego też wspólnie z właścicielem terenów po dawnej cukrowni szukamy firmy, która zechce tutaj zainwestować.

Prezes Ślężąńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ocenia, że pierwsi inwestorzy na terenie Ślężańskiego Parku Przemysłowego pojawią się nie wcześniej niż za dwa lata. Do tego czasu tereny parku muszą zostać uzbrojone. Agencja planuje także pozyskanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe, między innymi w okolicach Przerzeczyna Zdroju.

http://wroclaw.biznespolska.pl/gazeta/a ... tid=158707
Anonymous
http://www.sleza.pl/
Anonymous
List intencyjny dotyczący współpracy na rzecz utworzenia i rozwoju ŚLĘŻAŃSKIEGO PARKU PRZEMYSŁOWEGO (ŚPP) oraz ŚLĘŻAŃSKIEJ AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO (ŚARR) został podpisany.
W piątek 19 stycznia 2007 roku, w Instytucie Zarządzania i Samorządności we Wrocławiu trzej Sygnatariusze utworzenia ŚPP podpisali porozumienie. Gminę Niemcza reprezentował Grzegorz Kosowski - Burmistrz, Gminę Łagiewniki Janusz Szpot - Wójt oraz Instytut Zarządzania i Samorządności reprezentował Przemysław Klonowski - Prezes Zarządu i Grzegorz Krzos - Vice Prezes.
REKLAMA