DODAJ

Ośrodek radioterapii

[Wałbrzych] Ośrodek radioterapii 1338

Nowoczesny ośrodek radioterapii- drugi tego typu na Dolnym Śląsku. Działa przy Szpitalu im. A. Sokołowskiego.

Czas realizacji inwestycji: 15 miesięcy

Koszt 55 mln złotych

 

 


Szczegóły - [Wałbrzych] Ośrodek radioterapii
inwestorEuromedic Onkoterapia
Tsamb 25.02.2009, godz. 15:55
Nowoczesny ośrodek radioterapii obok szpitala im. Sokołowskiego działa już oficjalnie. Uroczyście otwarto go w ub. tygodniu, a zbudowano w rekordowym czasie 10 miesięcy. Inwestycja za ponad 55 mln zł została w całości sfinansowana przez spółkę Euromedic Onkoterapia z Warszawy.
W Polsce działają zaledwie 32 ośrodki radioterapii, z czego 17 to elementy ośrodków wieloprofilowych.


Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że liczba ta powinna być większa o co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Organizacja wytyka również, że co czwarta placówka dysponuje przestarzałym sprzętem. Przez to Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.
W Wałbrzychu udowodniono, że niekorzystne statystyki można poprawić, a co najważniejsze sprawić, że pacjenci nie będą musieli tygodniami czekać na zabieg.
- Przez 15 lat użytkownikiem centrum będzie spółka Euromedic. Szpital będzie natomiast dostawał pieniądze za dzierżawę gruntu - mówi Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Sokołowskiego.

- Po tym okresie przejmujemy lecznicę z całym wyposażeniem, nie płacąc za to nawet złotówki.
Pacjenci zakwalifikowani do naświetlania guzów nowotworowych, leczeni są na bieżąco bez długiego oczekiwania na zabieg. Przyjmowani są nieodpłatnie, na podstawie ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dotąd na Dolnym Śląsku był tylko jeden taki ośrodek we Wrocławiu.

[i:3i56w9nt]Artur Szałkowski - POLSKA Gazeta Wrocławska[/i:3i56w9nt]; http://www.walbrzych.naszemiasto.pl/wyd ... 65562.html
odpowiedz
Tsamb 23.02.2009, godz. 22:15
Łatwy dostęp do najnowocześniejszego sprzętu do leczenia pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową mają już nie tylko Wrocławianie. Na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu otwarto pierwsze w Polsce prywatne centrum radioterapii. Za zabiegi nie trzeba płacić, a czas oczekiwania na leczenie trwa nie dłużej niż 3 tygodnie!

Według najnowszego raportu Konsultanta Krajowego ds. Radioterapii Onkologicznej prof. Mariana Reinfussa w tej chwili w Polsce napromienianiem leczonych jest 63 tysiące chorych, a potrzeby w najbliższych latach sięgną nawet 100 tysięcy. Zgodnie z tym raportem jeden aparat do naświetlania powinien przypadać na 300 tysięcy mieszkańców - a rzeczywistość jest taka że przypada średnio na 420 tysięcy.


- Otwarcie pierwszego prywatnego centrum onkoterapii to nowy rozdział w zakresie usług medycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dzięki temu pacjenci zyskają dostęp do radioterapii, a specjaliści będą mogli leczyć przy użyciu zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem - w planie mamy otwarcie kolejnych - zapewniał prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dr Maciej Kowalski.
centrum_radioterapii01.jpg
Radioterapia daje szansę zarówno na zahamowanie choroby, jak i na jej całkowite wyleczenie, bywa również nieoceniona w przypadkach leczenia niektórych chorób nie nowotworowych, np. ostrych stanów zapalnych stawów. Jak przekonywali podczas otwarcia kliniki fachowcy, Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu to odpowiedź na trudną sytuację polskich pacjentów z chorobą nowotworową. Według Światowej organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Na Dolnym Śląsku to drugie, po Wrocławiu, tego typu miejsce.

- W naszym programie ochrony zdrowia jednym z priorytetów jest onkologia, dlatego otwarcie centrum przyjmuję z dużą satysfakcją. Na pewno brakuje w regionie trzeciej tego typu placówki, ale nad tym pracujemy - zapewniał Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa.

Co czwarta istniejąca placówka - według tych samych badań - dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym dłużej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na to leczenie sięga nawet 3 miesięcy. Dla wielu chorych oznacza to mniejsze szanse na wygranie z chorobą nowotworową. Na terenie Dolnego Śląska możemy od dziś mówić o tej sytuacji w czasie przeszłym. Dzięki powstaniu placówki w Wałbrzychu specjaliści mówią o skróceniu czasu oczekiwania na leczenie do 3 tygodni. Centrum w Wałbrzychu jest w stanie każdego roku pomóc ponad 2.000 pacjentów onkologicznych.
- Wbrew obiegowym opiniom, że w prywatnej służbie zdrowia wszyscy płacą, w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii w Wałbrzychu, pacjenci nie płacą za leczenie. Jest ono w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Michał Korczeniewski, dyrektor ds. marketingu w Euromedic.

- Powstanie tego centrum to dobry przykład, że bez angażowania publicznych pieniędzy pacjenci mogą mieć i mają dostęp do nowoczesnych, wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Na jego uruchomienie nie wydano ani jednej złotówki ze środków publicznych - podkreślał dr Roman Szełemej, wicedyrektor szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy. Przybliżona wartość inwestycji wynosi 55 milionów zł.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek; http://www.nww.pl
odpowiedz
Tsamb 17.02.2009, godz. 21:21
W Wałbrzychu oddano do użytku Ośrodek Radioterapii Onkologicznej. To - po wrocławskim - drugi taki ośrodek na Dolnym Śląsku.

Wałbrzyski ośrodek powstał w ciągu 7 miesięcy. Wybudowała go spółka Euromedic Onkoterapia, która wydzierżawiła na ten cel działkę od wałbrzyskiego szpitala. Po 12 latach ośrodek przejdzie na własność szpitala.

img500.jpg
Wałbrzyski ośrodek nastawiony jest na leczenie chorych z południowej części Dolnego Śląska, którzy dotychczas musieli dojeżdżać do Wrocławia. Na razie w Wałbrzychu można być przyjętym bez kolejki.

Maciej Maciejewski; http://ww6.tvp.pl/234,20090216882057.strona
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 23.11.2008, godz. 16:57
Na takiej zasadzie powinien zostać zbudowany cały kompleks na Ratuszowej...
odpowiedz
Pan Tomasz 23.11.2008, godz. 16:08
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest swietna. Szkoda, że tak niewiele inwestycji jest prowadzonych w ten sposob. Na takich samych zasadach powinien byc wybudowany przynajmniej hotel przy kompleksie sportowym przy ul. Ratuszowej.
odpowiedz
Tsamb 17.11.2008, godz. 22:33
W Wałbrzychu zaczęło działać Międzynarodowe Centrum Onkoterapii. To pierwsza prywatna placówka radioterapii w Polsce. Ubezpieczeni pacjenci będą tu leczeni nieodpłatnie. Szacuje się, że rocznie opiekę znajdzie tu ponad 2 tys. osób, co znacznie skróci kolejki do radioterapii.

Do tej pory na zabieg radioterapii dolnośląscy pacjenci musieli czekać ponad 2 miesiące. W Wałbrzychu, w rekordowym tempie 10 miesięcy, za 50 mln zł powstała pierwsza prywatna placówka onkoterapii w Polsce.

img500.jpg
Centrum wyposażono w dwa urządzenia do naświetlania i tomograf komputerowy. Ośrodek powstał na terenie wałbrzyskiego szpitala na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. W Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii. Na Dolnym Śląsku – dwóch. Kolejne tego typu pracownie mają powstać w ciągu 2-3 lat przy szpitalu w Legnicy.

Katarzyna Sudnik; http://ww6.tvp.pl/1690,20081117829853.strona
odpowiedz
Tsamb 15.11.2008, godz. 14:42
Pacjenci chorzy na nowotwory muszą czekać na zabieg radioterapii nawet trzy miesiące. Taka jest średnia w kraju. W Wałbrzychu udowodniono, że ten okres można znacznie skrócić.

Osoby zakwalifikowane do naświetlania guzów nowotworowych, leczone są na bieżąco, bez wielotygodniowego czekania na zabieg.
40_922482_1_d_6041.jpg
Wszystko dzięki uruchomieniu na terenie szpitala im. Sokołowskiego najnowocześniejszego w kraju ośrodka radioterapii. Na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego zbudowała go spółka Euromedic Onkoterapia z Warszawy. Pacjenci przyjmowani są nieodpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Aby skorzystać z usług ośrodka, nie trzeba mieć skierowania - wyjaśnia Iwona Włodarska, lekarz specjalista radioterapii onkologicznej. - Należy zgłosić się do nas jedynie z numerem ubezpieczenia i dowodem osobistym, po telefonicznym ustaleniu terminu wizyty. Udzielimy porady ambulatoryjnej i jeśli stwierdzimy, że istnieje taka konieczność, skierujemy pacjenta na radioterapię.
Centrum wyposażone jest w urządzenia do brachyterapii i teleterapii. Pierwsza metoda polega na bezpośrednim napromienianiu guza i tkanek w jego sąsiedztwie. Natomiast druga na leczeniu nowotworów poprzez napromienianie z dużych odległości. Ta metoda wykorzystywana jest w leczeniu guzów umiejscowionych głęboko w organizmie pacjenta np. raka pęcherza moczowego, jelit, prostaty, płuc lub mózgu.

- Dziennie przy pracy jednozmianowej jesteśmy w stanie wykonać zabieg naświetlania u 56 pacjentów - tłumaczy Iwona Włodarska. - Jeżeli będzie zapotrzebowanie, wprowadzimy system trzyzmianowy i wówczas pomożemy trzy razy większej liczbie chorych. Jesteśmy również przygotowani do uruchomienia drugiej linii terapeutycznej. To oznacza, że liczba zabiegów może wzrosnąć sześciokrotnie.

Ośrodek zbudowano i wyposażono w rekordowym czasie 10 miesięcy. Inwestycja kosztowała około 50 mln zł.
- Przez 15 lat użytkownikiem centrum będzie spółka Euromedic Onkoterapia, a szpital będzie dostawał pieniądze za dzierżawę gruntu - tłumaczy Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Sokołowskiego. - Po tym okresie za darmo przejmiemy lecznicę ze sprzętem. Dodatkową korzyścią z budowy ośrodka jest jego ścisła współpraca z działającym w szpitalu oddziałem onkologicznym.

W Polsce są 32 ośrodki radioterapii, z czego 17 jest elementem ośrodków wieloprofilowych, gdzie stosuje się też m.in. chemioterapię. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ośrodków radioterapii powinno być przynajmniej o 10 więcej. Organizacja wytyka też, że co czwarta placówka dysponuje przestarzałym sprzętem. Przez to Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.

Nie chcą badać piersi
Centrum w Wałbrzychu odciążyło Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Była to dotąd jedyna lecznica w regionie, która naświetlała nowotwory. Czas oczekiwania trwał ok. dwóch miesięcy.
- Uruchomienie placówki w Wałbrzychu i modernizacja centrum radioterapii we Wrocławiu sprawiło, że Dolny Śląsk awansował z końca do czołówki krajowych ośrodków leczenia nowotworów - wyjaśnia Marian Stępniak, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. - Teraz czas oczekiwania na radioterapię we Wrocławiu skrócił się do niespełna trzech tygodni.

Radioterapia wymaga precyzyjnego ustalenia dawki napromieniowania i pola naświetlań, by w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrowe tkanki. Jeden zabieg trwa ok. 15 minut. Napromieniowanie przeprowadzane jest najczęściej 5 razy w tygodniu przez okres kilku tygodni.
Artur Szałkowski; http://www.walbrzych.naszemiasto.pl/wyd ... 22482.html
odpowiedz
Mateusz Kaszubski 11.11.2008, godz. 00:44
Z tego co udało mi się dowiedzieć, Ośrodek zafundowały koncerny farmaceutyczne.
odpowiedz
Tsamb 09.11.2008, godz. 21:36
Najnowsza pracownia radioterapii w Wałbrzychu jest pierwszą, tego typu, inwestycją Euromedic w Polsce. Ośrodek mieści się na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego i od 3 listopada przyjmuje pierwszych pacjentów ze zmianami nowotworowymi. Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy, a przybliżona wartość inwestycji wynosi 50 milionów zł.

Według Światowej organizacji Zdrowia /WHO/ w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, a co czwarta istniejąca placówka dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym przez więcej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na tego typu leczenie sięga 3 miesięcy.

12.jpg
Wałbrzyskie Centrum to pierwsza prywatna placówka onkoterapii w Polsce. Została wyposażona w dwa megawoltowe akceleratory liniowe, wysokiej jakości czterdziestorzędowy tomograf komputerowy – wyprodukowane przez firmę Siemens oraz sprzęt do brachyterapii HDR. Dzięki temu Centrum każdego roku jest w stanie pomóc ponad 2 000 pacjentów onkologicznych. Obecnie prowadzone są negocjacje z NFZ, by ta ratująca życie metoda leczenia nowotworów była dostępna bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych osób.
13.jpg
14.jpg
„Otwarcie pierwszego prywatnego Centrum Onkoterapii to nowy rozdział w zakresie prywatnych usług medycznych w Polsce. Dzięki temu pacjenci zyskają szybszy dostęp do radioterapii, bliżej miejsca zamieszkania. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem – w planie mamy otwarcie kolejnych Centrów Onkoterapii.” – powiedział Prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dr Maciej Kowalski.
15.jpg
Terapia promieniami

Radioterapia jest nowoczesną metodą leczenia raka. Polega na eliminacji komórek nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego. Jest to metoda stosowana zarówno dla całkowitego wyleczenia pacjenta, jak i zahamowania choroby, czy zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta.

W terapii nowotworów metoda ta odgrywa zasadniczą rolę i ma zastosowanie w przypadkach 60% pacjentów chorych na raka. W zależności od stanu chorego radioterapię dzielimy na: radykalną oraz paliatywną. Celem pierwszej jest kompletne wyleczenie pacjenta, natomiast druga jest stosowana w przypadkach zaawansowanego procesu chorobowego.

Radioterapię możemy podzielić również ze względu na bliskość źródła promieniowania. Wyróżniamy dwie kategorie: brachyterapię oraz teleterapię. Brachyterapia zwana też radioterapią kontaktową polega na umieszczeniu źródła promieniowania bezpośrednio w zmianach nowotworowych. Natomiast w teleterapii wykorzystuje się wiązki promieniowania w pewnej odległości od pacjenta. Ta forma leczenia jest stosowana najczęściej .

Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę chorych na nowotwory niezbędne jest udostępnienie pacjentom odpowiedniej ilości nowoczesnych placówek radioterapeutycznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce wciąż brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, żeby leczenie chorób nowotworowych było równie efektywne co w krajach Europy Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Obecnie czas oczekiwania na leczenie za pomocą radioterapii wynosi około 3 miesięcy. Na dodatek około 25% działających placówek posiada sprzęt eksploatowany od ponad 10 lat i technologicznie przestarzały.

Stosowanie radioterapii wymaga bardzo precyzyjnego ustalenia dawki napromieniowania i pola naświetlań, tak, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrowe tkanki. Jednorazowa sesja trwa około 15 minut. Napromieniowanie przeprowadzane jest najczęściej pięć razy w tygodniu przez okres kilku tygodni. Wielkość dawki podczas zabiegów jest uzależniona od zaawansowania nowotworu (jego rodzaju, wielkości i lokalizacji), jak również innych metod stosowanych w leczeniu oraz ogólnego stanu pacjenta.

http://www.walbrzych.info/?wczytaj=wiad ... &show=7160
odpowiedz
Tsamb 09.11.2008, godz. 21:34
2008-11-07

W Wałbrzychu otwarto pierwsze prywatne centrum radioterapii w Polsce

Najnowsza pracownia radioterapii w Wałbrzychu jest pierwszą, tego typu, inwestycją Euromedic w Polsce. Ośrodek mieści się na terenie Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego i od 3 listopada przyjmuje pierwszych pacjentów ze zmianami nowotworowymi. Centrum powstało w rekordowym tempie 10 miesięcy, a przybliżona wartość inwestycji wynosi 50 milionów zł.


Według Światowej organizacji Zdrowia /WHO/ w Polsce brakuje co najmniej 10 ośrodków radioterapii, a co czwarta istniejąca placówka dysponuje sprzętem technologicznie przestarzałym, eksploatowanym przez więcej niż 10 lat. To plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. Brak dostępu pacjentów do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na tego typu leczenie sięga 3 miesięcy.

Wałbrzyskie Centrum to pierwsza prywatna placówka onkoterapii w Polsce. Została wyposażona w dwa megawoltowe akceleratory liniowe, wysokiej jakości czterdziestorzędowy tomograf komputerowy - wyprodukowane przez firmę Siemens oraz sprzęt do brachyterapii HDR. Dzięki temu Centrum każdego roku jest w stanie pomóc ponad 2 000 pacjentów onkologicznych. Obecnie prowadzone są negocjacje z NFZ, by ta ratująca życie metoda leczenia nowotworów była dostępna bezpłatnie dla wszystkich ubezpieczonych osób.

"Otwarcie pierwszego prywatnego Centrum Onkoterapii to nowy rozdział w zakresie prywatnych usług medycznych w Polsce. Dzięki temu pacjenci zyskają szybszy dostęp do radioterapii, bliżej miejsca zamieszkania. Centrum w Wałbrzychu jest pierwszym i na pewno nie ostatnim ośrodkiem - w planie mamy otwarcie kolejnych Centrów Onkoterapii." - powiedział Prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dr Maciej Kowalski.
http://media.euromedic.pl/PressOffice/P ... eLocale=PL
odpowiedz
Jesteś deweloperem? Dodaj bezpłatnie inwestycję.
+ Dodaj inwestycję