Istniejące zasoby magazynowe w Polsce przekroczyły 27 mln mkw.Materiały prasowe

Istniejące zasoby magazynowe w Polsce przekroczyły 27 mln mkw.

Orzech
Orzech
REKLAMA

Mimo niepewności związanych z hamującą gospodarką i sytuacją geopolityczną, a także skutkami pandemii, w trzecim kwartale zasoby krajowych powierzchni logistycznych, magazynowych i przemysłowych powiększyły się o 1,16 mln mkw. – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

Wolumen powierzchni w budowie pozostaje wysoki i wynosi ponad 3,9 mln mkw., a średni poziom wynajęcia projektów w budowie sięgnął, podobnie jak kwartał wcześniej, prawie 51 proc.

W trzecim kwartale 2022 r. w budowie znajdowało się ponad 3,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej, czyli ok 330 tys. mkw. mniej niż w II kw. W okresie lipiec-wrzesień 2022 r. najwięcej nowej powierzchni magazynowej w budowie znajdowało się w strefach: Górny Śląsk (652 tys. mkw.), Zachód (619 tys. mkw.) i Polska Centralna (550 tys. mkw.). Z kolei najwięcej nowej powierzchni magazynowej w III kw. dostarczono w strefach: Warszawa II (178,2 tys. mkw.), Zachód (155 tys. mkw.) i Górny Śląsk (150,3 tys. mkw.)

– Polska, która jest piątym rynkiem magazynowym w UE ma szansę na przejęcie sporej części inwestycji i produkcji oraz procesów logistycznych przenoszonych z Azji. W Polsce powstaje 30 proc. nowych magazynów w Europie, a pod względem popytu na powierzchnie plasujemy się na trzeciej pozycji, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. W ostatnich miesiącach rynek inwestycyjnie nieco zwolnił, ale perspektywy dla sektora w naszym kraju są wciąż bardzo obiecujące. Zawirowania w światowej gospodarce i niepokój związany z konfliktem w Ukrainie nie ograniczyły dużego zainteresowania wynajmem powierzchni magazynowych w Polsce. Popyt brutto w tym sektorze pozostaje rekordowo wysoki, spadła natomiast liczba nowych realizowanych projektów. Już latem widoczny był spadek ich ilości, zwłaszcza tych realizowanych w Polsce spekulacyjnie. Najwięksi gracze nadal poszukują gruntów pod inwestycje, mimo utrzymujących się wysokich cen ziemi. Budowa „banków ziemi” świadczy o chęci powrotu deweloperów na ścieżkę intensywnej aktywności inwestycyjnej – mówi Tomasz Arent Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland

Wskaźnik pustostanów

REKLAMA

Utrzymujące się zainteresowanie powierzchniami przemysłowo-logistycznymi, mimo ogromnej ilości projektów w budowie, wpływa na niski poziom pustostanów. Na koniec III kw. 2022 r. wyniósł on 4,1 proc., co oznacza jego spadek o 0,9 p.p. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku

Niski poziom pustostanów i wzrost kosztów realizacji nowych projektów deweloperskich spowodowały wyraźny wzrost czynszów za powierzchnie magazynowe w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku. We wszystkich strefach (poza Opolem) średnie bazowe stawki czynszu w III kw. przekroczyły pułap 4 EUR/mkw./miesiąc, a najwyższe wzrosty odnotowała strefa Wschód. Czynsze nieprzerwanie rosną w i tak drogiej już strefie Kraków – tu średnio trzeba zapłacić 5 EUR/mkw./miesiąc.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Budownictwo ekologiczne

– Budownictwo ekologiczne w sektorze przemysłowym nie jest już niszowym trendem, ale jednym z najważniejszych kierunków rozwoju. Na koniec III kw. 2022 r. na rynku magazynowym w Polsce znajdowało się ponad 27 mln m kw. powierzchni, z czego około połowa z nich przeszła certyfikację środowiskową. Jeszcze kilka lat temu niewielu deweloperów magazynowych certyfikowało swoje budynki. Dziś ten trend jest coraz powszechniejszy, a wręcz stał się wartością pożądaną na rynku. Świadczy o tym fakt, że ponad 70 proc. certyfikacji budynków magazynowych zostało wykonane w ciągu ostatnich 3 lat. Certyfikowane budynki pozwalają określić ich efektywność energetyczną, wkład w zmniejszenie śladu węglowego, zachowanie bioróżnorodności czy sprawy społeczne dotyczące warunków i komfortu pracy w tych obiektach. Te kwestie leżą w zainteresowaniu wszystkich klientów, realizujących swoje strategie ESG i są umieszczane w ich raportach pozafinansowych. Certyfikowane obiekty uwzględniają szereg udogodnień dla użytkowników, jak zapewnienie dostępu dla osób z niepełnosprawnościami, czy odpowiedniej ilości światła dziennego i komfortu termicznego. Wokół powstają strefy relaksu z ekologicznymi meblami, siłowniami plenerowymi i boiskami. Ekologicznych magazynów chcą nie tylko deweloperzy, ale i inwestorzy, najemcy oraz ich klienci. Na krajowym rynku w kwestii ekologicznych magazynów prym wiedzie Panattoni z 6 mln m kw. certyfikowanej powierzchni – komentuje Piotr Załęski Zastępca Dyrektora, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA