Rekordowy kwartał na rynku magazynowym w Polscefot. Kajtman

Rekordowy kwartał na rynku magazynowym w Polsce

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Od lipca do września do użytku oddano aż 875 000 mkw. powierzchni, a wynajęto ok. 630 000 mkw. W budowie jest 1,16 mln mkw. magazynów.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2017 r. – Polski rynek magazynowy cieszy się wielką popularnością wśród najemców. Od początku roku do końca III kw. popyt netto obejmujący nowe umowy wraz z ekspansjami wyniósł 1,79 miliona mkw. Pozwala nam to na optymistyczne prognozy, bo od nowego rekordu rynek dzieli mniej niż 400 000 mkw. wynajętej powierzchni. Po III kwartale popyt brutto wynosił w sumie 2,35 miliona mkw., co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku – komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.
Popyt brutto w III kw. sięgnął ok. 630 000 mkw., z czego nowe umowy wraz z ekspansjami stanowiły 478 000 mkw. W okresie od lipca do września najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w centralnej Polsce, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała centralna Polska, okolice Warszawy i śląsk.
Po dwóch kwartałach wyjątkowej aktywności sieci handlowych, napędzanej głównie przez e-commerce, w III kwartale logistycy odzyskali prowadzenie z nowymi umowami i ekspansjami na ponad 222 000 mkw. Na te branże przypadło łącznie ponad 60% popytu netto w pierwszych trzech kwartałach roku. Obok nich na podium niezmiennie znajduje się branża lekkiej produkcji – dodaje Tomasz Mika. 
Ciekawym zjawiskiem na polskim rynku są umowy najmu w mniej typowych dla danej branży lokalizacjach. Dobrym przykładem są kontrakty zawarte prze firmy motoryzacyjne w Szczecinie i Warszawie, które nie stanowią typowych klastrów dla tego sektora.
PodażW III kwartale do użytku oddano aż 875 000 mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowych. To najlepszy kwartał w historii polskiego rynku pod względem nowej podaży. Dla porównania, niewiele więcej powierzchni niż w samym tylko III kw., bo 889 000 mkw., oddano do użytku w latach 2011-2012. W rezultacie zasoby magazynowe Polski sięgnęły 12,8 mln mkw., umacniając ósme miejsce naszego kraju wśród europejskich rynków – komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego JLL.
REKLAMA
Najwięcej nowej powierzchni dostarczono w Szczecinie, okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Poznaniu. Na tak wysoki rezultat Szczecina wpływ miało ukończenie dwóch projektów BTS dla sektora e-commerce – Amazon (161 000 mkw.) oraz Zalando (130 000 mkw.).
Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na znaczącym poziomie 1,16 miliona mkw., głównie za sprawą rozpoczęcia realizacji nowych obiektów o łącznej powierzchni 370 000 mkw. Warto zauważyć, że większość budowanej powierzchni jest już wynajęta – tylko 23% powstaje spekulacyjnie – dodaje Jan Jakub Zombirt.
Najwięcej buduje Panattoni, na którego projekty przypada 51% powstającej obecnie powierzchni. centralna Polska, Górny Śląsk i okolice Warszawy to rynki, gdzie aktywność budowlana przekracza 150 000 mkw.
Pustostany i czynszeW porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrostowi uległ poziom pustostanów, który osiągnął 6,1%. W przypadku większości rynków, różnice nie przekroczyły 1 p.p., jednak wskaźnik na Górnym Śląsku i Podkarpaciu wzrósł o 2 p.p. Największy spadek odnotowany został natomiast w Szczecinie (z 9,1% do 0,7%), jako rezultat oddania do użytku dwóch magazynów BTS dla gigantów e-commerce – Amazon i Zalando.
W III kwartale 2017 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w poziomach czynszów, jednak warto zwrócić uwagę na rosnącą presję na ich wzrost. Analogicznie do pierwszej połowy roku, najwyższe stawki oferowane były w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro za mkw. miesięcznie i 3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box rejestrowane są w centralnej Polsce (2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie, w Poznaniu (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie) i na Górnym Śląsku (2,8-3,6 euro za mkw. miesięcznie).
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA