Wrocław zbliża się wielkimi krokami do miliona metrów kwadratowych

Wrocław zbliża się wielkimi krokami do miliona metrów kwadratowych

REKLAMA

Obsługa firm logistycznych o zasięgu międzynarodowym – właśnie w tym kierunku buduje swoją specjalizację piąty pod względem wielkości rynek magazynowy w Polsce; zasoby Wrocławia w tym roku przekroczą milion mkw. powierzchni magazynowych.

Analizy międzynarodowej firmy doradczej JLL dowodzą, że całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowych na magazynowym rynku Wrocławskim osiągnęły na koniec roku wielkość 780 000 mkw. Wrocław, wraz ze swoimi okolicami, są piątym co do wielkości rynkiem magazynowym w naszym kraju, zaraz po Warszawie i Okolicach, Górnym Śląsku, Poznaniu i Centralnej Polsce.


Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w regionie Wrocławia jest generowane kilkoma kluczowymi atutami. Są nimi strategiczna lokalizacja w samym sercu Europy Środkowej oraz w pobliżu Niemiec, dynamicznie rozwijający się rynek wewnętrzny oraz dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Wrocław i okolice to również znaczący ośrodek przemysłowy – swoje siedziby i magazyny ulokowały tu firmy z branży motoryzacyjnej, lotniczej, produkcyjnej oraz FMCG, które funkcjonują na terenie trzech specjalnych stref ekonomicznych.


Michał Śniadała, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych, JLL, komentuje: „Położenie Wrocławia w niedalekiej odległości od granicy z Niemcami i Czechami w naturalny sposób powoduje, że Wrocław jest coraz chętniej wybieraną lokalizacją magazynową przez firmy logistyczne prowadzące międzynarodowe operacje. Tej specjalizacji sprzyja  systematyczny rozwój infrastruktury drogowej. Już dziś stolica Dolnego Śląska posiada autostradowe połączenie z Niemcami oraz z Górnym Śląskiem. W 2014 roku zakończyć ma się także budowa drogi ekspresowej S8, która połączy Wrocław z Łodzią i dalej z Warszawą. W planach na najbliższe lata jest także budowa drogi S5 do Poznania. Obie te inwestycje już dziś wpływają na rosnące zainteresowanie północnymi rejonami miasta jako przyszłymi lokalizacjami powierzchni magazynowych i produkcyjnych. W dalszej perspektywie planowana jest też budowpoa drogi S3 między Legnicą, a granicą z Czechami, która dodatkowo polepszy międzynarodową dostępność regionu”.


Milion metrów kwadratowych magazynów we Wrocławiu w 2014 roku

Według danych opublikowanych przez portal magazyny.pl, w roku 2013 oddano do użytku 117 000 mkw., z czego 36 000 mkw. zostało zrealizowane w ramach Prologis Park Wrocław V oraz projekt BTS o powierzchni 32 000 mkw. wybudowany w Legnicy przez dewelopera Panattoni dla firmy Lear.

Z danych JLL wynika również, że po zakończeniu trwających obecnie prac budowlanych i oddaniu nowych obiektów (259 000 mkw.), całkowite zasoby magazynowe we Wrocławiu przekroczą 1 milion mkw., co oznacza, że podaż magazynów na przestrzeni ostatnich pięciu lat została podwojona.


Inwestycja Amazon przyczyną rekordowego popytu

Firma Amazon wybrała Wrocław jako lokalizację swoich dwóch wielkich centrów dystrybucyjnych, których łączna powierzchnia wyniesie 224 000 mkw. Jest to potwierdzenie zarówno atrakcyjności tego regionu oraz jego potencjału dla nearshoringu logistyki z krajów Europy Zachodniej. Skutkiem tego będzie skokowy wzrost podaży na rynku magazynowym Wrocławia i okolic. Rekordowy popyt w 2013 roku wyniósł na tym rynku łącznie 415 000 mkw.

REKLAMA


Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko nowe umowy i rozszerzenia powierzchni to zauważymy, że zapotrzebowanie na magazyny osiągnęło poziom 342 000 mkw. Pamiętajmy jednak o znacznym udziale firmy Amazon w popycie. Z tego powodu, mimo dobrych prognoz co do koniunktury gospodarczej, w następnych latach będzie zdecydowanie trudniej osiągnąć rezultat, który byłby podobny do ubiegłorocznego.


Niski poziom pustostanów

Wskaźnik pustostanów we Wrocławiu utrzymywał się na dosyć niskim poziomie w 2013 roku. Wahał się on między 5-6% i dopiero pod koniec roku wzrósł do 11,7% wskutek upadłości firmy Fagor i następującego po niej zwolnienia najmowanej powierzchni.


Czynsze

Na wrocławskim magazynowym rynku stawki najmu kształtowały się w przedziale od 3,6 do 5,1 euro za mkw. miesięcznie (stan pod koniec 2013 roku).


Rynek magazynowy we Wrocławiu w liczbach


Wrocław



Powierzchnia istniejąca (mkw.):



780 000



Całkowity popyt w 2013 r.(mkw.)



415 000



Popyt netto w 2013 r.(mkw.)



342 000



Wskaźnik pustostanów



11,7%



Czynsz bazowy (€/ mkw./ miesiąc)



3,0 – 3,8



Czynsz efektywny (€/ mkw./ miesiąc)



2,6 – 3,1



Główne nowe transakcje najmu



Amazon – 123 000 mkw. (Goodman)


Amazon – 101 000 mkw. (Pannattoni)


 



















Źródło: JLL, magazyny.pl, IV kw. 2013 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA