Jednoznacznie wsparcie rządu USA dla budowy małych, modułowych reaktorów atomowych w PolsceMateriały prasowe

Jednoznacznie wsparcie rządu USA dla budowy małych, modułowych reaktorów atomowych w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Modułowe reaktory SMR są już dość powszechnie uważane za technologię, która może zastąpić konwencjonalną energetykę jądrową. Inwestuje w nią już wiele państw świata. Duże zainteresowanie widać też w Polsce. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, według oficjalnych zapowiedzi w kraju może powstać ok. 100 SMR-ów. Pierwszy z nich zacznie działać prawdopodobnie na początku przyszłej dekady.

– „Budowa floty reaktorów BWRX-300 w Polsce i Europie Środkowej jest możliwa i posiada bardzo mocne wsparcie administracji amerykańskiej” – deklaruje Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Spółka ta, we współpracy z firmą GE-Hitachi, realizuje obecnie najbardziej zaawansowany projekt w obszarze małych reaktorów modułowych SMR w Polsce.

Podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA, na czele z ambasadorem Markiem Brzezinskim, zapewnili o poparciu instytucji USA dla jak najszybszego utworzenia w Polsce infrastruktury SMR w technologii BWRX-300.

REKLAMA

SMR-y (Small Modular Reactors) są już dość powszechnie uważane za technologię przyszłości, która może zastąpić konwencjonalną energetykę. W technologię tę inwestuje kilkanaście państw z całego świata – poza USA i Kanadą także m.in. Wielka Brytania, Francja, Szwecja, Dania, Czechy, Estonia, Belgia, Litwa, Bułgaria, Rumunia i Rosja. Według danych, które podaje Polski Instytut Ekonomiczny, obecnie na świecie rozwijanych jest ponad 70 projektów różnych reaktorów SMR (większość z nich jest ciągle na etapie projektowania – koncepcyjnego lub zaawansowanego).

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Główną zaletą małych, modułowych reaktorów (zgodnie z definicją Światowego Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej – o mocy elektrycznej 300 MW lub mniejszej, ale ta granica jest płynna i sięga nawet 630 MW) jest to, że stanowią bezpieczne i stabilne źródło czystej energii, a zarówno koszt, jak i czas budowy są w ich przypadku znacznie niższe w porównaniu z tradycyjną elektrownią jądrową. Jednocześnie SMR-y mogą być wybudowane w większej liczbie potencjalnych lokalizacji niż wielkoskalowa energetyka jądrowa, a ich elastyczność daje duże możliwości dopasowania projektu do potrzeb inwestora.

Źródło: PAP MediaRoom / Newseria

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA