Jest umowa na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku GDDKiA

Jest umowa na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S8 na Dolnym Śląsku

FILM
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda, o długości 14 km. To czwarty odcinek dolnośląskiej S8, który wkracza w fazę realizacji.

Jego wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud, a wartość umowy wynosi ponad 378 mln zł. Odcinek ten, podobnie jak pozostałe, będzie realizowany w systemie Projektuj i buduj. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności zrealizuje prace projektowe, uzyska decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie rozpocznie prace w terenie. Ich zakończenie planowane jest w II kwartale 2028 r.

Dwa węzły i 35 obiektów inżynierskich

W ramach umowy powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa wyposażona w dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 w minimalnym stopniu będzie wykorzystywać przebieg obecnej DK8, w przeważającej części na przecięciach z nią. W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8. Ponadto wybudowanych zostanie dziewięć mostów (w tym siedem pełniących również funkcję przejść dla zwierząt), osiem wiaduktów nad drogą ekspresową, dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej pełniące również funkcję przejścia dla zwierząt oraz 16 przepustów, z czego 14 będzie pełniło również funkcję przejść dla zwierząt.

Czwarty z sześciu odcinków S8

Realizację dwujezdniowej, dwupasowej drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem a Bardem, o długości blisko 64 km, podzieliliśmy na sześć krótszych odcinków. W grudniu 2023 r. podpisaliśmy umowy na realizację pierwszych trzech odcinków od Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 33 km. W trakcie procedury przetargowej są jeszcze dwa odcinki od Łagiewnik do Ząbkowic Śląskich, o łącznej długości ok. 17 km.

REKLAMA

Trasa będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 i drogi ekspresowej S8. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu, wykorzystując w tym celu pozostawioną rezerwę w pasie dzielącym.

GDDKiA

S8 dalej na południe

W trakcie przygotowania Programu Inwestycji jest trasa z Barda do Kłodzka. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, w którym zostaną przeanalizowane możliwe przebiegi trasy na tym odcinku, z wykorzystaniem analizowanych we wcześniejszych etapach wariantów. Wykonane analizy wskażą wariant preferowany do dalszej realizacji.

GDDKiA

W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.

Źródło: GDDKiA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA