Biurowiec .KTW II dopiero powstaje, ale już wiadomo, że został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania. Potwierdza to certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Uzyskany wynik 79,7% to rekord na katowickim rynku biurowym, który stawia .KTW II wśród najlepszych projektów realizowanych w kraju.
System certyfikacji BREEAM to standard branży nieruchomości w ocenie oddziaływania budynków na środowisko. Zgodnie z najnowszym manualem BREEAM International New Construction 2016: Office (Shell and Core) ocena projektu jest dokonywana na podstawie 10 kryteriów: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje. Audyt .KTW II w ramach etapu Design Stage zakończył się pomyślnie, a biurowiec osiągnął najwyższy w Katowicach wynik 79,7%.
– .KTW II powtarza sukces .KTW I, który za etap projektowy także otrzymał ocenę Excellent. Uzyskane wyniki napawają nas dumą i dowodzą, że nasza flagowa inwestycja biurowa spełnia najwyższe standardy i oferuje wybitną jakość. Sam proces certyfikacji przebiegł sprawnie, dzięki zaangażowaniu zespołów Gleeds Polska i TDJ Estate. Ta udana współpraca daje podwójną satysfakcję, ponieważ wiemy, że nad .KTW II czuwają najlepsi specjaliści – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający TDJ Estate.
.KTW II osiągnął maksymalne wyniki w kategoriach: transport i zarządzanie zużyciem wody. Doceniona została dogodna lokalizacja biurowca, w ścisłym centrum miasta, która zapewnia dostępność środków komunikacji publicznej oraz rozbudowaną infrastrukturę drogową i rowerową. Audytorzy zwrócili też uwagę na rozwiązania zorientowane na oszczędność wody i energii elektrycznej. Wśród ekologicznych technologii zaprojektowanych w budynku znajdują się bowiem m.in. szybkie windy o niskim poborze mocy, specjalna armatura sanitarna oraz klimatyzacja z efektywnym odzyskiem ciepła i funkcją tzw. free cooling, która umożliwia wykorzystanie darmowych pokładów chłodu z powietrza do schłodzenia wnętrz obiektu. Oszczędności powstaną również dzięki inteligentnemu systemowi sterowania, który zautomatyzuje pracę klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia oraz kontroli dostępu.
Przepustką do uzyskania tak wysokiego wyniku stały się też rozwiązania sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników biurowca. Bioróżnorodna zieleń, tereny sportowo-rekreacyjne w okolicy, materiały ograniczające poziom hałasu – to tyko niektóre z rozwiązań zwiększających komfort najemców. Tym samym projekt .KTW II zgłasza gotowość do uzyskania certyfikacji WELL według założeń IWBI (The International WELL Building Institute).
REKLAMA
– W miejscu pracy często spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego w projektowaniu .KTW wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom dobrobytu i zaspokojenia potrzeb przyszłych użytkowników kompleksu. Od zawsze dążyliśmy do zapewnienia im komfortu środowiska pracy i bezpieczeństwa. Nie tylko poprzez atrakcyjny design i wyjątkowe otoczenie, ale też dzięki szeregowi rozwiązań funkcjonalnych i wprowadzaniu usług uzupełniających oraz budowaniu społeczności. Dziś otrzymujemy od najemców .KTW I pozytywne sygnały, które potwierdzają, że nasze podejście się sprawdza. Liczymy na podobne efekty w przypadku .KTW II. Certyfikat BREEAM Interim to znaczący krok w tym kierunku – mówi Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji w TDJ Estate.
Tymczasem proces budowy .KTW II przebiega równie pomyślnie. Konstrukcja sięga już wysokości ok. 25 metrów nad poziomem gruntu (trwa zbrojenie stropu poziomu +6). Na sprawne tempo prac istotny wpływ ma tzw. system samowznoszący, zamontowany w czterech sekcjach trzonu budynku. Jest używany do wykonania konstrukcji żelbetowej obiektu. Wcześniej tę technologię stosowano m.in. przy budowie tzw. "szkieletora" w Krakowie i Sky Tower we Wrocławiu. Za sprawą .KTW II po raz pierwszy wykorzystuje się ją w Katowicach.
Oprócz intensywnych robót budowlanych realizowane są zaawansowane prace projektowe. Dotyczą one kotwienia żurawi oraz wykonania tzw. przewieszenia konstrukcji i związanych z tym dozbrojeń w miejscach oddziaływania największych sił fizycznych. Opracowywany jest także harmonogram prac na najwyższych piętrach biurowca. Ze względu na wysoki stopień skomplikowania robót oraz konieczność koordynowania działań wielu ekip specjalistów, inżynierowie szczegółowo planują przebieg realizacji tej fazy projektu. Ponadto produkowane są, a następnie oceniane przez inwestora i architektów Medusa Group, próbki materiałów do wykorzystania w budynku, m.in. siatki cięto-ciągnionej, płyt betonowych i szklanych paneli elewacji.
.KTW II w 2022 r. dostarczy na rynek blisko 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w otoczeniu katowickiej Strefy Kultury. Będzie najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tworzącym wspólnie z .KTW I kompleks o łącznej powierzchni ponad 62 tys. mkw.
Źródło: materiały prasowe