[Katowice] Katowice Airport: dwa razy więcej miejsca dla samolotów już od lipca

graviteo

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice należący do liderów w obsłudze ruchu czarterowego wśród portów regionalnych już podczas tegorocznego szczytu przewozowego udostępni nową infrastrukturę lotniskową.

W lipcu w pyrzowickim porcie zostanie oddanych do użytku piętnaście nowych stanowisk postojowych dla trzynastu średnio dystansowych statków powietrznych oraz trzy rozbudowane drogi kołowania (E1, E2 i D) przystosowane do obsługi szerokokadłubowych samolotów wielkości Jumbo Jet'a. Wartość inwestycji to 81 mln zł brutto.


- Lipiec jest miesiącem, w którym realizujemy największą liczbę operacji lotniczych, w tym odprawiamy najwięcej pasażerów w skali całego roku i to zarówno w ruchu regularnym, jak i czarterowym. W tym roku będziemy przygotowani na przyjęcie dużej ilości samolotów jeszcze lepiej niż dotychczas. Dzięki rozbudowie płyty postojowej, na lotnisku w Pyrzowicach pomieści się prawie sto procent więcej statków powietrznych niż dotychczas, co znacząco poprawi możliwości operacyjne portu - mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.


Po ukończeniu prac budowlanych przy modernizacji dróg kołowania i rozbudowie płaszczyzny postoju samolotów, które obecnie są zaawansowane w około 95 procentach, do użytku zostanie oddanych blisko 150 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych. Na liczącej 110 tys. m kw. nowej płycie postojowej stacjonować będzie mogło jednocześnie trzynaście samolotów - dziesięć kodu C (wielkości Airbusa 320 czy Boeinga 737) i trzy kodu D (o gabarytach np. Boeinga 757) lub zamiennie siedem samolotów kodu C i pięć kodu D.


Rozbudowa płaszczyzny postoju samolotów w kierunku wschodnim wraz z modernizacją dróg kołowania to pierwsze i zarazem jedno z dwóch - obok budowy nowej drogi startowej - zadań realizowanych w ramach największej inwestycji w historii Katowice Airport pn. "Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". Projekt ten realizowany jest przy wsparciu środków unijnych z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wyniesie prawie połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji.