Lotnisko w Pyrzowicach większe o ponad dziewięć hektarów

Lotnisko w Pyrzowicach większe o ponad dziewięć hektarów

Katowice
REKLAMA

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. zakupiło od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach ponad dziewięć hektarów gruntów, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie portu, w jego wschodniej części.

Teren ten, wraz z dotychczas dzierżawionym przez GTL S.A. obszarem o powierzchni około 18 hektarów, zostanie przeznaczony pod budowę nowej bazy cargo oraz parku przemysłowego.

Zakup gruntów to konsekwencja starań Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. i władz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o utworzenie w sąsiedztwie pyrzowickiego portu podstrefy ekonomicznej z odrębną infrastrukturą.


- Sukcesywne zwiększanie powierzchni portu lotniczego jest niezbędne do utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej wokół lotniska, wykonania części Planu Generalnego Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach, którego zakończenie szacowane jest na 2032 r. Realizując ten plan pozyskujemy dodatkowe tereny, ale także rozbudowujemy i modernizujemy infrastrukturę znajdującą się na terenie portu. Notabene obecnie trwają prace przy budowie płyty postojowej samolotów, która docelowo będzie obejmowała powierzchnię 110 tys. m kw. - mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL S.A.

REKLAMA


W miejscu, w którym do 2013 roku powstanie płaszczyzna postoju samolotów z 15 stanowiskami dla statków powietrznych, trwają prace związane z montażem infrastruktury technicznej, a także budową zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 8 700 000 litrów. W najbliższym czasie rozpocznie się także budowa warstw konstrukcyjnych nowych nawierzchni lotniskowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA