Przebudowa rynku w Katowicach. Sobotnie zmiany dotkną nawet 100 tys. osób

Przebudowa rynku w Katowicach. Sobotnie zmiany dotkną nawet 100 tys. osób

Katowice
REKLAMA

Nawet 100 tys. osób będzie musiało od soboty zmodyfikować swoje plany podróży. Według szacunków właśnie tyle osób pokonuje codziennie tramwajem odcinek Rynek-Zawodzie. 

Od 21 kwietnia na odcinku Rynek - Zawodzie w obie strony kursować będzie tylko nowa linia tymczasowa nr 40. Dotychczas kursujące na tej trasie tramwaje nr 6, 7, 14, 15 i 20 zmienią swoją trasę. Przystanek spod Teatru im. St. Wyspiańskiego zostanie przesunięty o około 80 metrów w kierunku Zawodzia, na wysokość Biblioteki Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo w dniach 21-22 kwietnia w relacji plac Wolności - Zawodzie funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-40.

- Największej liczby zdezorientowanych pasażerów spodziewamy się na Rynku i pętli na Zawodziu - mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy strefy Rondo-Rynek - Na Rynku wielu podróżnych zdziwi się, że ich tramwaj zamiast pod Teatr skręci w kierunku Ronda bądź Placu Wolności. Natomiast pasażerowie linii nr 14 i 15 będą musieli  na pętli na Zawodziu przesiąść się do linii nr 40 - dodaje.

W środę rozpocznie się kolportaż materiałów informujących o planowanych zmianach.

- Szacujemy, że zmiany dotkną nawet 100 tys. pasażerów zmierzających do Katowic z bardzo wielu kierunków, co znacząco utrudnia prowadzenie działań informacyjnych - mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy strefy Rondo-Rynek. - Między innymi dlatego KZK GOP pierwszy raz od dawna zdecydował, że na słupkach przystankowych informacje o zmianach znajdą się nie tylko na rozkładach jazdy, ale także na specjalnych plakatach - dodaje Muc. 

Oprócz plakatów, w środę rozpocznie się montaż tablic informacyjnych na najważniejszych przystankach w centrum, dodatkowo w tramwajach zawisną plakaty informacyjne. Od piątku na Rynek wrócą informatorzy, którzy przez kolejne dni będą wyjaśniać konsekwencje zmian.

Pasażerowie zostaną także zachęceni do odwiedzin strony internetowej http://rozklady.kzkgop.pl/, na której mogą dokładnie zaplanować swoją podróż już uwzględniając wprowadzane od 21 kwietnia zmiany.

Planowane zmiany są efektem rozpoczęcia prac związanych z przebudową torowiska tramwajowego na fragmencie ulicy Warszawskiej sąsiadującej z Rynkiem.

Zmiany w organizacji komunikacji tramwajowej obowiązujące od 21 kwietnia 2012 r.

Zmiana 1

Od 21 kwietnia na odcinku Rynek - Zawodzie w obie strony kursować będzie tylko nowa linia tymczasowa nr 40. Dotychczas kursujące na tej trasie tramwaje zmienią swój przebieg.

Dużej zmianie ulegnie przebieg linii nr 6, 7, 14, 15 i 20 (szczegóły poniżej). Zawieszeniu ulegnie linia nr 13, której zadania tymczasowo przejmie linia nr 7.

Korekcie ulegną trasa przejazdu linii nr 11, 13, 16 i 33, które przewoziły pasażerów w relacji Rynek - Zawodzie, wyjeżdżając bądź zmierzając do zajezdni (głównie w godzinach rannych i wieczornych).

Linia nr 40, obsługująca trasę Rynek - Zawodzie w obu kierunkach, kursować będzie co 5 minut. Po torach na tym odcinku będą się poruszać wyłącznie tramwaje dwukierunkowe.

W uzupełnieniu oferty przewozowej na odcinku Zawodzie - Szopienice Pętla uruchomiona zostanie również linia o numerze 37.

Linia nr 6

Dotychczasowy przebieg: Stadion - Rondo - Rynek - Zawodzie

Nowy przebieg: Stadion - Rondo - Rynek - Pl. Wolności

Linia nr 7

Dotychczasowy przebieg: Załęże - Rynek - Zawodzie - Szopienice 

Nowy przebieg: Załęże  - Rynek - Rondo - Wełnowiec - Siemianowice Śl

Linia nr 14

Dotychczasowy przebieg: Zawodzie - Rynek - Rondo - Wełnowiec

Nowy przebieg: Kurs kończy się w Zawodziu

Linia nr 15

Dotychczasowy przebieg: Zawodzie  - Rynek - Pl. Wolności

Nowy przebieg: Kurs kończy się w Zawodziu

Linia nr 20

Dotychczasowy przebieg: Załęże - Rynek  - Zawodzie

Nowy przebieg: Załęże - Rynek - Rondo - Wełnowiec

 

Zmiana 2

Zmianie ulegnie lokalizacja przystanku tramwajowego przy ulicy Warszawskiej, obok Teatru Śląskiego.

Przystanek zostanie przesunięty o około 80 metrów w kierunku Zawodzia, na wysokość Biblioteki Uniwersytetu Medycznego (obok skrzyżowania z ulicą Szkolną).  

 
Zmiana 3

Z uwagi na konieczność zabudowy tymczasowych układów torowych w dniach 21-22 kwietnia (sobota-niedziela) na odcinku Zawodzie Zajezdnia - Rynek - Plac Wolności funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona numerem T-40.

 

REKLAMA

źródło: Imago PR

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA