Katowicka SSE podsumowuje trzy kwartały 2021 rokuźródło: KSSE

Katowicka SSE podsumowuje trzy kwartały 2021 roku

Orzech
Orzech
REKLAMA
Przez III kwartały 2021 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wydała 60 decyzji o wsparciu dla nowych projektów inwestycyjnych.
Dzięki inwestycjom powstanie 2,5 tys. nowych miejsc pracy oraz zostanie poniesionych ponad 2,7 mld PLN nakładów inwestycyjnych. Utrzymuje się pozytywny trend wspierania inwestycji w lokalizacjach położonych poza nominalnymi granicami KSSE, co potwierdza pozytywne skutki wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji
Jednym z przykładów takiej inwestycji, jest firma Flora Waldemar Dębowski, która na terenie Gminy Krzepice zainwestuje ponad 11 mln PLN i zwiększy dotychczasowe zatrudnienie o 10 osób. Firma, posiadająca status MŚP zainwestuje w zakład, w którym wytwarzane będą min. nawozy. Odejście od terytorialnych ograniczeń specjalnych stref ekonomicznych na pewno zwiększyło szansę wspierania projektów, które z powodu tych ograniczeń nie miały szans na skorzystanie z pomocy publicznej. Dodatkowe preferencje zachęciły tych właśnie przedsiębiorców do realizacji nowych projektów, co wypełnia jedno z założeń SOR - zwiększenia inwestycji prywatnych polskich przedsiębiorców.
Wśród firm, dla których wydano decyzje o wsparciu są zarówno przedsiębiorcy z polskim kapitałem małe i średnie, ale również reinwestycje naszych dotychczasowych przedsiębiorców. Te ostatnie są również istotne dla Regionu, ponieważ każda kolejna inwestycja związuje inwestora z regionem, zapewniając w ramach polityki kotwiczenia zwiększony, pozytywny skutek dla gospodarki. Np. w zakresie budowania struktur klastrowych, współpracy ze szkolnictwem wyższym, czy angażowanie się w projekty CRS. Przykładem takich inwestycji są projekty spółek Bitron, Mecalux, ZF, Mubea.
KSSE
Dodatkowo, kolejne inwestycje wzmacniają potencjał Śląska jako dużego ośrodka automotive. Przykładem tego jest inwestycja firmy Newtech Enginnering, która w Gliwicach planuje wybudowanie nowego zakładu. Spółka prowadzi działalność m.in. w sektorze motoryzacyjnym i specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanej aparatury pomiarowej i elementów automatyki przemysłowej do zakładów produkcyjnych. Spółka w ramach realizacji nowej inwestycji zamierza nie tylko zwiększyć zdolności do realizacji zaawansowanych usług projektowych, ale też stworzyć zaplecze do realizacji systemów automatyzacyjnych i ich części. W wyniku nowej inwestycji Spółka uzyska również możliwość zwiększenia zakresu działalności w projektowaniu zautomatyzowanych systemów dla przemysłu. Na terenie Ujazdu zainwestuje Spółka Isringhausen, czołowy producent siedzeń do pojazdów ciężarowych, a w Tychach spółka będzie inwestować MA S.A. - spółka z sektora automotive.
– W roku 2021 wydaliśmy już 60 decyzji, co jest rekordem w historii KSSE. A kilka, może nawet kilkanaście wniosków jeszcze powinno wpłynąć i być rozpatrzonych do końca 2021 r. Na koniec września deklarowane nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 2,7 mld PLN, utworzonych zostanie 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Początek października, to otwarcie inwestycji SK w Dąbrowie Górniczej, inwestycji Webber w Zabrzu. We wrześniu z kolei otworzyliśmy istotną inwestycję firmy Cobex Tokai w Raciborzu. To pokazuje, że za deklaracjami idą konkretne inwestycje, które realnie zmieniają gospodarkę regionu. A także to, iż warunki zapisane w treści decyzji o wsparciu skutkują budową czy rozbudową zakładów produkcyjnych  informuje dr Janusz Michałek Prezes Zarządu KSSE S.A.
Źródło: KSSE

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Polska firma z branży e-commerce zwiększa wynajmowaną powierzchnię w kompleksie Promenady Business Park
FLFH S.A., wiodąca polska firma z branży e-commerce, zdecydowała się na zwiększenie wynajmowanej pow...
Najemcy w Trójmieście już wynajęli więcej powierzchni biurowej niż w całym ubiegłym roku
Według raportu firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 20...
Przestronna sypialnia – kilka sposobów aranżacji
Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu. O ile w domu sypialnia może mieć dowolną...
Avenga zatrudni kolejnych 700 specjalistów IT
Avenga, międzynarodowy dostawca usług i doradców IT, planuje powiększyć swój zespół w Polsce o kolen...
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje
Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. Od l...
Panattoni współpracuje z AliExpress i Cainiao przy budowie pierwszego centrum fulfillmentowego w regionie CEE
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, został wybrany przez Cainiao, logistyc...
Dobre perspektywy dla najemców biur we Wrocławiu
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
7R inwestuje w Bolesławcu. Wybuduje centrum dystrybucyjne 7R Park Bolesławiec [WIZUALIZACJA]
Kolejna duża inwestycja magazynowa na Dolnym Śląsku. Tym razem w zachodniej części tego regionu. W B...
W Warszawie otwarto największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Google otwarło we wtorek, 26 października w Warszawie nowe biuro, które ma być największym...
We Wrocławiu trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy i mostu Wschodniego [FILM + ZDJĘCIA]
We Wrocławiu trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii stolicy Dolnego Śl...