Dolny Śląsk: PCC Rokita i PCC Exol zainwestują 351 milionów złotych w Brzegu Dolnymźródło: Grupa PCC

Dolny Śląsk: PCC Rokita i PCC Exol zainwestują 351 milionów złotych w Brzegu Dolnym

Orzech
Orzech
REKLAMA
Kolejna wielka inwestycja na Dolnym Śląsku. PCC Rokita i PCC Exol zdecydowały o budowie zakładu produkcji alkoksylatów oraz innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym. Wartość szacunkowa nakładów na inwestycję to około 351 mln zł. Zakończenie budowy przewidywane jest na połowę 2026 roku. Równolegle PCC Rokita planuje zainwestować w odnawialne źródła energii w celu obniżenia korporacyjnego śladu węglowego.
Przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku zostanie zrealizowane przez spółkę PCC BD Sp. z o.o., której właścicielami są PCC Rokita i PCC Exol (obie firmy posiadają w niej po 50 proc. udziałów).
PCC Rokita oraz PCC Exol, giełdowe spółki w Grupie PCC, zrealizowały w ostatnich latach szereg inwestycji na terenie chemicznego parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Rozwój idzie w parze z intensywnie realizowanymi inwestycjami, które nie tylko zwiększają zdolności produkcyjne, ale również biorą pod uwagę kwestie środowiskowe.
Instalacja będzie służyła do produkcji wyrobów wytwarzanych z użyciem tlenku etylenu, którego dostawy będą realizowane od 2024 roku. Zakładane średnioroczne nowe potencjalne zdolności produkcyjne przy zakładanym portfolio wyniosą szacunkowo 50-55 tys. ton.
Inwestycja w nową instalację w Brzegu Dolnym ma pozwolić nie tylko na zwiększenie wolumenu możliwych do zaoferowania wyrobów, ale też poszerzyć ofertę produktową PCC Rokita i PCC Exol.
Dzięki budowie nowej instalacji, w zakłAdzie w Brzegu Dolnym ma być produkowana szeroka gama etoksylatów, polialkilenoglikoli, polioli polieterowych i innych produktów etoksylowanych.
– Nowa instalacja będzie pierwszą tego typu w Polsce, elastycznie łączącą produkcję etoksylatów i polioli. Przyjęte rozwiązania technologiczne i jej uniwersalność mają umożliwić szybkie dostosowywania portfolio produktowego do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynkowych – mówi prezes PCC Rokita Wiesław Klimkowski.
REKLAMA
– Inwestycje stanowią kluczowy element strategii naszych spółek. Ich bezpośrednią pochodną są osiągane przez nas rezultaty finansowe. Za trzy kwartały tego roku Grupa PCC Rokita wypracowała rekordowo wysoki skonsolidowany zysk EBITDA w kwocie ponad 437 mln zł, w ślad za nim poszedł też rekordowy zysk netto w wysokości 236 mln zł – mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu Spółki. – Podobnie Grupa PCC Exol zamknęła trzy kwartały br. rekordowym poziomem blisko 60 mln zł zysku EBITDA. W rezultacie skonsolidowany zysk netto Grupy PCC Exol po trzech kwartałach 2021 roku zamknął się historycznie najwyższą kwotą ponad 35 mln zł – uzupełnia.

Spółki Grupy PCC od wielu lat również intensywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej

Jednym z istotniejszych przedsięwzięć w tym obszarze było przejście przez PCC Rokita na produkcję chloru w oparciu o przyjazną dla środowiska technologię membranową, która pozwoliła na uniknięcie emisji CO2 na poziomie ponad 140 tys. ton rocznie.
Aktualnie analizowane są różne potencjalne projekty efektywnościowo-energetyczne. PCC Rokita rozważa między innymi możliwość odejścia od paliwa węglowego poprzez przebudowę posiadanych kotłów rusztowych na gazowe czy też zamianę na kotły gazowe niskoparametrowe. Spółki Grupy PCC nie wykluczają inwestycji we własne źródła energii zmniejszające ślad węglowy. Naturalnym kierunkiem są inwestycje w odnawialne źródła energii.
Rozważana jest budowa kilku farm fotowoltaicznych o sumarycznej mocy ok. 30 MW. Realizacja największych planowana jest na terenach porekultywacyjnych. Celem jest budowa źródeł energii odnawialnej połączonych linią bezpośrednią z instalacjami produkcyjnymi. W przyszłości nie wyklucza się także zakupu terenów dedykowanych rozbudowie farm fotowoltaicznych.
Jednocześnie Spółka prowadzi rozważania dotyczące budowy farmy wiatrowej. W tym celu wytypowała atrakcyjne tereny, obecnie trwa analiza wykonalności i opłacalności projektu. Szacowany potencjał wybranych lokalizacji wynosi ok. 15 MW. Nie wykluczone jest włączenie do tych inwestycji podmiotów zewnętrznych.
Źródło: PCC Rokita

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Rokicia(gość)
Dali by zarobić więcej ludziom to nikt nie miał by roboty głęboko w...i zyski mieli by jeszcze większe  Nie szanują zdrowia ludzkiego, a podwyższki dotyczą tylko obowiązków. Na koniec roku powiedzą że nie mają na podwyższki bo zyski były "za małe", a prezes kupi (weźmie w leasing na PCC) kolejne audi Q8, a szary pracownik ledwo dogorywa za 2.500zł w takich warunkach. Gdzie jest tylko możliwość szukają oszczędności kosztem ludzkiego zdrowia. Np nie chcą dać nowego obuwia, gdy stare jest uszkodzone, tylko dlatego że osiem miesięcy wcześniej brałeś nowe. Jeden zestaw narzędzi dla dwóch osób. W każdym wydziale usunęli co trzecią osobę, a Ty rób robotę za dwóch. Szkoda słów, jak nie polepszą warunków pracy, to po nowym roku zostaną sami prezesi i to oni będą robić na wytwórniach i naprawiać usterki.
Aro(gość)
Tu inwestycja, najwyższy zysk a dziady na GPW dołują
REKLAMA