W przestrzeni medialnej pojawiają się nieprawdziwe informacje o rzekomym łamaniu prawa czy praw pracowniczych podczas prowadzonego procesu zwolnień grupowych w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Spółka chce podkreślić, że wszelkie działania związane ze zwolnieniami grupowymi są zgodne z prawem. Rozwiązywane są umowy z niektórymi przedstawicielami organizacji związkowych, odbywa się to w zgodzie z przepisami i obowiązującym prawem, na tych samych zasadach, jakie dotyczą wszystkich innych pracowników. Nie jest prawdą, że PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zwalnia kobiety w ciąży.
Spółka PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji informuje:
• Spółka w zakresie zwolnień grupowych działa w pełni zgodnie z prawem.
• Wszystkie decyzje są podejmowane z poszanowaniem kodeksu pracy oraz ustawy prawo restrukturyzacyjne. Otwarcie postępowania sanacyjnego wyłącza ochronę pracowników w wieku przedemerytalnym, pracowników podlegających szczególnej ochronie np. działaczy związkowych, a także kobiet w ciąży.
• Artykuł 300 Prawa Restrukturyzacyjnego, artykuł 32 Ustawy o Związkach Zawodowych oraz Prawo Pracy łącznie regulują sytuację, w jakiej znalazła się Spółka PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Na mocy tych przepisów zgodne z prawem jest między innymi rozwiązanie stosunków pracy o charakterze chronionym. Regulacje te umożliwiają Spółce rozwiązanie stosunku pracy m.in. z osobami długoterminowo jej nieświadczącymi.
• Podkreślamy, że pomimo iż prawnie istnieje taka możliwość, PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji nie zwalnia kobiet w ciąży. Spółka nie wręcza wypowiedzeń kobietom w ciąży i wycofuje je, jeśli zostały wręczone przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży.
– Nasza Spółka znajduje się w restrukturyzacji. Jednym z głównych celów naszych działań jest zapewnienie 10000 pracowników miejsc pracy w zdrowej i konkurencyjnej rynkowo firmie. Oznacza to jednak niestety zwolnienie około 4000 osób. Ta trudna decyzja jest konieczna, by przetrwać. Działamy w pełni zgodnie z prawem. Nie jest prawdą, że w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji zwalniane są kobiety w ciąży. Zwolnienia natomiast otrzymują niektórzy przedstawiciele organizacji związkowych – na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Utrzymujemy stanowiska, na które jest zapotrzebowanie na pracę i w szczególności rozwiązujemy stosunki pracy z osobami, które długoterminowo pracy nie świadczą – podkreśla dr Marcin Wojewódkap.o. Prezes Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
Kryteria doboru pracowników do zwolnień obejmują w szczególności zapotrzebowanie na pracę.
• Spółka wypracowała kilka kryteriów doboru pracowników do zwolnień – jednym z kluczowych z nich jest zapotrzebowanie na pracę, o czym nie może być mowy w przypadku osób, które pracy na świadczą. Z tego względu zwolnienia otrzymują wybrane osoby podlegające szczególnej ochronie i nie świadczące pracy – pozwala to Spółce zachować potrzebne miejsca pracy, zapewniając jej ciągłość działalności i szanse na rozwój.
• Proces zwolnień grupowych został poprzedzony analizą wszystkich stanowisk, uwzględnione zostały przesłanki ekonomiczne, m.in. efektywność pracy, znaczenie dla kluczowych operacji oraz potencjał do adaptacji w nowych strukturach organizacyjnych.
• Metodologia dostosowania zasobów, w tym zasobów ludzkich, do aktualnego poziomu realizowanej pracy przewozowej i otoczenia biznesowego, została oparta o analizę wielkości pracy przewozowej w kilkuletnim okresie. Ocenie poddano lata 2016 – 2024 pod względem przewiezionej masy i stanu zatrudnienia w każdym z zakładów. Na tej podstawie ustalono najwyższą efektywność pracy w stosunku przewiezionej masy do poziomu zatrudnienia. Tak ustalona wydajność w każdym z zakładów pozwoliła na określenie racjonalnych potrzeb zatrudnieniowych w perspektywie przewidywanej przewożonej masy.
• W przypadku rozwiązywania umów o pracę z przedstawicielami organizacji związkowych zastosowano te same kryteria – w szczególności biorąc po uwagę długotrwałe nieświadczenie pracy.
Działania osłonowe
• Zarząd PKP CARGO podpisał 14 listów intencyjnych dotyczących zatrudnienia pracowników Spółki. Dzięki listom intencyjnym, dla pracowników PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji dostępnych jest już ponad 2000 miejsc pracy.
• Dotyczyć to będzie pracowników w grupach zawodowych zatrudnionych w zespołach drużyn trakcyjnych, drużyn manewrowych, rewizji technicznej oraz w obszarze utrzymania i napraw, konserwacji i remontów taboru kolejowego.PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji uruchomiło kompleksowy program wsparcia pracowników odchodzących z firmy. Spółka przygotowała m.in. kursy i szkolenia, wsparcie w przygotowaniu się do procesu rekrutacji, targi pracy, poradniki, a także telefony i skrzynkę e-mail, pod którymi wsparcia merytorycznego udzielają pracownicy działu Biura Zarządzania Zasobami Ludzkim.
• Rozpoczęły się już targi pracy, w których będą uczestniczyli doradcy z Urzędów Pracy oraz przedstawiciele firm, z którymi PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji podpisało listy intencyjne dot. zatrudniania pracowników.
Źródło: PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji