Austriacka Grupa Mayr-Melnhof poinformowała o ograniczeniu zakresu strategicznych inwestycji w fabryce MM Kwidzyn w województwie pomorskim. Zarząd spółki zakończył proces konsultacji dotyczących zwolnień grupowych prowadzonych ze związkami zawodowymi. Redukcja zatrudnienia jest następstwem decyzji o zamknięciu jednej z linii produkcyjnych.
Jak poinformowano w komunikacie, w związku z brakiem konkurencyjności cen drewna w Lasach Państwowych posiadających monopol w Polsce oraz niskim zapotrzebowaniem na papier i tekturę, Grupa Mayr-Melnhof zdecydowała znacząco ograniczyć zakres planowanego wieloletniego projektu inwestycyjnego w należącej do grupy spółce MM Kwidzyn.
Projekt inwestycyjny o wartości 660 mln euro, który zapowiedziano w kwietniu 2023 r., obejmować miał transformację energetyczną fabryki w Kwidzynie, dalszą integracją produkcji celulozy oraz rozwój asortymentu produktów.
W sierpniu 2023 r. informowano, że ze względu na sytuację rynkową start projektu przesunięto na początek 2024 roku. Jak wynika z komunikatu, MM Kwidzyn skoncentruje się wyłącznie na inwestycjach mających na celu dalsze zwiększanie udziału odnawialnej energii w swojej działalności, będącego już na wysokim poziomie 69%.
W wyniku tej decyzji firma zaprzestanie produkcji opakowań z papieru kraftowego IPACK™ ESSENTIAL, IPACK™ BROWN, IPACK™ ULTRA. Produkcja realizowana za pomocą maszyny papierniczej PM3 została zakończona na początku stycznia 2024 r.
W związku z likwidacją linii produkcyjnej pracę straci ok. 110 osób.
– Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna informacja. Zobowiązujemy się do przeanalizowania wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą zminimalizować wpływ potencjalnych zmian na naszych pracowników. Naszym nadrzędnym celem jest znalezienie najbardziej odpowiednich rozwiązań, aby przeorganizować działalność fabryki i zabezpieczyć jej długoterminową konkurencyjność oraz stabilność dla naszych pracowników, partnerów biznesowych oraz lokalnej społeczności – przekazał Thomas Knapp, Prezes Zarządu MM Kwidzyn.
Fabryka w Kwidzynie będzie w dalszym ciągu produkować masę celulozową i tekturę na bazie włókien pierwotnych (FBB). Jeśli chodzi o produkcję papieru, maszyny papiernicze PM1 i PM2 będą w dalszym ciągu produkować niepowlekany cienki papier i IPACK™ Strong Pro (papier pakowy).
Zarząd spółki zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby znaleźć optymalne rozwiązania i maksymalnie ograniczyć wpływ zmiany na pracowników.
O fabryce w Kwidzynie:
Fabryka MM Kwidzyn jest wiodącym producentem tektury, papieru i celulozy w Polsce. Od połowy 2021 roku jest własnością austriackiej Grupy Mayr-Melnhof (wcześniej należał do International Paper) i jest jedną z sześciu europejskich fabryk MM Board & Paper.
Produkuje tekturę na bazie włókien pierwotnych, niepowlekany cienki papier, papier pakowy typu kraft i masę celulozową. Spółka znaczną część sprzedaży prowadzi na rynku krajowym, a swoje produkty eksportuje głównie do krajów UE.
O firmie:
Grupa Mayr-Melnhof to jedna z największych na świecie firm działających w branży produkcji tektury i papieru oraz opakowań. Do tej austriackiej grupy należy 71 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na 3 kontynentach (w tym 6 fabryk tektury i papieru, 1 zakład produkcji celulozy drzewnej (CTMP) oraz 64 fabryki opakowań), w których zatrudnia ponad 15 tys. pracowników. Jej produkty dostępne są w ponad 140 krajach.
W 2022 r. Grupa MM zanotowała rekordowe przychody na poziomie 4,682 mld euro. Po trzech kwartałach 2023 r. firma zanotowała przychody rzędu 3,196 mld euro, co oznacza 7,4% spadek w stosunku do roku poprzedniego oraz blisko 65% niższy wynik operacyjny.