1 669 505 200 zł nakładów inwestycyjnych, 376 nowych miejsc pracy, 47 decyzji o wsparciu to bilans tegorocznych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny (Małopolska i powiat jędrzejowski).
– Przedsiębiorcy z naszego regionu przed kryzysem bronią się inwestycjami. I choć na początku 2022 roku obawialiśmy się, że nie uda nam się spełnić oczekiwanych wskaźników, dzisiejsze wyniki pokazują, że jest lepiej niż w latach poprzednich. Oczywiście, ubiegły rok był wyjątkowy, wówczas jednak widać było reakcję na okres pandemii. Tegoroczny (2022 - dop red.) wynik znacznie bardziej pokazuje realne możliwości inwestycyjne – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.
– Zdecydowana większość (37) wydanych decyzji trafiła do małych i średnich firm. Aż 38 przedsiębiorstw z otrzymaną decyzją o wsparciu to polscy inwestorzy. Utrzymuje się zatem trend widoczny już w latach poprzednich i zmiana w myśleniu o ulgach podatkowych – coraz więcej przedsiębiorców uznaje to narzędzie za atrakcyjne i chętnie z niego korzysta. Ważne jest to, że udaje się trafić do małych i średnich firm z ofertą Polskiej Strefy Inwestycji – podkreśla Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT.
Dalej największe inwestycje należą do dużych firm, ale w tym roku wśród nich znalazła się także firma średniej wielkości: PROTECH sp. z o.o. z Zatora. Ponadto w czołówce mamy też: Fideltronik Poland sp. z o.o., Grupa Azoty S.A., Werner Kenkel Bochnia sp. z o.o., Botticino sp. z o.o., Valeo Autosystemy sp. z o.o.
Decyzja dla firmy Botticino jest pierwszą dla przedsiębiorstwa z branży gier. Hiszpańska spółka planuje utworzyć w Krakowie Centrum Rozwoju Talentów Gamingowych, skoncentruje się przede wszystkim na projektowaniu gier wideo. Zainwestuje tutaj ponad 24 miliony dolarów i utworzy 166 nowych miejsc pracy.
Firmy korzystają z ulgi podatkowej nie tylko planując całkowicie nową inwestycję, ale również w celu rozbudowy istniejących zakładów. Wiele z nich korzysta kilkukrotnie z tej możliwości.
W tym roku KPT otworzył także nowy punkt informacyjny dla przedsiębiorców. Punkt w Nowym Sączu, podobnie jak ten funkcjonujący w Tarnowie, wspiera inwestycje, pomaga przedsiębiorcom i informuje o ofercie KPT.
Warto również podkreślić, że nakłady inwestycyjne deklarowane w ramach PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim przekroczyły już 7 miliardów złotych. To ponad miliard więcej niż wszystkie nakłady inwestycyjne zrealizowane w ramach poprzedniego programu specjalnej strefy ekonomicznej w ciągu ponad 20 lat, a program Polska Strefa Inwestycji działa zaledwie od 4 lat.
– Trudno w tej chwili prognozować co przyniesie kolejny rok. Na razie wnioski o decyzje ciągle spływają, więc na pewno na początku 2023 roku pojawi się kilka kolejnych inwestycji. Napawa mnie to optymizmem, mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza tego trendu nie zmieni. Życzę Państwu dobrego roku oraz jak największej stabilności i dalszego rozwoju – mówi Tadeusz Zaremba, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.
Źródło: KPT