Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląskuźródło: Technonicol

Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku

REKLAMA
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Europie producenta i dostawcy materiałów pokryć dachowych, hydro oraz termoizolacyjnych po raz kolejny zainwestują na Dolnym Śląsku. W Wykrotach w gminie Nowogrodziec powstanie druga fabryka tego rosyjskiego potentata przemysłowego.
25 marca 2021 roku Technonicol Insulation, polski oddział rosyjskiego koncernu Technonicol Corporation otworzył swoją pierwszą fabrykę w Wykrotach i uruchomił w niej produkcję wełny mineralnej. Polska jest siódmym krajem obok Rosji, Białorusi, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, w którym Technonicol ma zakłady produkcyjne. Koszt inwestycji w Polsce wyniósł 65 mln euro czyli prawie 300 milionów złotych. Pracę w niej znajdzie docelowo 200 osób.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex S.A. z Warszawy, a za projekt odpowiadał Metroplan Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.
REKLAMA
Fabryka planuje produkcję na poziomie 1,3 mln m sześciennych wełny mineralnej. Technonicol zamierza ją eksportować do UE, przede wszystkim do sąsiednich Niemiec, Czech, Słowacji, a także Austrii.

A to nie jest ostatnie słowo Technonicol Corporation w Polsce. Już niebawem ten rosyjski koncern rozpocznie budowę następnej fabryki w Wykrotach. Zakład ma stanąć nieopodal działki należącej do tej firmy w KSSEMP, po przeciwnej stronie drogi. Technonicol planuje w dwóch etapach zainwestować łącznie 30 mln euro. W latach 2024-2027 możliwe są dodatkowe inwestycje na poziomie 30-40 mln euro.

Inwestor, Technonicol Insulation to polski oddział rosyjskiego koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Europie producenta i dostawcy materiałów pokryć dachowych, hydro oraz termoizolacyjnych. Firma została założona w 1992 r. i posiada 53 zakłady produkcyjne w 6 krajach, których produkcja jest eksportowana do 116 krajów na świecie, a roczne obroty przekraczają miliard euro. Założycielami i właścicielami firmy są dwaj rosyjscy miliarderzy – Sergey Kolesnikov i Igor Rybakov. Według najnowszej globalnej Listy Miliarderów Forbesa obaj posiadają majątki wartości po 1,1 miliarda dolarów każdy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA