Volkswagen przeniesie całą produkcję silników diesla do Polkowicźródło: Volkswagen Motor Polska

Volkswagen przeniesie całą produkcję silników diesla do Polkowic

Orzech
Orzech
REKLAMA
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen AG planuje kolejne inwestycje w jedną ze swoich najlepszych fabryk w Europie – w fabrykę silników Volkswagen Motor Polska w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Zamierza tu przenieść i skoncentrować produkcję silników diesla z wszystkich pozostałych fabryk w Europie.
Taki ruch związany jest ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na rynku w związku z czym w fabrykach Volkswagena w całej Europie zajdą spore zmiany. Jest to spowodowane przejście od technologii silników spalinowych w kierunku napędów elektrycznych. W celu zabezpieczenia zatrudnienia w najbliższym czasie cała produkcja 4-cylindrowych silników diesla zostanie przeniesiona z zakładów Volkswagena w Europie do fabryki Volkswagen Motor Polska w Polkowicach na Dolnym Śląsku.
Podjęcie tej decyzji ma zapobiec redukcji etatów w Polsce. Volkswagen nie planuje w najbliższym czasie przestawienia się w polkowickim zakładzie na produkcję silników elektrycznych, które w porównaniu do tradycyjnych spalinowych wymagają znacznie mniejszych nakładów pracy i mniejszego zatrudnienia na liniach produkcyjnych. Ma to związek z dużą automatyzacją fabryk produkujących silniki elektryczne.
Fabryka Volkswagen Motor Polska w Polkowicach istnieje od 1999 roku. Działa na terenie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na Dolnym Śląsku produkuje około 700 tysięcy silników diesla rocznie czyli około 2500 jednostek w jednym dniu roboczym. 
REKLAMA
Fabryka zatrudnia aktualnie ponad 1300 stałych pracowników, będąc jednym z największych pracodawców w regionie. Produkuje jednostki wysokoprężne o pojemności 1900 i 2000 cm3 wyposażone w pompowtryskiwacze lub system common-rail, napędzające samochody osobowe oraz dostawcze marek: Audi, Seat, ŠkodaVolkswagen
W 2019 roku w fabryce została uruchomiona produkcja jednostek wysokoprężnych najnowszej generacji i głównych komponentów w technologii MDB evo (m.in. wałów korbowych, korbowodów, bloków silnika czy głowic). Inwestycje związane z wybudowaniem nowej linii montażu oraz przezbrojeniem istniejących linii obróbki mechanicznej wyniosły w sumie około 100 mln euro. 
Fabryka Volkswagen Motor Polska w Polkowicach jest obecnie największym producentem silników spalinowych w Polsce. Firma zainwestowała dotychczas w Polkowicach około 700 mln euro.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Pracownik(gość)
Wystarczy wejsc na strone VWMP  żeby się dowiedzieć, że główna produkcja to 1.6 i 2.0 litra a 1.9 to historia.
REKLAMA