DODAJ
Orzech 28.07.2008, godz. 14:27
LUBIN

Są plany Obwodnicy Południowej

Do starostwa wpłynął wniosek prezydenta u wydanie zezwolenia na lokalizacje Obwodnicy Południowej. Wszystko wskazuje na to, że dokumenty są kompletne i taka zgoda zostanie wydana.


Jak potrzebna jest Lubinowi magistrala łącząca bezpośrednio Ustronie z Przylesiem wie każdy kto w godzinach szczytu jeździ po mieście samochodem. Być może już w tym roku miasto otrzyma pozwolenie na budowę. Po analizie wniosku, starostwo wyda prawdopodobnie zgodę na lokalizację. Cała inwestycja będzie kosztowała ponad 80 mln. zł Trzeba będzie wybudować duży wiadukt nad torami kolejowymi, mostek nad potokiem Baczyna i węzeł komunikacyjny przy ul. Chocianowskiej. Budowa potrwa kilka lat, ale po jej zakończeniu układ komunikacyjny miasta będzie o wiele lepszy.

Poniżej: przebieg Obwodnicy Południowej Lubina

op.jpg

Poniżej: rozwiązanie skrzyżowania ul KEN z ul. Legnicką

op1.jpg

http://www.powiat-lubin.pl/news.php?id=1415
odpowiedz
Tsamb 21.09.2008, godz. 19:48
Piotr Kanikowski

2008-09-21 19:20:40, aktualizacja: 2008-09-21 19:21:23

Nowa droga połączy Przylesie z Ustroniem. 50 właścicieli gruntów dostanie odszkodowanie.
Starostwo zgodziło się na zaproponowaną przez władze miasta lokalizację tzw. południowej obwodnicy Lubina. Dwupasmówka pobiegnie przez przyległe do ogródków działkowych tereny od ul. Komisji Edukacji Narodowej do ul. Hutniczej. Dzięki temu część tranzytu ominie centrum miasta.


- Jadącym krajową trójką da nowe możliwości wyjazdu w kierunku Legnicy - wyjaśnia starosta Małgorzata Drygas-Majka. - Przede wszystkim jednak rozładuje się ruch na zatłoczonych ponad miarę ulicach Jana Pawła II i Niepodległości, bo nową obwodnicą znacznie szybciej będzie można przemieszczać się między trzema wielkimi osiedlami: Przylesiem, Ustroniem i Polnym.

Dzisiaj jazda tą trasą w godzinach szczytu to koszmar, a intensywny ruch, spaliny i hałas co kilka miesięcy skłaniają mieszkańców do kolejnych protestów.
Z decyzji lokalizacyjnej cieszy się Marian Węgielewski, przedstawiciel działkowców.
- To optymalne rozwiązanie - wyjaśnia. - Usprawni komunikację w Lubinie, a jednocześnie nie zagrozi ogródkom.

Obwodnica będzie kosztować ok. 100 milionów złotych. Trzeba będzie wybudować wiadukt nad linią kolejową Legnica - Rudna Gwizdanów oraz most nad potokiem Baczyna. Konieczna jest też przebudowa węzła komunikacyjnego przy ul. Chocianowskiej.
Inwestor, czyli Urząd Miejski w Lubinie, liczy na wsparcie z unijnej kasy. Wkrótce złoży wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Według optymistycznego scenariusza prace przy nowej drodze ruszą już wiosną 2009 roku.

Na podstawie podjętej przez starostwo decyzji, niezbędne do budowy obwodnicy tereny staną się własnością miasta. Wkrótce powiatowi eksperci dokonają wyceny tych gruntów. W oparciu o te wyliczenia ratusz będzie wypłacał odszkodowania ich właścicielom (jest ich ok. 50).
W przypadku, gdyby oferowana kwota wydała im się zbyt niska, będą mogli dochodzić większej zapłaty w sądzie. Ale już nie zablokują inwestycji. W ciągu 60 dni będą musieli wydać swą własność.

Lubin czekają w przyszłości jeszcze dwa usprawnienia komunikacyjne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę 13-kilometrowej obwodnicy zachodniej miasta, która pobiegnie w ciągu drogi ekspresowej S-3 ze Szczecina do Lubawki. Od 2 lat GDDKiA prowadzi prace projektowe i wykupuje grunty. Jeśli wszystko pójhttp://www.forum.investmap.pl/posting.php?mode=reply&f=5&t=2378dzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku wykonawca mógłby rozpocząć prace.

Wówczas cały tranzyt zupełnie ominie Lubin. Samochody jadące od strony Polkowic w stronę Legnicy przed KGHM-em odbiją w prawo i wyjadą za Chróstnikiem. Tak ma być już w 2011 roku.
Prezydentowi Robertowi Raczyńskiemu marzyło się jeszcze przedłużenie ul. Leśnej i wyprowadzenie ruchu tranzytowego w kierunku Zgorzelca drogą nr 335. Ten projekt budzi kontrowersje wśród działkowców, obawiających się o swoje ogródki.

Na swoje obwodnice czekają wciąż: Jawor (planowana budowa - 2009-2011), Bolków i Legnica, gdzie do otoczenia miasta pierścieniem brakuje już tylko kilkukilometrowego odcinka przez Piekary.
http://www.polskatimes.pl/gazetawroclaw ... ,id,t.html
odpowiedz
Orzech 22.09.2008, godz. 18:51
Rewolucja na lubińskich drogach

2008-09-22 16:07:44

[b ]Na tę inwestycję czekali wszyscy lubinianie. Jak zapowiadają władze miasta, w przyszłym roku na wiosnę mogłaby ruszyć budowa obwodnicy południowej. Połączy ona Przylesie z Ustroniem, odciążając miejskie drogi.

Plany budowy obwodnicy mają już kilkanaście lat. Dokładnie 18 lat temu, za swojej pierwszej kadencji, prezydent Raczyński wydał decyzję o wykupie gruntów pod obwodnicę.[/b]

– Jeśli chodzi o układ komunikacyjny, jest to rewolucja – stwierdza prezydent Lubina Robert Raczyński. – Na najbliższe 15 lat jest to dla miasta projekt najważniejszy. Nie tylko odkorkuje centrum miasta, ale otworzy nam nowe 700 hektarów na inwestycje, czyli teren między ulicą Chocianowską a Legnicką.

Planowana obwodnica będzie miała 3,5 km. Poprowadzona zostanie od ul. Komisji Edukacji Narodowej przez tereny obok ogródków działkowych do ul. Hutniczej.

Jest to potężne przedsięwzięcie. Trzeba będzie między innymi wybudować cztery skrzyżowania, z ul. Hutniczą, Chocianowską, KEN/Legnicką oraz drogą przy terenach przyległych do obwodnicy.

– Koszt inwestycji zwiększy budowa obiektów mostowych oraz przepustów – tłumaczy prezydent. – Powstanie wiadukt nad torami kolejowymi biegnącymi równolegle do dzisiejszej ulicy Stary Lubin, przepusty nad Baczyną oraz nad ciekami na ul. Chocianowskiej.

Dzięki obwodnicy, miasto zamknięte zostanie w ringu, czyli będzie można do niego dojechać z każdej strony. Lubin będzie pierwszym miastem na Dolnym Śląsku z takim rozwiązaniem.

Starostwo Powiatowe wydało decyzję lokalizacyjną. Tereny, przez które ma przebiegać droga, stały się więc własnością miasta. Miasto nie musi się już obawiać o to, że inwestycję zablokują właściciele działek.

– W zeszłym roku weszła ustawa, która umożliwia wywłaszczenie bez procedury sądowej – dodaje prezydent. – W tej chwili zostaje uruchomiona procedura odszkodowawcza. Jeżeli ktoś uzna, że dostał za mało, to będzie mógł skierować sprawę do sądu. Natomiast to nie wstrzyma budowy obwodnicy.

Odszkodowanie otrzymają właściciele 30 działek. Według wstępnych szacunków miasta w sumie będzie to około 544 tys. zł.

Cała inwestycja ma pochłonąć 111 mln zł. Władze miasta chciałyby rozpocząć budowę na wiosnę przyszłego roku.

– Koszt jest olbrzymi. Liczymy więc na poważne wsparcie tych, którzy deklarowali 600 mln dla Lubina. Liczymy na wsparcie i zaangażowanie ze strony radnego Borysa, ministra Schetyny i posła Wojnarowskiego – dodaje prezydent. – Jest to jedyny projekt na Dolnym Śląsku o takiej skali przygotowany w fazie umożliwiającej jego realizację na wiosnę. Mam nadzieję, że to dodatkowo przekona ministra Schetynę do realizacji tego przedsięwzięcia jako zadania rządowego.

MRT

http://www.lubin.pl/_portal/news/122208 ... ogach.html
odpowiedz
Orzech 25.09.2008, godz. 20:26
odpowiedz
anubis 10.12.2009, godz. 17:03
Agata Grzelińska
2009-12-10 16:47:12, aktualizacja: 2009-12-10 16:47:12


Lubiński magistrat ogłosił przetarg na budowę obwodnicy południowej miasta.

Droga o długości 3,5 km połączy ulicę Hutniczą (osiedle Ustronie IV) z ulicą Komisji Edukacji Narodowej (osiedle Przylesie). Nad torami kolejowymi i nad ul. Kolejową będzie wybudowany wiadukt.

Przebudowane zostanie też skrzyżowanie z ul. Chojnowską. Stojący przy zakręcie budynek przygotowany jest do wyburzenia. W pierwszej kolejności ma być wykonany odcinek od ul. KEN do Chojnowskiej i przejazd nad torami, co pozwoli odciążyć zakorkowaną ulicę 1 Maja.
Informacja o przetargu została już opublikowana w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na 5 stycznia.
- Liczymy, że zima i kryzys będą nam sprzyjały i składane oferty będą dużo tańsze - mówi Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta. - Jeśli rozstrzygnięcie przetargu odbędzie się zgodnie z planem, roboty mogą się rozpocząć już wiosną.

Miasto ma gotowe plany. Wykupiło grunty, przez które ma biec droga. Otrzymało też pozwolenie na budowę (może ona potrwać 3-4 lata).

Źródło: www.lubin.pl
odpowiedz
anubis 23.12.2009, godz. 22:01
Agata Grzelińska 2009-12-23 16:36:30, aktualizacja: 2009-12-23 16:36:30


Budowa obwodnicy południowej Lubina wisi na włosku.

Trzy tygodnie temu magistrat ogłosił przetarg na budowę, zapewniając przy tym, że miasto ma odłożoną część pieniędzy. Mówiło się o 35 mln zł. Koszt budowy obwodnicy może wynieść ok. 60 mln zł. Lubin stara się o dotację unijną na ten cel, jednak na razie jej nie otrzymał.

Prezydent Lubina złożył projekt uchwały w sprawie kredytu długoterminowego na 40 mln zł. Jednak podczas wtorkowej sesji rady miejskiej na temat budżetu na 2010 rok radni nie wyrazili zgody na zaciągnięcie pożyczki. Mimo że przed głosowaniem skarbnik miasta Alicja Michułka przekonywała, że bez tego kredytu nie będzie można ruszyć z budową drogi.
- Kto nie chce kredytu, nie chce obwodnicy - stwierdził radny Franciszek Wojtyczka.
- Po co mamy brać kredyt, skoro mamy zaoszczędzone 35 milionów złotych? - pytał Krzysztof Olszowiak, radny Platformy Obywatelskiej.

Za zaciągnięciem pożyczki było dziewięć osób, przeciwko pięć, natomiast sześć wstrzymało się od głosowania.
Prezydent Lubina jest oburzony takim wynikiem.
- To jest niepoważne. Dam radnym jeszcze jedną szansę i w styczniu złożę ten sam wniosek ponownie - mówi Robert Raczyński. - Liczę na to, że wreszcie się opamiętają. Jeśli nie zmienią zdania, każdego z radnych, głosujących przeciw obwodnicy, podam do prokuratury za działanie na szkodę miasta.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/aktualno ... ,id,t.html
odpowiedz
Orzech 05.01.2010, godz. 12:58
Tomasz Woźniak 2010-01-05 12:10:33, aktualizacja: 2010-01-05 12:10:33

Prezydent Robert Raczyński ujawnił, że za obwodnicę miasta zapłaci ostatecznie Sejmik Dolnośląski.

- Wniesiemy o zwrot 50 proc. kosztów budowy drogi, a być może nawet 100 proc., a w ostateczności skieruję sprawę do sądu - wyjaśnia Raczyński.


To kolejni, których prezydent Lubina straszy odpowiedzialnością karną za obwodnicę. Rozważa też skierowania pozwów imiennych przeciwko 12 radnym, jeśli po raz kolejny odrzucą pieniądze na obwodnicę. Tak zrobili dwa tygodnie temu, gdy wprowadzili zmiany do projektu budżetu, w tym wykreślili ok. 40 mln zł na kredyt długoterminowy. Prezydent tłumaczy, że radny też jest funkcjonariuszem publicznym i ma działać na rzecz gminy i jej mieszkańców.

- Artykuł 231 kodeksu karnego mówi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - cytuje prezydent. - Wcześniej radni godzili się na przygotowanie dokumentacji technicznej, wykup gruntów pod obwodnicę. Dajemy ostatnią szansę radnym - dodaje prezydent.

Ostatnią szansą jest nowy projekt uchwały budżetowej z zabezpieczonymi pieniędzmi na obwodnicę.
Obwodnica Lubina ma połączyć osiedla Ustronie IV z Przylesiem. Na ponad 2 km drogi wraz z wiaduktem przewidziano ok. 40 mln zł. Obwodnica ma być docelowo drogą wojewódzką, dlatego miasto będzie się domagać zwrotu pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie trwa procedura przetargowa na wykonawców inwestycji. Otwarcie ofert wyznaczono na 18 stycznia.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/
odpowiedz
anubis 18.01.2010, godz. 18:26
AAG 2010-01-18 17:15:08, aktualizacja: 2010-01-18 17:15:08


Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Lubinie otwarto oferty w przetargu na budowę obwodnicy południowej miasta Lubina.

Ceny, które proponują firmy, są bardzo korzystne.

- Najniższa z nich to niewiele więcej niż pięćdziesiąt procent zakładanego kosztorysu - mówi Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta.

Wpłynęło siedem ofert. Wzięły w nim udział największe firmy drogowe z Polski. Najkorzystniejszą ofertę, poniżej 68,5 mln zł przedstawiła firma Budimex S.A.
- Mam nadzieję, że tak korzystne oferty przekonają radnych, że teraz jest najlepszy moment na realizację dużych inwestycji i na jutrzejszej sesji dadzą zgodę na budowę obwodnicy dla miasta - dodaje rzecznik.

Jutro po raz drugi rada miejska będzie głosowała nad wnioskiem prezydenta o zaciągnięcie kredytu w wysokości 40 mln zł na budowę obwodnicy.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/aktualno ... ,id,t.html
odpowiedz
Orzech 04.02.2010, godz. 16:37
red 2010-02-04 15:36:37, aktualizacja: 2010-02-04 15:36:37

Przetarg na obwodnicę południową Lubina został dziś zakończony.

Urząd Miejski w Lubinie wybrał wykonawcą. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Budimex. Drogę łączącą osiedla Przylesie i Ustronie wybuduje za 68,5 mln zł.


- Jeśli nie będzie protestów ze strony pozostałych oferentów, po 16 lutego podpiszemy umowę - zapowiada Krzysztof Maj, rzecznik prasowy prezydenta. - Budowa obwodnicy zacznie się już wiosną.
Miasto na inwestycję ma zabezpieczoną cała kwotę 35 mln zł zostało odłożone na ten cel, na 40 mln zł Lubin weźmie kredyt.

- Ponieważ kredyt trzeba będzie spłacić, będziemy się ubiegać o dotację unijna na budowę obwodnicy - mówi Maj.

Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl/
odpowiedz
Orzech 13.02.2010, godz. 00:04
12.02.2010. Radio Elka

Nie w połowie lutego, a później zostanie zawarta umowa na budowę obwodnicy łączącej osiedla Przylesie z Ustroniem w Lubinie. Powodem jest odwołanie od wyników przetargu jednej z przegranych firm.

Do budowy obwodnicy zgłosiło się siedem firm. Jedna została odrzucona, a najkorzystniejszą ofertę o wartości 68,5 mln zł, złożoną przez Budimex oprotestowało konsorcjum dużych niemieckich firm, kórych cena była wyższa. Niestety spowoduje to opóźnienie w podpisaniu umowy z wykonawcą. Miejscy urzędnicy szacują, że mogą to być nawet dwa miesiące. Wszystko zależy od procedur, które postanowi wykorzystać przegrana firma. – Protest jest już analizowany przez komisję przetargową – mówi Krzysztof Maj rzecznik prezydenta Lubina. - Do protestu mogą się przyłączyć pozostałe firm, które zgodzą się ze stanowiskiem miasta lub poprą przedsiębiorce kwestionującego wybraną ofertę. Czas na protesty jest ograniczony do 16 lutego. Miasto ma następnie 10 dni na odpowiedź. Jeżeli nie usatysfakcjonuje ona przedsiębiorcy, może się on odwołać do Urzędu Zamówień Publicznych. Ten jednak w ciągu dwóch tygodni definitywnie zamyka sprawę przetargu.

Miejscy urzednicy szacują, że w najbardziej skrajnym wariancie odwołań, prace przy obwodnicy ruszą na wiosnę.
(pit)

Źródło: http://miedziowe.pl/
odpowiedz
Orzech 19.02.2010, godz. 23:46
Nadal nie wiadomo kiedy dokładnie rozpocznie się budowa obwodnicy południowej miasta. Przypomnijmy, jedna z firm złożyła protest do decyzji władz miasta co do wyboru wykonawcy drogi która połączy osiedla Przylesie z Ustroniem.

W styczniu miasto zdecydowało, że budowę obwodnicy powierzy Budimexowi. Firma złożyła najkorzystniejszą finansowo ofertę sięgającą 68,5 mln zł. Druga z firm, która zaproponowała nieco wyższą cenę, zakwestionowała ten wybór. - Komisja przetargowa w Urzędzie Miejskim uznała zarzuty zawarte w proteście za bezzasadne - mówi Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta. Zgodnie z prawem przedsiębiorca, czyli spółka Heilit + Woerner Budowlana ma prawo zaskarżenia tej decyzji do Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie, dodaje Maj. - UZP w terminie 15 dni rozpatruje odwołanie. Praktyka wskazuje, że w ciągu miesiąca sprawa ewentualnego dalszego protestu będzie definitywnie rozpatrzona.

Przypomnijmy do ogłoszonego jeszcze w ubiegłym roku przetargu stanęło siedem firm. Najtańszy okazał się Budimex. Kolejne trzy oferty nie przekraczały 80 mln, a najwyższa wynosiła prawie 130 mln zł. Prezydent miasta przewiduje, że w ciągu dwóch lat od podpisania umowy na wykonanie trasy, inwestycja zostanie zakończona.
(pit)

Źródło: http://miedziowe.pl/
odpowiedz
Orzech 10.03.2010, godz. 00:10
To już pewne. Budowlana spółka wybuduje południową obwodnicę stolicy Polskiej Miedzi. W czwartek dojdzie do uroczystego podpisania umowy.
To się nazywa tempo. W trzy miesiące dolnośląskie miasto wybrało wykonawcę inwestycji. Przetarg wygrał Budimex, który zaoferował 68,4 mln zł.
„Kosztorys inwestorski opiewał na kwotę niemal dwukrotnie wyższą” – informuje miasto.
Maksymalny czas realizacji budowy określony w umowie to 24 miesiące od daty rozpoczęcia robót, które nastąpią 14 dni po podpisaniu umowy.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 11.03.2010, godz. 17:22
Kilkuset mieszkańców Lubina i lokalne firmy znajda zatrudnienie przy największej miejskiej inwestycji – budowie obwodnicy południowej. W Urzędzie Miejskim odpisano dzisiaj umowę na budowę drogi. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu. - To historyczne dla miasta wydarzenie – mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Inwestycję, która będzie kosztowała 68,5 mln zł przygotowywano od początku lat 90.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 11.03.2010, godz. 18:24
odpowiedz
Orzech 11.03.2010, godz. 21:44
odpowiedz
Orzech 17.03.2010, godz. 17:22
Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy obwodnicy południowej Lubina, od kilku dni trasę jej przebiegu wyznaczają geodeci. Zaczęli od ul. Hutniczej. Dzisiaj dotarli do ul. Chocianowskiej w miejscu, gdzie powstanie skrzyżowanie na Zgorzelec.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 05.04.2010, godz. 22:51
Gdy tylko ziemia obeschnie, rozpocznie się organizacja placu budowy południowej obwodnicy Lubina - informuje Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta

- Budynek, który stał na rogu ulic Chocianowskiej i Starego Lubina, czyli na linii, którą będzie biegła obwodnica, został już wyburzony - dodaje.

Kończy się też wycinka około 600 drzew. Pod topór poszły te topole, wierzby, akacje i olchy, których obwodnica nie ominie.

- Pozostałe zostaną zabezpieczone na czas budowy i nie ucierpią - zapewnia rzecznik.
W miejscu przyszłej drogi, czyli pomiędzy ulicami Hutniczą na osiedlu Ustronie i Komisji Edukacji Narodowej na osiedlu Przylesie, już od kilku dni pracują geodeci.


pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 01.06.2010, godz. 19:33
Lubin. Kolejny etap budowy obwodnicy Lubina nie obył się bez starcia między Urzędem Miejskim a Starostwem Powiatowym. Chodzi o pozwolenie na dojazd do obwodnicy ciężarówek powyżej 24 ton. Strony nie mogą się porozumieć. - Starostwo chce opóźnić budowę obwodnicy - twierdzi Urząd Miejski. - Jak zwykle zaczynają od problemów, których nie ma - odpowiada Starostwo Powiatowe. I tak odbijanie piłeczki zaczyna się od nowa.

pokaz-artykul.png
odpowiedz
Orzech 01.07.2010, godz. 16:48
Rozpoczął się kolejny etap budowy lubińskiej obwodnicy. Po tym jak zakończono prace nad przeniesieniem sieci ciepłowniczej przyszedł czas na wiadukt. Obecnie trwają prace przy podporach wiaduktu, który będzie przechodził nad linią kolejową.

pokaz-artykul.png
odpowiedz