Kończy się budowa drugiego toru na kolejowej linii średnicowej w centrum Krakowa PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik

Kończy się budowa drugiego toru na kolejowej linii średnicowej w centrum Krakowa

ZDJĘCIA
REKLAMA

Kończy się budowa drugiego toru na linii średnicowej w centrum stolicy Małopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 12 czerwca planują dwutorową jazdę na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Inwestycja współfinansowana ze środków UE instrumentu CEF "Łącząc Europę" zwiększy możliwości kolei na trasach dalekobieżnych i regionalnych.

Od 12 czerwca pociągi będą korzystać z dwóch torów na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Poprawią się warunki prowadzenia ruchu w regionie.

Do przejazdów wykorzystywany jest jeden tor. Kończy się budowa drugiego. Ułożone są tory. Energetycy wywieszają sieć trakcyjną. Wiadukty kolejowe nad ul. Powstańców Wielkopolskich, Dekerta, Kopernika i Grzegórzecką przeszły testy obciążeniowe. Podobnemu sprawdzianowi poddany zostanie drugi z trzech mostów nad Wisłą.

PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
REKLAMA
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik

Tory są prowadzone nowymi estakadami w centrum Krakowa i zmodernizowanymi wiaduktami nad ulicami: Lubicz, Kopernika, Grzegórzecką, Miodową, Dekerta, Powstańców Wielkopolskich. Wisłę pociągi pokonają nowym mostem, który zastąpił wcześniejszą konstrukcję.

Przygotowywany tor przeznaczony będzie dla ruchu pociągów dalekobieżnych. Na tym odcinku składy będą mogły jechać z prędkością do 100 km/h. Tory "boczne" będą dla pociągów aglomeracyjnych i regionalnych. Takie rozwiązanie – cztery tory, ułatwi prowadzenie ruchu i możliwość uruchamiania dodatkowych połączeń.

Wart przeszło 1,2 mld zł projekt "Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej" to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie.

Zadanie współfinansowane jest w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA