Konto dla Twojej firmy – zobacz jak wybrać

Konto dla Twojej firmy – zobacz jak wybrać

Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Bez względu na to czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy jesteś partnerem w spółce, konto firmowe może być praktycznym i wygodnym rozwiązaniem dla biznesu. Sprawdź, o czym warto pamiętać wybierając ofertę konta dla firmy.

Zgodnie z prawem zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce nie musi posiadać konta firmowego. Do rozliczania się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym wystarczy konto osobiste. Czy jednak w praktyce takie rozwiązanie jest wygodne i korzystne? Poznaj argumenty za posiadaniem konta firmowego i sprawdź, co jest istotne w prowadzeniu konta firmowego na co dzień.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Przepisy mówią wprost, że prowadzenie konta nie jest wymogiem w przypadku rozliczania się z urzędami czy kontrahentami. Zwłaszcza właściciele jednoosobowych firm mogą wykonywać przelewy internetowe w ramach działalności gospodarczej z konta prywatnego.

Konto dla firm posiada jednak kilka cech, które bywają w prowadzeniu firmy konieczne lub niezwykle korzystne. Warto zaznaczyć, że konto firmowe jest praktycznie niezbędne dla spółek posiadających osobowość prawną oraz firm, które chcą rozliczać się z klientami poprzez system podzielonych płatności split payment. W pierwszym przypadku przedsiębiorstwo dysponuje własnym majątkiem, a więc dokonywanie transakcji z konta osobistego jest zakazane. Obowiązek posiadania konta firmowego przez taki podmiot jest zatem oczywisty. W drugim przypadku chodzi o fakt, że split payment to rozwiązanie, które oferują wyłącznie konta firmowe. Tylko wówczas transakcje bezgotówkowe mogą zostać podzielone, a podatek VAT trafić na specjalne subkonto.

Ponadto konto firmowe przydaje się nawet w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Co prawda właściciel przedsiębiorstwa nadal odpowiada całym swoim majątkiem, jednak założenie rachunku firmowego pozwala skutecznie oddzielić finanse firmowe od osobistych. Konto firmowe łatwiej monitorować i na jego podstawie analizować rentowność biznesu. W przypadku kontroli z urzędu skarbowego urzędnicy będą zajmować się wyłącznie kontem firmowym, nie wnikając w historię konta prywatnego.

Korzystny rachunek firmowy, czyli gdzie otworzyć konto firmowe?

REKLAMA

Zakładanie konta firmowego nierzadko wiąże się z ograniczeniem wydatków z tym związanych. Dlatego przedsiębiorcy często sprawdzają np. ranking kont firmowych w poszukiwaniu tego, które będzie najbardziej korzystne. Które konta firmowe będą najtańsze/najbardziej opłacalne? W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na tabelę opłat i prowizji banku. O ile samo posiadanie konta firmowego rzadko wiąże się z opłatami, o tyle poszczególne operacje mogą składać się na znaczące opłaty miesięczne. Przykładem jest sytuacja, kiedy decydujesz się na wypłatę gotówki. Zarówno w oddziale banku, jak i w nieodpowiednim bankomacie może się to wiązać z niemałą prowizją. Jeśli zatem operujesz gotówką, weź pod uwagę dostępność bankomatów i opłaty związane z tego rodzaju operacjami.

Opłaty mogą pojawić się w przypadku korzystania z karty płatniczej. Podobnie z dodatkowym kosztem może wiązać się zamówienie terminala płatniczego, niezbędnego w wielu jednoosobowych działalności gospodarczych, Bank jest wygodnym pośrednikiem w jego pozyskaniu. Dobrze jednak upewnić się, czy terminal płatniczy nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Warto zwrócić uwagę na poszczególne operacje, jak chociażby przelewy krajowe. W przypadku działalności międzynarodowej liczy się także oferta kont walutowych i kursy przewalutowań. Jeżeli szukasz konta firmowego – sprawdź ofertę, jaką przygotował dla Ciebie Citi Handlowy. Znajdziesz ją na stronie www.citibank.pl/konta-firmowe/.

Jakie powinno być najlepsze konto firmowe?

Poruszyliśmy już temat kosztów posiadania rachunku firmowego, warto zatem skupić się na praktycznym aspekcie korzystania z rachunków firmowych. Karty płatnicze czy terminal to podstawa. Jak jeszcze otwarcie konta firmowego może ułatwić prowadzenie biznesu? Z pewnością dużym plusem będzie dostęp do funkcjonalnej aplikacji mobilnej. Dziś z poziomu smartfonu można efektywnie zarządzać biznesem, nie tylko monitorując bieżące saldo, ale także dokonując większości operacji.

Konto firmowe w wersji online też powinno spełniać wyśrubowane wymagania. Bez intuicyjnej i funkcjonalnej bankowości internetowej trudno wyobrazić sobie codzienne zarządzanie firmowymi finansami. Rozbudowany moduł bankowości elektronicznej to ważny aspekt przy częstym rozliczaniu się z kontrahentami.

Opłaty i prowizje, wyposażenie w solidną aplikację mobilną – to tylko część kwestii, które powinno zapewniać wartościowe konto firmowe. Jeśli już uda Ci się znaleźć najlepsze konto dla swojego biznesu pamiętaj, żeby numer konta firmowego wprowadzić do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, aby urząd mógł zweryfikować wszystkie operacje wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA