Czyżyny dobre miejsce do zamieszkania

Czyżyny dobre miejsce do zamieszkania

Kraków
Krakowskie Czyżyny
REKLAMA

Czyżby Czyżyny traktowane były przez niektórych jako prowincja, mało atrakcyjna część Krakowa?

 

Takiemu złudnemu myśleniu ulegają nieliczni krakowianie, a także nieliczne osoby z poza miasta. A to trochę zgubny, stereotypowy sposób postrzegania niektórych terenów miasta. Dzielnic, które tak naprawdę wbrew pozorom stają się rentowne i atrakcyjne dla inwestorów, a co za tym idzie dla potencjalnych mieszkańców tej części Krakowa. Coraz większa liczba młodych wybiera właśnie Czyżyny, na „swój teren”. Miejsce, w którym mieszkają, spędzają wolny czas, relaksują się, uprawiają sport, czy pracują. Z dala od totalnej ciasnoty centrum, równocześnie wcale nie tak daleko od samego serca Krakowa. To w Czyżynach rodzi się prawdziwe życie i ciekawe miejsca do których warto się udać, warto zobaczyć, a może warto się do nich tak po prostu przyzwyczaić.

 

Uczelnia AWF z całym zapleczem sportowo-rekreacyjnym (m.in. stadionem lekkoatletycznym, basenem), dzięki studentom rozprzestrzenia ducha sportowego w samej dzielnicy, a także w całym mieście. To właśnie tutaj, w Czyżynach na terenie AWF i Politechniki Krakowskiej znajdują się wielofunkcyjne hale sportowe, korty tenisowe, z których korzystają lokalni mieszkańcy. Kolejną atrakcją dla bardziej zapalonych, ekstremalnych sportowców jest Arena 3D z Parkiem Trampolin, znajdująca się na Al. Pokoju 81. W obiekcie znajduje się 26 połączonych trampolin, na których trenują nie tylko zawodowi sportowcy, wyczynowcy, ale także ci, dla których sport jest relaksem, sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, zdrowotnej, czy sposobem na redukcję stresu. To tutaj powstała i działa pierwsza w Polsce Liga Trampoline Dodgeball. Co więcej w Arenie 3D odbywają się różnego rodzaju inne typy treningów sportowych z wykorzystaniem trampolin dla mieszkańców w różnym wieku. Do Czyżyn przyjeżdżają, także maniacy „strzelanek”. Hala na Centralnej 53, to miejsce o powierzchni 3500 m2 przeznaczone dla paintball’u i ASG. Niedaleko, bo również przy M1, znajduje się znany tor kartingowy. Także popularny Klub Sportowy – Golden Desert Sport swoją siedzibę ma przy Al. Pokoju.

 

REKLAMA

Mówiąc o sporcie na terenie Czyżyn, nie można zapomnieć o szeregu dobrych, nowoczesnych boisk sportowych, cieszących się popularnością wśród młodszych i starszych mieszkańców. Między innymi ogrodzone i oświetlone boisko przy szkole ZSO nr 14, nowoczesne boisko sportowe znajdujące się na terenie nowo powstałego osiedla mieszkaniowego Fajny Dom przy ul. Sołtysowskiej 12a, jak również na osiedlu Avia. W sportowym duchu została wybudowana nowoczesna Hala Widowiskowo - Sportowa, która świetnie komponuję się w cały rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowym klimatem Czyżyn. Świetnym miejscem, dla uprawiania sportów, rekreacji (tj. jazda na rowerze, bieganie, itp.) są na pewno wszelkie parki, tereny zielone, których na terenie nie brakuje. Tutaj należałoby wymienić Park AWF, Łąki Nowohuckie, Łąki Mogilskie, Lasek Łęgowski, no i popularny Park Lotników. Ostatni z w/w stał się dla Krakowian nie tylko miejscem uprawiania sportów, ale także wypoczynku, relaksu, spacerów i spędzenia czasu z dziećmi. To tutaj powstał nowoczesny, przeznaczony dla milusińskich i ich rodziców Ogródek Jordanowski o pow. 4000 mkw. W północnej części parku znajduje się, także Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest bardzo często odwiedzane przez młodszych i starszych. To tutaj rok rocznie odbywa się znana w całej Polsce impreza – Małopolski Piknik Lotniczy, na której zbierają się tłumy z Krakowa i nie tylko. Funkcje rozrywkowo-edukacyjną spełnia również sensoryczny park edukacyjny – Ogród Doświadczeń, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki, który znajduje się naprzeciw Centrum Handlowego M1, przy Al. Pokoju 68. Czyżyny mogą się na pewno pochwalić dużą ilością wyremontowanych i ciągle nowo powstających placów zabaw z mniejszymi lub większymi, przyległymi terenami zieleni. Znajdują się one przy szkołach, na osiedlach, a także przy Domu Handlowym M1, czy na granicy City Towers – Carrefour. Na jednym z placów zabaw przy szkole, obok pobliskiego Parku im. Skalskiego, odpoczywając relaksując się, spędzając czas z dziećmi, czy nawet pracując na świeżym powietrzu możemy w oznaczonych miejscach korzystać z bezprzewodowego Internetu, o który postarały się władze dzielnicy.

 

Urzędnicy ci kształtują wizerunek swojego terenu, które kojarzyć się ma, jako Miejsce Przyjazne Maluchom. Na terenie Dzielnicy XIV na to miano zasłużył "kącik malucha" i pokój do przewijania karmienia dziecka, który został przygotowany w Urzędzie Dzielnicy Czyżyny.

 

Władze XIV Dzielnicy Krakowa wraz z Ośrodkiem Kultury Kraków – Nowa Huta organizują imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci młodzieży, gdzie wszyscy świetnie się bawią podczas koncertów, pokazów klubów sportowych i konkursów. Miłośnicy przyrody i świeżego powietrza, a także zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu realizują swoje pasje we wschodniej części Czyżyn – na terenie Ogródków Działkowych Piast. Tak ciekawa pod każdym względem dzielnica staje się dla młodszych i starszych miejscem spotkań, spędzania wolnego czasu, rozrywki, odpoczynku i pracy. Niewątpliwie przyciąga to coraz większą rzesze ludzi do tego, by na nowo poznać, polubić, a może zakochać się w dzielnicy, która stereotypowo postrzegana była jako nieciekawa. Dziś ludzie spędzają tutaj coraz więcej czasu, mieszkają w tej części miasta kreują ją. Czasem nawet nieświadomie przyciągają tych dla, których jest to teren atrakcyjny pod każdym względem.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA